HOMILIE: Když nemíváme k hněvu daleko

Vydání: 2022/29 Velehrad v myšlenkách na Ukrajinu, 12.7.2022

„Ano, dělám si starosti a znepokojuji se pro mnoho věcí – ale ty se najíst chceš!“ Taková Martina reakce se v evangeliu nedochovala, neznáme ji. Sami bychom to Pánu Ježíši asi také takto napřímo neřekli.


Kdo se ale podobným myšlenkám ubrání a co vlastně s nimi? Týkají se spravedlnosti a hospodaření s vlastními silami, ale také srovnávání se s druhými. V neposlední řadě i otázky, co si vlastně od svého nasazení (pro dobrou věc) slibuji.

Z evangelia nevyplývá, jaká atmosféra v tu chvíli doma u Marie a Marty zavládla. V jakém duchu se to tehdy mohlo nést? Odpověděl Kristus ostře, nebo vlídně? Předal Martě pokoj, nebo jí dal pocítit bezvýchodnost a nespravedlnost („padám na ústa, nikdo mi nepomůže, sklízím kritiku a sestra nezaslouženou odměnu“)? Stáhla se pak Marta ještě více do hořkého ústraní, nebo ji Pán vzápětí zapojil do kroužku shromážděného kolem sebe? Kristus měl Martu velmi rád, její rodina patřila k jeho blízkým přátelům – chtěl by zrovna ji obírat o naději? Jestliže si Marie vybrala nejlepší úděl, který jí nikdo nevezme, znamená to, že Marta už přišla zkrátka?

Když Pán promlouvá k člověku, často nad rámec dané situace míří na něco hlubšího v něm. Na této evangelní návštěvě svou odpovědí pravděpodobně nezamýšlí jen bránit Marii před sestřiným útokem. Možná lze z jeho řeči spíše cítit smutek, že dosud s Martou nestihl prohodit ani slovo, protože pořád pracovala. Snad mohla v jeho slovech zaslechnout, že mu nejde jen o její práci a plnění úkolů, ale že o ni má osobní zájem – že se nepřišel jen nasytit, ale rád by se skutečně setkal i s ní.

Otázkou zůstává, proč jí to neřekl dříve, proč ji nechal, aby v ní vzkypěl hněv. Možnou odpovědí je, že by tam pak nebyla za sebe, ale za roli, kterou chtěla hrát a v níž se cítila hodnotná, za roli pozorné hostitelky – a Kristus se chtěl setkat s ní jako s Martou, nikoliv s něčím hraným, byť přátelským! Kdyby si všichni dopředu spravedlivě rozdělili úkoly a splnili je, Marta by přijímala Krista jako úspěšná, bezproblémová a schopná hospodyně, která vše dobře zvládá. Ve chvíli přetíženosti ho ovšem zažívá jako toho, který má zájem o ni jako o celistvou osobu, nikoliv jen o její šikovnost.

V extrémních situacích asi nikomu z nás není příjemně. Tam, kde něco nezvládáme (zvláště když je to i proto, že nám druzí nepomohou), nemíváme k hněvu daleko. Podle své nátury pak můžeme mít sklon užírat se jím a zoufat si, nebo ho naopak vylévat na druhé. Řešením však není jen dosáhnout spravedlivého přerozdělení práce a zásluh. Takováto krize je totiž chvílí, v níž se můžeme velmi osobně setkat s Bohem, zakusit, jak s nadhledem odlehčuje situaci, jak nás může a chce mít rád i tam, kde nejsme pány situace. Jsme v těch okamžicích ochotni zhluboka se nadechnout, podívat se mu do očí a zahlédnout v nich zájem?

P. AMBROŽ PETR ŠÁMAL OPraem, člen kanonie premonstrátů na Strahově

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, OstatníAktuální číslo 33 9. – 15. srpna 2022

Tisíce mladých lidí míří do Hradce Králové

Tento týden v Hradci Králové probíhá dlouho připravované Celostátní setkání mládeže, jež se koná jednou za pět let.

celý článek


Nechat se proměnit na Mladifestu

„Na dovolenou do vlastního srdce“ pozval papež František účastníky letošního festivalu mládeže Mladifest na známém hercegovském poutním místě Medžugorji.

celý článek


Je třeba, abychom je brali vážně

V salesiánské komunitě v Brně-Žabovřeskách se P. Libor Všetula věnuje mladým lidem už deset let.

celý článek


Kam kráčíš, člověče?

Kromě toho, že jsem knězem, jsou rána, kdy kolem druhé nebo třetí vstávám a jdu řídit autobus pražské MHD. Jsem člověk jako každý jiný.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay