HOMILIE: Co je nejdůležitější a největší přikázání?

Vydání: 2020/43 Nabídnout ruku k pomoci, 20.10.2020

V dnešním evangeliu slyšíme, jak k Ježíši přichází jeden znalec Zákona s úmyslem přivést ho do úzkých. Ptá se, které přikázání v Zákoně je největší. Podle zákoníků měla všechna přikázání stejnou hodnotu, protože pocházela od Boha a Mojžíše, a proto musí mít stejnou důstojnost a vážnost. Je to tedy otázka velice lstivá.

Pán na ni ale odpovídá božsky dokonale: Cituje přikázání lásky k Bohu a bližnímu a říká, že na těchto dvou přikázáních spočívá celý Zákon i proroci. Všechna přikázání jsou rozvedením těchto dvou. Touto odpovědí pomáhá Pán i nám poznat, co je nejdůležitější pro náš život na této zemi. Jaké je naše poslání. Milovat Boha a bližního. To je totiž ten pravý způsob, jak žít náš život dobře.

Max Kašparů ve své knížce „Malý kompas víry“ v kapitole o 2. přikázání píše: „Bůh má i jiná než vlastní jména. Jménem Božím je i Láska, Pravda, Spravedlnost. Brát tato jména zbytečně znamená pohrdat obsahem lásky, pravdy a spravedlnosti.“ Jak by světu, společnosti i nám samotným pomohlo, o kolik problémů by bylo méně a jak by i nám bylo lépe, kdybychom tyto hodnoty a Boha, který je jejich pramenem, měli rádi a brali je vážně.

To potvrzují i mladí italští manželé Petrillovi. Prožili na první pohled těžký životní příběh. Měli dvě děti, které jim zemřely krátce po narození. Nakonec zemřela i maminka, když se rozhodla odložit vlastní léčbu rakoviny, aby donosila a porodila třetí děťátko. Vším ale prošli díky lásce k Bohu a sobě navzájem. Vše velmi pěkně popisuje kniha „Smrt nemá poslední slovo“, kterou vřele doporučuji ke čtení. V ní mimo jiné říkají: „Nejsme lidmi proto, abychom dosáhli úspěchu v práci, měli pěkný dům, dobré zdraví nebo pověst. Jsme lidmi, abychom milovali.“ – „Rodíme se z aktu lásky; žijeme, abychom milovali a byli milováni, a umíráme, abychom poznali pravou Boží lásku. Cílem našeho života je milovat a být neustále připraveni učit se milovat ostatní tak, jak jen Bůh ti to může ukázat a naučit tě to.“

Obě citovaná svědectví potvrzují, že cesta lásky k Bohu a bližnímu je tím pravým způsobem, jak prožít život dobře – a navíc jak za sebou zanechat ve světě dobrou stopu. To nakonec potvrzuje svým jednáním i sám Kristus. Přestože za ním znalec Zákona přichází se zlým úmyslem dostat ho do úzkých, odpovídá mu tak, že se může zamyslet nad svým jednáním a může se změnit. Pán má rád i tohoto znalce Zákona a zve i jeho, aby nepromarnil svůj život zlem, ale vydal se na cestu dobra a lásky, která ho může učinit šťastným a svět lepším.

Dovolme proto dnes Kristu, aby přišel i k nám, aby nově vstoupil i do našich životů. Dovolme mu, aby i nám řekl: „mám tě opravdu rád,“ a nechejme si od něj pomoci k životu v lásce. Můžeme to udělat naprosto konkrétně: Máme například problém někomu odpustit? Dovolme Ježíši, aby do naší neschopnosti nebo neochoty vstoupil a pomohl nám.

P. PETR KÁŇA, školní kaplan Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži

 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, OstatníAktuální číslo 26 21. – 27. června 2022

Do služby se chystá 11 novokněží

Od soboty je brněnská diecéze bohatší o tři kněze a jednoho jáhna. Tento víkend následují kněžská svěcení v Olomouci a Českých Budějovicích. Další bude 2. července…

celý článek


Rodinný poklad církve

V lednu letošního roku papež František jmenoval učitelem církve Ireneje z Lyonu. Hlavní přínos tohoto světce z 2. století podle příslušného dekretu spočíval v tom,…

celý článek


I přes bouřky zažíváme milost

Poslední květnový den si želivská kanonie premonstrátů zvolila nového opata. Stal se jím čtyřicetiletý P. TADEÁŠ RÓBERT SPIŠÁK OPraem.

celý článek


Vysoká inflace jako mor společnosti

Inflace se po dlouhé době vynořila z temnot, kam ji svět v osmdesátých a Česko v devadesátých letech zahnaly, a ztěžuje nám zase život.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay