HOMILIE: Často je to až důrazné varování, které námi pohne

Vydání: 2019/12 Biskupové se modlili na poušti, 19.3.2019

Jestliže na první a druhou neděli postní slyšíme rok co rok podobné evangelijní svědectví (o pokušení Páně na poušti a o proměnění Páně na hoře), tak od třetí neděle se evangelijní čtení začínají lišit. V ročním cyklu „A“, z něhož se ale může číst každoročně, konají-li se skrutinia, slyšíme krásné úryvky z Janova evangelia o velkých znameních Pána Ježíše, která ukazují, co se s nitrem člověka děje ve křtu. Čtení ročního cyklu „B“ mají zase zvlášť prohloubit náš vnitřní vztah s Bohem, zatímco čtení cyklu „C“, ze kterého čteme letos, nám mají pomoci především k obrácení, ke kýžené vnitřní proměně. A taková jsou i čtení dnešní, zvlášť druhé a evangelijní.

V tom druhém apoštol Pavel hovoří o Izraelitech, kteří pro svůj hřích museli zemřít na poušti; ti se mají stát přímo výstrahou, zejména těm, kteří si myslí, že jsou pevní. Pán Ježíš v první části dnešního evangelia také varuje, a to příkladem Galilejců, jejichž krev smísil Pilát s krví obětních zvířat, a těch, na které padla věž v Siloe. Pavel zdůrazňuje, že vážně zhřešit mohou i ti, kteří před tím byli svědky mocných Božích činů, Kristovo slovo zase vyzdvihuje náročnost mravního apelu evangelia: i řadoví hříšníci dopadli špatně. Jsou to nepříjemná varování, ale i ta jsou součástí Božího slova. I jimi k nám Bůh promlouvá, a proto by byla škoda je neslyšet, anebo se je snažit hned nějak otupit a zjemnit.

Samozřejmě že obrátit se máme především z lásky, na základě setkání s Boží dobrotou a milosrdenstvím v Pánu Ježíši. Jenže vůči ní jsme bohužel často hluší, nevnímáme ji, nepohne námi. Často je to až důrazné varování, které námi pohne. Známe to přeci z běžného života: je to leckdy až hrozba vážné nemoci, která usměrní naši životosprávu (a ne ideál zdraví), anebo nebezpečí zničení vztahu, které změní naše jednání (často tedy bohužel pozdě). Možná proto i sám Pán Ježíš v evangeliu takto varuje své učedníky před tím, co může nastat, když se neobrátí. Z lásky k nim, znaje jejich slabost, z lásky k nám, protože zná i tu naši.

A tak je dobré si připustit tato a jim podobná novozákonní varování. Chtějí nám pomoci k obrácení, k odvrácení se od hříchu a přivrácení se k Bohu, k naplnění času láskou k Bohu a lidem. Jejich pozorné slyšení se může stát navíc i jakýmsi prototypem, jak vnímat vše nebezpečné, co se kolem nás i v našem životě děje: i jako varovnou výzvu k obrácení, kterou nám adresuje Bůh, neboť on dává bytí všemu, co je, i tomu bolestivému a těžkému.

Je to nicméně sám Pán Ježíš, který nám stále – podobaje se vinaři přimlouvajícímu se u majitele vinice – dopřává čas k obrácení. Jelikož ale čas pozemského života není nekonečný („ještě tento rok“), je třeba se rychle nechat „okopat“ a „pohnojit“, a to i slovem varování…

P. JAN HOUKAL
 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Ostatní, Články



Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay