Homilie: Boží slovo nám dává odvahu k následování

Vydání: 2016/36 Sto milionů pro církevní školství, 30.8.2016, Autor: P. MILOSLAV FIALA OPraem

Ježíš se obrací s výzvou k následování na každého, kdo v něho věří, a doporučuje realisticky uvažovat o svých možnostech. Neboť nestačí pouze zbožný idealismus nebo jen dobrá vůle bez ohledu na okolnosti, postavení v rodině a ve společnosti, ale záleží na poznané Boží vůli. Pro všechny platí povinnost hledat nejprve Boží království, neboť všechno ostatní bude přidáno.

Sv. František Saleský byl přesvědčen, že „silná a vytrvalá duše může žít ve světě a nijak nenasáknout světskostí“, a proto „jinak má pěstovat zbožnost řemeslník, sluha, jinak vdova, dcera, nevěsta; a nejen to, ale je třeba přizpůsobit uskutečňování zbožnosti také silám, zaměstnání a povinnostem každého jedince“. Každý pokřtěný je tedy povolán být Kristovým učedníkem tam, kde žije, a podílet se na plnění společného úkolu, kterým je vnášení zásad evangelia do mysli a srdcí dnešních lidí. Boží láska zahrnuje všechny generace na celém světě, mladé i staré, rodiče i děti, bohaté i chudé, politiky i podnikatele, umělce i ty, kdo žijí v primitivných podmínkách skutečných i morálních pouští současnosti. Nikdo není vyloučen, každý má právo slyšet Boží slovo a vidět jeho účinky na život jednotlivce i celé společnosti.

Ptejme se, jaký úkol vyhradil Pán každému z nás s ohledem na naše přirozené možnosti. Nebo jinak řečeno: Jaké místo máme v božském plánu záchrany (neboť jsme – nebo bychom měli být – světlem a solí se všemi důsledky)? I přítomnost a budoucnost církve závisí na nás jako na malých článcích mozaiky, vytvářejících její obraz a působnost. Všude kolem vidíme příznaky krize, tu hlubší, jinde mírnější, ať jde o státy, kde teče krev, o vykořisťování bezbranných a chudých, o rozpad rodin i přirozených mezilidských vztahů mezi sousedy v paneláku. Příliš mnoho našich bližních, u nás či třeba na Kamčatce, se stalo hříčkou v rukou temných sil, které si s nimi pohrávají a působí nenahraditelné škody. Jak prohlásil Albert Einstein, „žijeme v době dokonalých prostředků a zmatených cílů“. Všichni máme za duchovní stav obyvatel planety svůj díl odpovědnosti, která začíná u maličkosti a sahá až po velké, zásadní hodnoty, bez nichž se svět propadne do apokalyptické nicoty.

Boží duch oživuje církev a chce pomoci každému z nás, ať žijeme v rodině nebo v řeholi, ať dobýváme denní chléb na poli nebo u počítače; každý je započítán do plánu obnovy, všichni můžeme být na cestě do „zaslíbené země“ vnitřního pokoje a radosti. František Saleský připomíná, že Bůh podobně jako při stvoření přikázal rostlinám, aby „podle svého druhu nesly plody“, tak přikazuje křesťanům jako živým rostlinám církve vydávat plody zbožnosti, každý podle svých vlastností a povolání. Je to vhodný podnět pro naše zpytování svědomí.

P. Miloslav Fiala OPraem.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Ostatní, Články



Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay