HOMILIE: Adventní program pro každého z nás

Vydání: 2022/49 Za svobodu vyznání , 29.11.2022

Období adventu je tou nejlepší příležitostí k návratu k Bohu, jak nás k němu vyzývá Jan Křtitel v nedělním evangeliu, když žádá, abychom všichni připravili naše srdce na setkání s Pánem. Úryvek z evangelia sv. Matouše říká: „Hlas volajícího na poušti: Připravte cestu Páně, vyrovnejte mu stezky“ (Mt 3,3). Měli bychom dávat větší důraz na osobní modlitbu a láskyplnou pozornost k druhým.


Jan Křtitel.


Kdo křičí na poušti, přerušuje ticho, ticho, které trvalo příliš dlouho. Jan svým kázáním všem naznačuje, jakým způsobem se máme vydat k návratu k Pánu. Tato cesta je cestou pokání a hluboké konverze.

Pokud chceme přijmout Pána, který touží vstoupit do našeho života, potřebujeme projít právě hlubokým vnitřním obrácením. Naše životy musíme proměnit v cestu, která nás povede přímo k Bohu, a to bez jakýchkoliv falešných kompromisů.

Osobní konverze předpokládá také závazek, že budeme pracovat pro dobro druhých. Je to obraz, který vychází z dnešního druhého čtení sv. Pavla, který píše křesťanům v Římě a modlí se, aby se jejich láska stávala stále silnější: „Bůh zdroj vytrvalosti a povzbuzení, kéž vám dá, abyste v souladu stejně smýšleli podle vůle Krista Ježíše… Přijímejte jeden druhého do svého společenství, jako Kristus přijal i vás.“ (Řím. 15,5-7)

Měřítkem naší konverze nechť je naše bratrská láska. Pokud nám však chybí vůči ostatním trpělivost, zavíráme srdce před potřebami našich bratří, za zády je pomlouváme nebo se radujeme z toho, když se druhému něco nedaří, anebo jsme rozladěni nad tím, když mají druzí lidé úspěch, ukazuje to jen na to, že jsme stále ještě daleko od Pána a že cesty našeho srdce jsou stále velmi spletité.

U vstupních dveří jednoho kostela se nachází tento nápis: „Zde vstupujeme, proto abychom se naučili milovat Boha, a vycházíme proto, abychom uměli milovat bližního“. To může být adventní program pro každého z nás.

Adventní čas je tedy velmi příhodný k tomu, abychom se ve svém srdci ztišili a mohli se více soustředit na vnitřní modlitbu. Kéž nám pomáhá mocná přímluva Panny Marie, abychom správně rozjímali nad Božím slovem a v našich srdcích pocítili podivuhodnou a tajemnou Boží přítomnost.

Mons. VLASTIMIL KROČIL, českobudějovický biskup


 

Sdílet článek na: 

Sekce: Ostatní, ČlánkyAktuální číslo 5 31. ledna – 6. února 2023

Co popřát novému prezidentovi

Ke gratulacím nově zvolenému prezidentovi ČR Petru Pavlovi se připojují i představitelé církve. „Nevidím vítězné ani poražené voliče. Vidím, že v této volbě vyhrály…

celý článek


Není čas naříkat, ale rozhlížet se

Co je církev? Říkáme, že je Kristovo Tělo – a já věřím, že Bůh jej v tomto světě nenechá zaniknout. Dosud se totiž církev dostala i přes sebevětší krize a byla…

celý článek


Proč nás volby rozdělily a co s tím

Důležitý problém kolem prezidentských voleb je „polarizace společnosti“, tedy to, že se lidé o kandidátech a jejich názorech často hádali a někdy i rozkmotřili. A…

celý článek


A stíháš dělat ještě něco?

S narozením prvního potomka si maminky začnou klást otázky: Neztratím se v nekonečném kolotoči krmení, přebalování a péče o domácnost? A kde najdu čas pro sebe, manžela, Boha?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay