Galerie chystá poutě i proměnu muzea

Vydání: 2022/11 Papež: Válka je šílenství. Přestaňte, 8.3.2022, Autor: Karel Pučelík

Příloha: Diecézní zpravodajství - Litoměřická diecéze

Litoměřická galerie chystá obnovení poutí v bývalém jezuitském kostele a novinky hlásí i Diecézní muzeum, které se na konci února znovu otevřelo veřejnosti.

Bývalý jezuitský kostel je dnes výstavním prostorem. Snímek archiv SGVU

Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích (SGVU), která si letos připomíná 70. výročí své sbírkotvorné činnosti, ve spolupráci s Římskokatolickou farností – děkanstvím u Všech svatých Litoměřice chystá obnovení poutí v bývalém jezuitském kostele Zvěstování Panny Marie, který už tři desítky let využívá jako netradiční výstavní prostory.

Slavnost Zvěstování Páně připadá na pátek 25. března, o den později v 10.30 hodin budou v barokním chrámu slavit mši sv. generální vikář diecéze Mons. Martin Davídek a děkan farnosti Všech svatých P. Józef Szeliga. „Poutní slavnost je věnována nejen oslavě svátku Zvěstování Panny Marie, ale právě i tomuto výjimečnému někdejšímu jezuitskému kostelu,“ uvádí ředitelka galerie Dana Veselská. „Naplánováno je také slavnostní zahájení veřejné sbírky na nový projekt Revitalizace kostela Zvěstování Panny Marie,“ dodává.

Po mši sv. se představí českobrodský Chrámový sbor sv. Gotharda s programem nazvaným „Zpívání z kresby“, který je pěveckou interpretací kreseb – Kancionálů Petra Štěpána. V podvečer vystoupí také oceňovaný pražský vokální soubor staré hudby Madrigalion Praga.

Diecézní muzeum zřizované právě SGVU a Biskupstvím litoměřickým se 24. února, po odstranění následků záplavy z loňského roku, znovu otevřelo. Stálá expozice je už opět přístupná v předchozím rozsahu. Kromě dokončení nutných oprav však vedení připravilo i projekt další modernizace.

„Nová stálá expozice nazvaná Poklady litoměřické diecéze přinese nejen technickou obnovu objektu a návštěvnického a provozního zázemí, ale i celkovou revitalizaci a reinstalaci dosavadní stálé expozice. Sbírky muzea se představí v moderní prezentační formě, zároveň však s respektem a úctou k jejich mimořádné kulturní a umělecko-historické hodnotě,“ popisuje ředitelka galerie. Výstavu mají zatraktivnit videoprojekce, informační systém s dotykovým displejem či mobilní návštěvnické aplikace.

(puč)

 

 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, DiecézeAktuální číslo 5 31. ledna – 6. února 2023

Co popřát novému prezidentovi

Ke gratulacím nově zvolenému prezidentovi ČR Petru Pavlovi se připojují i představitelé církve. „Nevidím vítězné ani poražené voliče. Vidím, že v této volbě vyhrály…

celý článek


Není čas naříkat, ale rozhlížet se

Co je církev? Říkáme, že je Kristovo Tělo – a já věřím, že Bůh jej v tomto světě nenechá zaniknout. Dosud se totiž církev dostala i přes sebevětší krize a byla…

celý článek


Proč nás volby rozdělily a co s tím

Důležitý problém kolem prezidentských voleb je „polarizace společnosti“, tedy to, že se lidé o kandidátech a jejich názorech často hádali a někdy i rozkmotřili. A…

celý článek


A stíháš dělat ještě něco?

S narozením prvního potomka si maminky začnou klást otázky: Neztratím se v nekonečném kolotoči krmení, přebalování a péče o domácnost? A kde najdu čas pro sebe, manžela, Boha?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay