Františkáni mají novokněze

Vydání: 2023/8 Vstupujeme do postní doby, 21.2.2023, Autor: Karel Pučelík

Příloha: Diecézní zpravodajství - Litoměřická diecéze

V neděli 19. února přijal v Praze kněžské svěcení františkán Bernard Ondřej Mléčka. Už několik let však žije ve františkánské komunitě a farnosti v Liberci-Ruprechticích.


Bernard Ondřej Mléčka přijal kněžské svěcení z rukou litoměřického biskupa Jana Baxanta. Snímek Jakub Šerých / Člověk a Víra

Na slavnost do řádového kostela Panny Marie Sněžné v Praze přijeli spolubratři, rodina, přátelé a věřící z celé země. Světitelem byl litoměřický biskup Jan Baxant. „Měj stále před očima Krista, dobrého pastýře, který nepřišel, aby si nechal sloužit, ale aby sloužil, a který přišel hledat a zachránit ty, kteří byli ztraceni. Ujímej se proto chudých, trpících a opuštěných lidí, neboť oni potřebují tvou pomoc, a nikdy na ně nezapomínej,“ řekl v promluvě.

Františkán Mléčka už řadu let pastoračně působí v Liberci, teď ho ale čeká nová, kněžská kapitola života. „Znamená to pro mě dvojí. Jednak nové pozvání do Ježíšovy blízkosti a úzkému vztahu s ním. On si vyvolil učedníky na prvním místě proto, aby mu byli nablízku. Druhá věc je pak ještě hlubší služba lidem, i skrze slavení eucharistie a zprostředkování Božího odpuštění ve svátosti smíření. Jsou to svátosti, jejichž hloubku budu poznávat asi celý život,“ řekl novokněz KT.

Na svou novou roli se podle svých slov těší a přiznává i obavy. „Rád bych, aby se lidé mohli setkávat s živým Bohem, aby je vedl, působil v nich. Je vždycky krásné vidět, jak Bůh jedná. Hodně mi pak leží na srdci, aby naše společenství byla otevřená, aby se v nich i lidé zvenku mohli dotknout Boží blízkosti. Oslovila mě Ježíšova slova o tom, že přišel, aby obvazoval zraněné, vyhlašoval svobodu spoutaným, chudým hlásal radostnou zprávu o tom, že Bůh je blízko,“ upřesnil.

Primice bude P. Mléčka slavit v sobotu 25. února od 11.00 v kostele sv. Antonína Paduánského v Liberci-Ruprechticích a další pak v neděli od 10.00 v katedrále sv. Václava v Olomouci.

KAREL PUČELÍK

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 11 14. – 20. března 2023

Inaugurace s požehnáním

S biblickým Áronským požehnáním i přímluvou zástupců církví a rabína zahájil ve čtvrtek Petr Pavel svou službu prezidenta.

celý článek


Bůh snese i naše negativní emoce

O tom, že Bůh snese i naše negativní emoce, které se z našeho nitra občas derou na povrch, když se cítíme Bohem zklamáni a opuštěni, hovoříme se známým karmelitánským…

celý článek


Pohled do "církevních devadesátek"

Devadesátá léta neznamenala jen orlické vraždy nebo divokou privatizaci, ale také dobu nebývalého rozvoje náboženského života. Zaměřuje se na to připravovaný televizní…

celý článek


Něžné i silné srdce žen

Papež se znovu postavil za zrovnoprávnění mužů a žen, které podle Františka „svět zkrášlují, chrání a udržují při životě“.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay