František přijal českou výpravu

Vydání: 2015/21 František přijal českou výpravu, 19.5.2015, Autor: Tomáš Kutil

Přestože domluveno bylo jen 40 minut, státní sekretář Vatikánu kardinál Pietro Parolin se nakonec české výpravě věnoval déle než hodinu. Kromě pěti senátorů byl u něj český policejní prezident Tomáš Tuhý. Česká delegace se setkala také s papežem Františkem.
 
Policejní prezident při setkání s papežem Františkem. Snímek archiv Policie ČR
 
Setkání se konalo u příležitosti 25. výročí obnovení diplomatických styků mezi Československem a Vatikánem. Delegace jednala o smlouvě mezi ČR a Svatým stolcem. Senátoři přiznali, že schválení této smlouvy bude zřejmě ještě dlouhodobý proces, a proto diskutovali o možnostech konkrétní spolupráce i za současného stavu. Jedním z bodů bylo výraznější zapojení církve do sociálního dialogu.
 
Sv. Anežka míří do Vatikánských zahrad
 
„Symbolem této spolupráce v sociální oblasti je svatá Anežka, jejíž význam z mého pohledu roste zvláště v souvislosti s vyhlášením Svatého roku milosrdenství,“ zmínila senátorka Miluše Horská. Tím se přihlásila k programu papeže Františka, který akcentuje zájem o lidi žijící na periferii. V tomto duchu se vedla hlavní část vzájemného jednání. O roli církví v dnešní občanské společnosti a o možnostech další spolupráce hodlá v blízkém horizontu místopředsedkyně Senátu zorganizovat veřejné slyšení, právě za účasti církví a dalších institucí. Nový symbolický rozměr vzájemných vztahů by podle Miluše Horské mohlo mít instalování sochy sv. Anežky ve Vatikánu, což byl jeden z probíraných bodů.
 
Během jednání s kardinálem Parolinem přišla řeč i na témata akademické spolupráce, kulturní výměny, podpory vzdělávání a Svatý stolec projevil zájem o podporu prorodinné politiky.
 
Vrcholem návštěvy bylo setkání s papežem Františkem. „Řekli jsme si pár milých slov, dostala jsem požehnání a předala symbolické dary – životopisy tří osobností: novináře Karla Weiricha, který za války organizoval z Vatikánu pomoc pronásledovaným Židům v protektorátu, kardinála Josefa Berana, vězněného jak za nacismu, tak komunismu, a také služebnice Boží, matky Vojtěchy. Svatý otec ode mě dostal též ručně vyrobené křížky od handicapovaných žáků z pardubické školy Svítání, kde jsem ředitelkou,“ dodala senátorka Miluše Horská.
 
Součástí delegace byl i policejní prezident. Bylo to zřejmě poprvé, kdy se nejvyšší šéf české policie ve Vatikánu osobně setkal s papežem. Jednal o spolupráci Policie ČR a církví, mimo jiné v otázkách mediace a probace. Doprovod delegace tvořila Hudba Hradní stráže a Policie ČR, která po jednání zorganizovala koncert v bazilice sv. Vavřince za hradbami. Zazněla na něm mj. Sinfonietta od Leoše Janáčka. „Jedná se o symbolickou skladbu, která byla součástí protokolu při přijímání návštěv náboženských představitelů na Pražském hradě za působnosti tehdejšího českého prezidenta Václava Havla,“ uvedla mluvčí policejního prezídia Jana Macalíková

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články



Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay