Fotkami chceme zvát do kostelů

Vydání: 2015/6 Evropa musí zastavit nenávist, 3.2.2015, Autor: Tomáš Kutil

Na začátku bylo nadšení jednoho člověka – ROMANA ALBRECHTA. Dnes pod hlavičkou Člověk a víra fotografuje čtyřicet lidí.
 
 
Fotografie by měly zachycovat krásu sakrálního prostoru. Snímek Roman Albrecht/Člověk a víra
 
Začínali jste v Praze. Kde všude má Člověk a víra fotografy dnes?
 
Nejvíce fotografů máme na Moravě, ale působíme už ve všech diecézích kromě plzeňské. I tam nás ale už pan biskup Radkovský propaguje, takže věřím, že se fotografové objeví. Máme zkušenost, že jakmile se v některé diecézi zapojí první člověk, rychle se přidávají další. Fotografie jsou totiž vidět, lidé o nich mluví, což vyvolává zájem.
 
Mám radost, že už jsme schopni pokrýt akce, které se dějí na více místech. Když například kardinál Duka jel z Prahy do Žďáru nad Sázavou a pak pokračoval na Moravu, všude ho čekali naši fotografové, kteří zachycovali příslušnou část jeho cesty.
 
Jak na projekt reaguje vedení církve?
 
S Českou biskupskou konferencí jsme už jednali a naši iniciativu velmi vítá. Jen jsme byli vyzváni, abychom své fungování formalizovali, a tak zakládáme spolek. V tomto ohledu jsme velmi zavázáni panu arcibiskupu Janu Graubnerovi, který celý projekt zaštítil a biskupům představil.
 
Co je vaším cílem? Vytvořit co nejlepší fotky?
 
Náš záměr je od počátku duchovní – vytvořit fotografie, které pomohou evangelizačním snahám církevních společenství i jednotlivců. Pro růst víry je velmi důležité hlásání, ale aby člověk mohl slyšet, musí nejprve přijít. Články a webové stránky doplněné hezkou fotografií mohou napomoci, aby člověk přišel. Tímto způsobem se naše snímky už hodně využívají.
 
Řada farností naši iniciativu vítá a na některých je to už vidět – kostely, které častěji fotografujeme, najednou navštěvuje více lidí. Například ve Štramberku, kde fotí Dominik David, se mi zdá, že kostel je neustále o něco plnější.
 
Jak se lidé k fotografiím dostanou?
 
Zveřejňujeme je na našich webových stránkách clovekavira.cz i na Facebooku. Jsme už jedním z nejnavštěvovanějších církevních webů u nás, snímky si prohlíží 65 tisíc lidí. Jsou to především mladí lidé, kteří naše fotky často vyhledávají a dál sdílejí.
 
Mají vaši fotografové duchovní formaci?
 
Jsem přesvědčen, že jim spolupráce na projektu Člověk a víra přináší požehnání. Formuje je i to, že se častěji pohybují v sakrálním prostředí. Jeden z fotografů – Petr Zatloukal z Liberce – už také přišel s myšlenkou duchovní služby. Na každých čtrnáct dní proto máme konkrétní téma, za které se modlíme.
 
Fotí pro nás i nevěřící nebo hledající lidé. S knězem-františkánem Eliášem Pasekou řeším sporné otázky. V létě se k nám chtěl například přidat jeden zen-buddhista, ale rozhodli jsme se, že to není správná cesta. Ne že bychom chtěli odmítat fotografy, ale je třeba, aby měli pozitivní vztah ke křesťanskému Bohu.
 
A mají i odborné vedení?
 
Každý fotograf projde na začátku workshopem. Když pak posílá snímky, vždy mu poskytujeme zpětnou vazbu a ukazujeme nejen chyby, kterých se dopustil, ale i jak fotografii ještě vylepšit – lépe oříznout nebo udělat jinak. Čtyři starší fotografové se v hodnocení po týdnu střídají. Byli bychom rádi, aby časem každá diecéze měla svého vedoucího a mohla fungovat samostatně. Je vidět, že se fotografové zlepšují – například na výstavě, kterou jsme měli v prosinci na Pražském hradě.
 
Budou i další výstavy?
 
Máme už potvrzenou výstavu v Olomouci o Velikonocích a v Hradci Králové na přelomu dubna a května. V létě bychom měli vystavovat na Velehradě. S ČBK máme dohodu, že by naše výstavy mohly putovat po diecézích, projeví-li o ně zájem.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Publicistika

Diskuse

Quo vadis ŘKC po DVK Nyvlt 3.2.2015 13:10
Re: Quo vadis ŘKC po DVK Zrušený uživatelský účet 4.2.2015 22:43
Re: Re: Quo vadis ŘKC po DVK Zrušený uživatelský účet 4.2.2015 22:50
Re: Re: Re: Quo vadis ŘKC po DVK Nyvlt 5.2.2015 10:55
Re: Re: Re: Re: Quo vadis ŘKC po DVK Zrušený uživatelský účet 5.2.2015 23:50

Zobrazit vše Zobrazit vybrané

Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 27-28 28. června – 11. července 2022

Z Ukrajiny až na Velehrad

Manželé Lili a Oleksij Ostapčukovi jsou absolventi Kyjevské národní univerzity kultury a umění. Oba vystudovali hru na damburu, což je typický ukrajinský hudební nástroj.

celý článek


Brněnské Výstaviště opět ožije konferencí

Po dvouleté pauze způsobené pandemií se na brněnské výstaviště vrací Katolická charismatická konference.

celý článek


Chci nabourat mýtus rudé Karviné

Dny teď tráví v archivech a s pamětníky. KARIN LEDNICKÁ se při přípravě závěrečné části svého knižního díla Šikmý kostel noří do dějin Karvinska v 50. letech.…

celý článek


Překonali jste krizi v manželství? Napište nám o tom

Sesbírat příběhy manželských zkušeností se vztahovým karambolem, které se podařilo překonat, by chtěl dlouholetý průvodce snoubenců a autor příprav na manželství,…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay