Farní zájezd z jiné galaxie? Čína
Vydání: 2016/35 Olympijský kaplan: byla to velká škola, 23.8.2016, Autor: Kateřina Koubová
Karvinský farář Przemysław A. Traczyk se vydal i s farníky na výlet do Číny. Návštěva poutního mariánského místa Še-Šan se však ukázala jako velmi stresová záležitost, která knězi kvůli slavení mše svaté vynesla v pase razítko „nežádoucí“. Z plánované druhé cesty tedy sešlo. To vše ve chvíli, kdy v Česku žádá 60 čínských křesťanů o azyl.
P. Przemysław A. Traczyk slouží mši v kostele v Chang-čou.Snímek Hana Spáčilová
Jak vás napadlo vydat se s farností do Číny?
Benedikt XVI. prosil, abychom se modlili za katolickou církev v Číně. Ve farnosti Bolatice jsme k tomu při májových pobožnostech připojovali modlitbu za české katolíky k Panně Marii ze Še-Šan. Klečel jsem a říkal si, jak je to šíleně vzdálené. Tam někde se ten nápad začal rodit.
Čili jste jeli po výzvě papeže Benedika XVI.?
V podstatě ano. Jeden dobrý kamarád z Krakova, novinář, který rád cestuje po světě, mi vykládal, jak byl zklamaný z Číny. Mne začalo zajímat proč. Zjistil jsem, že soukromě jako kněz vízum nedostanu. Spojil jsem se tedy s cestovní kanceláří, vízum je totiž možné získat ve skupině. Stačilo sehnat deset lidí. Nakonec se jich přihlásilo třicet.
Co je přilákalo?
Myslím, že Čína jako taková. Znělo to jako z jiné galaxie: farní zájezd do Číny.
Pojal jste to jako pouť, anebo jako výlet?
Chtěl jsem to spojit, jednak výlet, ale každopádně i návštěva poutního místa Še-Šan. Přihlásilo se 25 lidí z karvinské farnosti, zbytek ze širokého okolí, z Olomouce, z Krakova. Jsme tady propletení z obou stran hranice, fungujeme dvojjazyčně.
Získat čínská víza nebylo jednoduché. Jako průvodce skupiny jsem byl na konzulátu v Praze aspoň desetkrát. Namísto původně hromadné pojišťovací smlouvy bylo najednou nutné mít smlouvu po jednotlivcích. I přesto, že jsme jeli s cestovní kanceláří, bylo potřeba doložit výpis z účtu, že každý má minimálně 100 dolarů na den pobytu. A největší kouzlo bylo potvrzení o zaměstnání, které bylo nutno od všech sehnat do dopoledne druhého dne! Podařilo se. A jelo se zase do Prahy.
Okénko na čínském konzulátě je otevřené dvě a půl hodiny, je spousta žádostí a několikrát jsem se ani po čtyřech, pěti hodinách čekání nedostal na řadu. Bylo to dobrodružství. Teprve ve čtvrtek večer o půl osmé jsem přivezl pasy s vízy, přitom první skupina už o půlnoci odjížděla vlakem do Varšavy, odkud jsme odlétali.
Jaký jste měli v Číně program?
Chtěli jsme vidět Peking, Šanghaj i okolí, tedy v čínském měřítku. Plus poutní místo Še-Šan u Šanghaje. Měli jsme požadavek mít každý den připravené místo na mši svatou. Program cestovky se musel odeslat ke schválení do Pekingu a tato verze neobsahovala návštěvu Še-Šan. Když jsem viděl, jaké byly problémy s vízy, řekl jsem si, že to vyřešíme až na místě.
Více v rozhovoru, který lze nalézt v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.
ThLic. Mgr. Przemysław A. Traczyk (* 1976 ve Varšavě), farář v Karviné. Absolvoval Cyrilometodějskou teologickou fakultu v Olomouci, na kněze byl vysvěcen v roce 2002. Působil jako farní vikář v Novém Jičíně a následně jako farář v Bolaticích. Od roku 2014 působí v Karviné.
Sdílet článek na: