Exodus iráckých křesťanů zesiluje

Vydání: 2015/43 Brno hostilo eucharistický kongres, 20.10.2015, Autor: Alena Scheinostová

„Přijímejte irácké křesťany po celých komunitách,“ vyzval vlády západních států mosulský syrsko-katolický arcibiskup Yohanna Petros Mouché.
 
Do Erbílu uprchla také řada učitelů, alespoň některé děti se tak mohou i v táborech dále vzdělávat. Třídy jsou ale přeplněné a zvláště křesťanské děti někdy učiteli nerozumějí. Snímek Seivan M. Salim/AP Photo/ČTK
 
Dosavadní odpůrce exodu křesťanů z Blízkého východu tak při návštěvě francouzského ministerstva zahraničí reagoval na skutečnost, že víc a více jeho souvěrců už nevidí ve své vlasti žádnou budoucnost a pracuje na útěku na Západ. „Naši věřící se cítí opuštění a ohrožení, a především žijí ve velké nejistotě, protože naše vesnice a města stále nebyly osvobozeny. Proto již nemyslí na nic jiného než na to, opustit Irák a vydat se do neznáma, přestože tak riskují ztrátu života, majetku, a dokonce i mravnosti,“ vysvětlil arcibiskup Mouché Katolickému týdeníku.
 
Arcibiskup, který dnes žije spolu s křesťanskými utečenci z Ninivské pláně v provizoriích v Erbílu v Kurdistánu, navrhuje západním vládám, ale i všem lidem dobré vůle, aby na svém území vytvořili zóny, kde by iráčtí křesťané mohli společně, ve skupinách čtyř či pěti set rodin, pokračovat v životě, na jaký jsou zvyklí. „Jde mi o to, abych udržel naši komunitu jednotnou a aby se věřící nerozprchli a nesešli z cesty,“ podotkl arcibiskup. „Pokud by se tato možnost našla, naši lidé by mohli zůstat pospolu a žít v bezpečném prostředí. Do exilu by každou skupinu doprovázel kněz, který by zajišťoval pastorační péči,“ připojil.
 
Arcibiskup Mouché nepřestává doufat v osvobození Ninivské pláně z rukou Islámského státu, proto i možné přesídlení svých věřících pokládá za dočasné – dokud „naše sídla nebudou osvobozena a my nebudeme mít možnost žít doma bezpečně a se všemi právy občanů první kategorie“, jak okomentoval. Jeho dlouhodobou starostí, již se snaží různými cestami tlumočit odpovědným místům, je hrozící zánik syrskokatolické církve, budou-li žít v diaspoře. Zůstanou-li i v exilu věřící alespoň částečně pospolu, bude pro ně podle arcibiskupa snazší se po ukončení bojů vrátit domů. „Nic totiž neztratí a nezapomenou – liturgii, zvyky, vztahy ani jazyk. A zároveň si zachrání život a udrží důstojnost i víru,“ uzavřel arcibiskup.
 
Jednání s evropskými úřady o možném přesidlování syrských křesťanů dosud nemají jasné závěry. Irácká vláda zatím ohlásila, že přijme přísnější normy na ochranu majetku těch křesťanů, kteří odešli do exilu – vícekrát byl totiž majetek převeden na základě falešných dokumentů. Podvodníci spoléhají na to, že se původní majitelé do země už nevrátí.
 
Kromě otázky exulantů se představitelé křesťanských církví v Iráku a Sýrii snaží regulovat postoje mezinárodního společenství k vojenské intervenci proti IS. Zatímco osobnosti ortodoxních církví vstřícně zareagovaly na vstup Ruska a jeho podporu syrskému prezidentu Assadovi, ostatní církve zůstávají spíše skeptické. „Bombardování není k ničemu. Džihádisté tvoří malé skupiny, které se mohou snadno přemisťovat. Je nutné zapojit pozemní jednotky, včetně zahraničních,“ zdůraznil v rozhovoru pro italskou TV 2000 chaldejský patriarcha Louis Rafael Sako. Podtrhl názor, jejž s ním sdílí maronitští „kolegové“ – že pro úspěch vojenské akce je nutné rovněž zapojení arabských států: právě ty totiž dobře znají mentalitu i jazyk džihádistických bojovníků.
 
Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Zahraniční, Zpravodajství



Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay