Diskuse

Protokol?

7.2.2014 12:42 vložil Servitor

Těžko se hovoří o neznámých věcech, protože každé vyjádření vypadá jako provokace.
V hodinách náboženství jsme se učili, že hierarchie Církve v přímé linii je:
Farník, farář, diecézní biskup a papež. Snad došlo k nějaké změně, ale ani Svatý otec František nic podobného netvrdí, naopak v článku 32 Exhortace uvádí, že statut biskupských konferencí je teprve před vyjasněním.
Je to logické, protože představte si, že při vstupu do EU by vám sdělili, že místní zákony Anglie, Francie, Polska a dalších beze zbytku platí v ČR a naopak. Také bychom se divili.
Co se týká farních aktivit, ty podléhají souhlasu biskupství, dokonce i nevinný vánoční koncert dětského souboru v kostele mimo mši svatou.
Farní rady jsou veskrze nepravomocné, je to služba faráři, podobně jako ministranti, kostelník, varhaník či zvoník. Nevím to jistě, ale snad se sami, bez účasti duchovního správce ani scházet nemohou.
Každá taková činnost vyžaduje hmotné zázemí a i to vyžaduje souhlas biskupství. Už dnes existuje hodně chudých farností, které nejsou schopny plnit dané podmínky a musí za ně zaskakovat farnosti bohatší. Proto souhlasím se Svatým otcem, že jediná cesta vede přes ozdravnou decentralizaci.
Víte, jak by každá rodina uvítala, kdyby se nemusela obávat pouštět děti do společnosti, dospívající mladí lidé si mohli najít vhodného partnera pro život? Přitom dobře víme, že každá, zejména početnější rodina se dostane párkrát do roka do situace, kdy má hlad, a stačí pár stovek a je zažehnáno. Nemusí jít o miliony jako při povodni. Ani staří lidé se nemusí cítit tak osamělí, když zjistí, že mohou být ještě platni.
To je můj názor a klidně si můžete myslet, že je sto let za opicemi, alespoň to bude odpověď na otázku 2 :))


Re: Protokol?

9.2.2014 06:24 vložil Vladimír F.

Ve své úvaze ,otevíráte velké množství zajímavých témat.Působí to na mě, jako výzva....Buďte kvasem ve společnosti,v Církvi.....Ovšem narážíme na regule EU Brusel,jak to vše podvazují, centralizují.
Zeman táhne směr Rusko.My co máme zkušenost z RVHP nebo ROH,tak voláme,buďme ostražití.
Solidarita,by měla být v popředí a zvlášť u křesťanů.
Ptám se, proč se do této diskuse nezapojí , nějáky Biskup,kterej by na to měl čas...nebo jsem ho přehlédl, je skrytý za přezdívkou :-)


Re: Re: Protokol?

10.2.2014 07:31 vložil Servitor

Jsem přesvědčen, že k tomu v příštích několika týdnech dojde, protože biskupové přislíbili vysvětlení svým farnostem, bude tedy záležet do jaké hloubky a šíře.
Nepochybuji o tom, že poslání duchovního a věroučného rozměru bylo biskupům uloženo Kristem se všemi pravomocemi k tomu potřebnými. Tam je respekt a poslušnost otázkou života a smrti.
To nové, co se v české církvi objevilo, je poslání sociálně ekonomického charakteru. To už není odkaz Kristův, ale Jidáše, proto je velmi nutné znát pravidla. Zejména, ozývají-li se hlasy hovořící „za biskupa“. Politické strany v zájmu prostých věřících občanů obviňují klerus, že se snaží obohatit na úkor těchto občanů. A žádný odpor, odmítnutí, vysvětlení, nic. Naopak smírné jednání. Kde je tedy pravda, když pravidla jsou zcela neznámá?


Reagovat v této diskusi může jen registrovaný uživatel. V případě zájmu se registrujte ZDE. Pokud jste již registrován/a, můžete se přihlásit ZDE.Aktuální číslo 27-28 30. června – 13. července 2020

Slovanským jazykem proti pohanským kultům

Jaký asi byl duchovní svět Moravanů v době, kdy na naše území připutovali soluňští věrozvěstové? Co prozrazují dobové prameny i nálezy z pohřebišť – přibližuje…

celý článek


Rybníkářství podle věrozvěstů i na Velehradě

Nové terénní úpravy v okolí Velehradu odpovídají moderním trendům v ekologii a hospodaření s vodou. Zároveň jsou ale v souladu s nejstaršími tradicemi. Dokládají to…

celý článek


Z poutníků se stali zedníci

Také díky pomoci dobrovolníků z naší vlasti se od ledna tohoto roku mohou sloužit bohoslužby v opraveném kostele sv. Hilaria nedaleko francouzského Avignonu, ve stavbě pocházející…

celý článek


Žiju příběh Mariánského sloupu

PETR VÁŇA – ten, který vytesal z kamenů nový Mariánský sloup. Zdaleka to však není jediné jeho dílo. Vypravili jsme se za ním do jeho ateliéru pod hradem Karlík u Berounky.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay