Evropský turnaj ve futsalu se českým kněžím vydařil

Vydání: 2020/9 Křížová cesta Josefa Toufara, 25.2.2020, Autor: Karel Pučelík

Minulý týden Česká republika poprvé pořádala evropský šampionát kněží ve futsalu. Český tým před domácím publikem vybojoval zatím nejlepší umístění v historii.


Českému kněžskému týmu se letos dařilo nejlépe v celé jeho pětileté historii. K výsledku pomohli osvědčení hráči i nováčci. Snímek ČTK

Do Prahy a nedalekých Říčan přijelo na 250 kněží z celé Evropy. O vítězství v turnaji v halovém fotbalu v úterý 18. 2. a ve čtvrtek 20. 2. bojovalo 18 týmů. Největší důvod k radosti nakonec měli polští kněží. Letošní ročník vyhráli, a z čela tabulky tak vystrnadili Portugalce, kteří skončili třetí.

Dobře se dařilo i českému výběru, který si ještě před turnajem přál skončit v první desítce, zatímco dosud vždy končíval spíše na chvostu tabulky. Přání se nakonec vyplnilo a jen málo chybělo, aby svá očekávání čeští sportovci z řad katolických duchovních předčili. „Oproti loňskému roku jsme se zlepšili, hráli jsme více jako tým,“ pochválil kněžský mančaft P. Jiří Šůstek.

Po vyrovnaných výkonech v základní skupině Češi hráli s Chorvaty dokonce o devátou příčku. Utkání skončilo po dvou klasických desetiminutových poločasech bez branek, a tak následoval penaltový rozstřel, v němž měli více štěstí Chorvati.

„Skončili jsme desátí, což je úspěch. Po odehraných zápasech ale myslím, že máme na víc. Budeme tedy trénovat dál. Byla by škoda, kdybychom zkušenosti v dalším ročníku nevyužili,“ řekl po zápase s Chorvatskem nehrající kapitán P. Marek Hric, kterého kvůli zdravotním problémům na hřišti zastoupil P. Jozef Kadlic.

Netradiční turnaj přivedl do Říčan a na závěrečná utkání do Prahy také řadu fanoušků, svým duchovním přijeli fandit jejich farníci. Například P. Jana Slavíka přijela podpořit mládež z ostravsko-opavské diecéze, zaskakujícího kapitána P. Kadlice zase povzbuzovala skupina z příchovického centra Křižovatka.

„Atmosféra při zápasech byla opravdu krásná, lidé fandili nejen svým týmům. Moc hezké bylo spojení kněžské duchovnosti a takové normální lidskosti,“ popsala zážitky z tribuny boromejka Angelika Pintířová, která navštívila jak utkání v Říčanech, tak závěrečné boje v Praze. Kněží se na hřišti opravdu nešetřili, rozhodčí museli vytáhnout i několik žlutých karet. Vylučovat naštěstí nemuseli.

Účastníci turnaje se každý den scházeli ke společným bohoslužbám, a to pokaždé v jiné farnosti. Zavítali tak třeba do premonstrátského kláštera na Strahově nebo do kostela sv. Ludmily na Vinohradech, kde zahajovací bohoslužbu celebroval litoměřický biskup Jan Baxant.

„Přítomným kněžím-futsalistům jsem připomněl, že v kněžském povolání sice usilují o svornost a bratrství, avšak ve futsalové hře stojí proti sobě. To naštěstí neznamená, že do těchto i jiných životních zápasů, někdy i tvrdých bojů především za šíření Kristova království, se nedá vnést ohleduplnost, přejícnost, a hlavně ovládnutí sebe sama,“ uvedl pro KT litoměřický biskup a dodal: „Týmová hra je krásná tehdy, když se využijí nejen kopačky, ale i smírné podání ruky a další projevy velkorysosti ušlechtilých sportovních a křesťanských i kněžských srdcí.“ V průběhu čtvrtka spolu s fotbalisty tentokrát v kolárcích a kněžských albách slavil mši ve svatovítské katedrále kardinál Dominik Duka. „Fotbal je týmová hra, a my někdy hrajeme sólohry a to nemá dobré dopady. Ať Bůh žehná nejen vaší sportovní, ale především kněžské činnosti, která je pro tento svět tolik potřebná,“ řekl primas český.

KAREL PUČELÍK
  

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Domácí, ZpravodajstvíAktuální číslo 43 20. – 26. října 2020

Příběh místo moralizování

Ctnost? Přestože tento pojem může někomu znít poněkud staromódně, v psychologii a pedagogice se poslední dobou objevuje stále častěji. A i do škol – nejen těch církevních…

celý článek


Hlavu mám stále plnou hudby

Víte, co má společného Kunderův film Žert, Dietlův seriál Synové a dcery Jakuba Skláře a více než třicet skladeb v Kancionálu? Autora hudby. Je jím skladatel ZDENĚK…

celý článek


Uprkova křížová cesta v nové kráse

V obnovené kráse se již brzy představí kompletní soubor obrazů křížové cesty v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Vyškově. Před sto dvaceti lety soubor vytvořil slavný…

celý článek


Nový KT ke stažení zdarma vždy od soboty

Vážení čtenáři Katolického týdeníku, po dobu mimořádných vládních opatření, která mají opět omezit šíření nákazy koronavirem, jsme se rozhodli Vám naše/vaše…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay