Etická výchova proměňuje klima školy

Vydání: 2011/9 Václav IV., 23.2.2011, Autor: Jiří Gračka

Své více než desetileté zkušenosti s výukou etické výchovy chtějí zúročit pedagogové Cyrilometodějského gymnázia v Prostějově. Zahájili totiž v polovině února projekt z prostředků EU, jehož cílem je rozšířit výuku tohoto předmětu do škol celého Olomouckého kraje.

Předmět Křesťanská a etická výchova je na prostějovském gymnáziu povinný, učí se jednu hodinu týdně a velká část probíhá zážitkovou formou. Podle ředitele školy Jaroslava Fidrmuce není cílem za každou cenu obracet děti na víru, ale ukazovat jim, že věřit je přirozená potřeba a právo každého člověka. O svou zkušenost se nyní vedení gymnázia může podělit s dalšími školami Olomouckého kraje – uspělo totiž při získání grantového projektu. Až do června příštího roku tak jeho pracovníci budou na základních a středních školách kraje propagovat předmět etická výchova a tam, kde jeho výuku zařadí do školních osnov, nabídnou i metodickou pomoc. „V rámci projektu dostane 32 pedagogů a výchovných poradců příležitost rozšířit svou aprobaci v oblasti etické výchovy v akreditovaném vzdělávacím kurzu,“ vysvětluje ředitel Fidrmuc činnost centra, na jehož chod jdou peníze z Evropského sociálního fondu i státního rozpočtu ČR. Mezi probíranými tématy se objeví například důstojnost lidské osoby, pozitivní hodnocení druhých nebo prevence negativních jevů. „Etická výchova je zaměřena na porozumění tomu, kdo jsem a kdo je druhý člověk, jak důležité jsou pro člověka vztahy. Vytváří proto výborné předpoklady pro porozumění křesťanské zvěsti – zvláště u dětí, které nevyrostly ve věřícím prostředí,“ uzavírá Jaroslav Fidrmuc.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay