Duchovní osvěžení při jízdě Rakouskem

Vydání: 2014/30 Mezi mořem a ultramaratonem, 22.7.2014, Autor: Karel Rechlík

Naši jižní sousedé nejsou jen zemí bohatou na přírodní krásy a historické památky. Pocestným, směřujícím nyní za rekreací k jihu a zajímajícím se o současnou křesťanskou kulturu, se určitě vyplatí alespoň krátký odpočinek v místech, která u nás dosud nemají mnoho obdoby.
 
Moderní kostel ostře kontrastuje s mrakodrapy vídeňského Unocity.Repro KT
 
 
Vídeň – UNOCITY
 
Donaucitystrasse 2 GPS 48°13‘58.9“N 16°24‘56.4“E
 
Křížová kostka pod mrakodrapy, tak na první dojem působí velmi moderní kostel Kristus – naděje světa postavený ve známé vídeňské UNOCITY, čtvrti vybudované pro Organizaci spojených národů. Rakouský architekt Heinz Tesar v něm vůči hradbě mrakodrapů vytvořil opravdu silný kontrast. Stavba na křížovém půdorysu nemá žádnou věž, záměrně se drží při zemi a je obložena temně modrými pláty chromové oceli, jaké se používají při stavbě zaoceánských lodí. Obraz církve jako lodi, plující se svou posádkou na rozbouřeném moři, je velmi starý – setkáváme se s ním už u sv. Augustina. Tuto myšlenku zde podporují i malá kruhová okénka, která do interiéru propouštějí denní světlo. Nejen bohaté aktivity salvatoriánů, kteří o farnost duchovně pečují, ale i sama ocelová kostka se ve světě vysoké politiky stává znamením vypovídajícím o potřebě skutečně lidské a umělecky oslovující duchovní dimenze.
 
Graz – kostel sv. Ondřeje – St. Andrä, Kernstockgasse 9
 
GPS 47°04‘09.6“N 15°25‘49.7“E
 
Graz (Štýrský Hradec) nabízí pro českého turistu překvapení v podobě mimořádně odvážného uměleckého dotvoření kostela sv. Ondřeje – St. Andrä (Kernstockgasse 9). Obložení oltáře ploškami, které zrcadlí svoje prostředí, expresivní výmalba boční kaple, která se stala symbolickým obrazem sestupujícího svatodušního ohně, stejně jako výtvarné řešení oken proměňuje interiér v osobitou galerii. Zároveň má ale podtrhnout základní smysl a poslání kostela. Netradiční je i samotné farní společenství, které se skládá z přistěhovalců z různých koutů světa a lidí různých barev pleti. Vedle kostela je z parku přístupná adorační kaple, součást bývalého středověkého kláštera dominikánů. Tam nás obklopí ticho a naprostá koncentrace. Za zmínku stojí oltář s velmi zvláštním tvarem svitku. Tvoří jej pod velkým tlakem tvarovaná hliníková deska, vyvolávající asociaci na velikonoční zprávu Janova evangelia. Podle ní učedníci, kteří vstoupili do Ježíšova hrobu, uviděli lněná plátna a složený šátek z Ježíšovy hlavy…
 
Dolina, dálnice A2 směr ke Klagenfurtu, exit 298
 
GPS 46°38‘23.6“N 14°26‘56.7“E
 
Název obce Dolina svědčí o starém slovanském původu. Jsme přitom v Korutanech, jen několik set metrů od dálnice A2 vedoucí ke Klagenfurtu (exit 298). První dálniční kostel v Rakousku tady vznikl v souvislosti se stavbou dálnice, ale na místě s pohnutými dějinami. Základem je mariánský poutní kostelík
z 19. století, který nutně potřeboval opravu. Pečlivě restaurovaný presbytář s obrazem mariánského zjevení místním dětem připomíná událost, která kdysi k vybudování kostela vedla. Zásadní modernizací byl kostel na přelomu 20. a 21. století rozšířen, dostal zcela nové průčelí a střechu, která svou barevností a umístěním světelných štěrbin vytváří zvláštní atmosféru – obraz přechodu Rudým mořem. Vysoké temné zdi symbolizují hrozivý, rychlostí a hlukem naplněný svět dálnice, ale podle záměru autorů připomínají i dělící zdi mezi národy, mezi bohatými a chudými, a jsou také vzpomínkou na „železnou oponu“ oddělující až do roku 1989 demokracii a diktaturu. Spojení kostela s dálnicí bylo důvodem i k vytvoření venkovního památníku obětem silničního provozu. Pokud projdeme chodbou z ocelových ploten, spatříme v nejhlubším místě odlitek románského krucifixu s Ukřižovaným, který má na hlavě královskou korunu. A v kostele si ještě při pohledu na sochu Matky Boží můžeme vzpomenout na hluboké tradice, podle kterých je také ona ochránkyní všech nás, pocestných.
 
 
Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Publicistika

Diskuse

Škoda, humila 26.7.2014 12:59
Na co oltář ? Nyvlt 22.7.2014 16:43
Re: Na co oltář ? humila 26.7.2014 12:56
Re: Re: Na co oltář ? Nyvlt 27.7.2014 09:37
Re: Na co oltář ? Zrušený uživatelský účet 27.7.2014 21:38
Re: Re: Na co oltář ? Nyvlt 28.7.2014 11:53
Re: Re: Re: Na co oltář ? Zrušený uživatelský účet 31.7.2014 17:42

Zobrazit vše Zobrazit vybrané

Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 33 9. – 15. srpna 2022

Tisíce mladých lidí míří do Hradce Králové

Tento týden v Hradci Králové probíhá dlouho připravované Celostátní setkání mládeže, jež se koná jednou za pět let.

celý článek


Nechat se proměnit na Mladifestu

„Na dovolenou do vlastního srdce“ pozval papež František účastníky letošního festivalu mládeže Mladifest na známém hercegovském poutním místě Medžugorji.

celý článek


Je třeba, abychom je brali vážně

V salesiánské komunitě v Brně-Žabovřeskách se P. Libor Všetula věnuje mladým lidem už deset let.

celý článek


Kam kráčíš, člověče?

Kromě toho, že jsem knězem, jsou rána, kdy kolem druhé nebo třetí vstávám a jdu řídit autobus pražské MHD. Jsem člověk jako každý jiný.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay