Dorůst ve společenství vrstevníků

Vydání: 2019/24 Vstoupili do křesťanské dospělosti, 11.6.2019, Autor: Jiří Macháně

Příloha: Doma 24

„To s ním tříská puberta“ je věta, kterou dospívajícího kluka stoprocentně nenadchnete. Aniž bychom si to uvědomili, obsahuje hodnocení, v němž mu sdělujeme, že se nechová dospěle – ba co hůř, že zřejmě jedná nepřijatelně.

Žádný muž se nestane mužem, dokud mu otec neřekne, že se jím stal. Snímek Pixabay

Přitom je uprostřed náročného, a ke všemu ještě bouřlivého životního období. Úplně ho nevidí, nerozumí mu. A třeba si se sebou samým ani neví rady. Patrné je to zejména u kluků, kterým se na této straně budeme věnovat. Psychologové upozorňují (a zkušenost dospělých chlapů dokazuje), že teprve v období dospívání si mladý muž začne plně uvědomovat svou osobnost. Napodobuje vzory, s nimiž se ztotožní, ale zároveň se bouří proti autoritám, obzvlášť rodičům. Navazuje hluboká přátelství, poznává lásku i zklamání. Rozplétá síť vztahů, vymezuje se, identifikuje.

Klíčem k úspěšnému zvládnutí „telecích let“ je vedle pevných rodinných vazeb a dobrého vztahu s tátou (o němž hovoří níže František Růžička) také společenství vrstevníků – např. skautů, mladých křesťanů, party sportovců. „Může být jakékoliv, ale bezpečné,“ říká šéf Sekce pro mládež České biskupské konference P. Kamil Strak. „Vedle rodiny je důležité ocitat se ve vrstevnických skupinách, jako jsou skauti, hasiči či křesťanské společenství. Mladý muž by měl mít možnost říct kamarádům, co prožívá, s čím se potýká. Nejde jen o hledání odpovědí, neptá se po vysvětlení. Důležité je, aby mohl konfrontovat své názory jinde než u ‚strýčka Googla‘ nebo na Facebooku.“

V období dospívání se podle P. Straka musí upevnit zejména v lidských a hodnotových postojích, aby se stal člověkem dospělým. A jak upozorňuje, virtuální společenství tohle nenabídne. Například v uzavřené školní skupině na chatu jsou spolužáci schopni během jediné hodiny napsat třeba šest set vzkazů. „To nelze ani přečíst. Teprve v dialogu tváří v tvář můžu být konfrontován s postojem. Tam to má sílu a výchovný moment. Společenství se nedá vyčíst, dá se jedině prožít, a proto přeju každému mladému člověku, aby to zakusil,“ vzkazuje P. Strak.

JIŘÍ MACHÁNĚ

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Doma, Přílohy



Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay