Dopis muslimské komunity ČR profesoru Halíkovi

26.5.2014

Ve jménu Boha Milostivého, Slitovného

 

Vážený pane prof. Halíku

 

Rádi bychom Vám touto cestou poděkovali za Vaši podporu českým spoluobčanům muslimského vyznání, která následovala po nešťastném  zákroku ÚOOZ PČR v budovách Muslimské obce a Islámské nadace v Praze.

Obdrželi jsme Vaši výzvu ohledně případu křesťanky Meriam Ishag, kterou jsme si se zájmem přečetli a ke které se připojujeme také. Děkujeme za Vaši snahu a ochotu o dialog a porozumění, pro nás  nesmírně cenné. Vážíme si také důvěry, kterou jste do nás vložil, když jste nás oslovil.

Plně s vaším apelem souhlasíme a připojujeme se k Vašemu nesouhlasu s tímto znepokojujícím případem.

V době, která následovala mezi obdržením Vaší výzvy a vydáním tohoto oficiálního stanoviska jsme se  snažili zjistit o tomto případu ženy, které v Súdánu hrozí za údajné odpadlictví poprava, co nejvíce informací z arabských i jinojazyčných zdrojů. Proto vycházíme jen z toho, co se k nám takto doneslo a   neneseme žádnou zodpovědnost v případě, že by se nám sdělené informace prokázaly jako nepravdivé.

 

Na celém případu nám vadí především následující zjištěné okolnosti:

 

1.      Je nedostatek informací o celém případu, vyskytly se různé pochybnosti a neověřené informace a soud, pokud je nám známo, neučinil zatim vše proto, aby je rozptýlil.

2.      Obviněná žena muslimkou údajně nikdy nebyla a proto ani nemohla od víry odpadnout.

3.      Není pravdou, že poprava je nutným a zákonitým trestem za odpadlictví. Značná část klasických právních autorit i z doby prvních tří směrodatných generací muslimů se pro něj nevyslovuje vůbec. Další nezanedbatelná skupina učenců z řad těch, kteří tento trest za určitých okolností připouštějí, smýšlí, že za odpadlictví nelze popravovat ženy. Mezi nimi byli i společníci Proroka, mír a požehnání s ním a zakladatel nejrozšířenější právní školy.

 

Ústředí muslimských obcí v České republice (ÚMO) se v rámci existující plurality islámsko-právních interpretací jednoznačně staví za tu, která trest za odpadlictví nepřipouští. Podle našeho názoru nejsou výroky Proroka, mír a požehnání s ním, které o tomto trestu hovoří, pochopeny ve správném kontextu, neboť samotný prorok Mohammed mír s ním nikoho za odpadlictví nepotrestal a existují koránské verše, které myšlence trestu za odpadlictví odporují, např. ‚Nebudiž žádného donucování v náboženství‘ (Korán 2:256).

Jako věřící lidé považujeme za svou povinnost doručit lidem Boží poselství a nikoli je k víře nutit. Přejeme si, aby lidé také uvěřili, a nepřejeme si aby se z nich stávali pokrytci, kteří budou víru předstírat ze strachu před trestem.

Zároveň vyjadřujeme náš nesouhlasný postoj k jakýmkoliv formám náboženské intolerance a násilí kdekoli na světě.

 

Ujišťujeme Vás, že náš nesouhlas nezůstane jen na slovní úrovni a že jako zodpovědná instituce muslimů v ČR podnikneme vůči súdánským zastupitelským úřadům konkrétní kroky:

1.      Budeme žádat o poskytnutí co nejvíce informací k celému případu a ohradíme se jak proti trestu bičováním, tak proti popravě, která obviněné ženě hrozí. Ani jedno, ani druhé totiž není v jejím případě vůbec namístě.

2.      Jménem islámských organizací v ČR budeme kontaktovat zastupitelské úřady Súdánu a apelovat na ně, aby nespravedlivý trest byl zrušen a dotyčná byla propuštěna.

      Jsme sice jen malá komunita a možná náš hlas nebude slyšet. Nicméně věříme, že odsoudit jakoukoli nespravedlivost, aspoň slovem, je naší povinností, vycházející z učení islámu. Tím spíše, když jde o čin muslimů.

Vyjadřujeme naději, že naše úsilí v pravdě a bohabojnosti a společná výzva k lidskosti a spolupráci neskončí jen tímto případem a bude pokračovat i nadále, v co nejširším rozsahu a nikoli pouze při odsuzování selhání a nelidského počínání jedné nebo druhé strany.

Můžete počítat s naší podporou v každé dobré věci. Prosíme Všemohoucího Stvořitele, aby nás všechny odměnil za každý dobrý skutek. Ámín.

S pozdravem míru

V Brně dne  23.05.2014

Muneeb Alrawi

předseda Ústředí  muslimských obcí v ČR

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Názory

Diskuse

Nemám slov Zrušený uživatelský účet 29.5.2014 17:03
Re: Nemám slov Zrušený uživatelský účet 29.5.2014 17:25
o co, Vám jde Vladimír F. 1.6.2014 06:32
lež katolik007 27.5.2014 18:27

Zobrazit vše Zobrazit vybrané

Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 38 19. – 25. září 2023

30 let spojují Východ se Západem

V Mnichově se sešli 12.–14. září příznivci, dárci i příjemci pomoci nadace Renovabis. Ta již 30 let podporuje křesťanské projekty ve střední a východní Evropě.…

celý článek


Slovenská mise kardinála Parolina

Státní sekretář kardinál Pietro Parolin – „druhý muž Vatikánu“ navštívil minulý týden Slovensko. Tři dny zde putoval ve stopách papeže Františka přede dvěma lety.

celý článek


Domov a přijetí budou vždy v kurzu

Diecézní centra života mládeže vznikala před třiceti lety s nadšením ze svobody. Zakladatel a první vedoucí centra Vesmír v královéhradecké diecézi Mons. PAVEL ROUSEK…

celý článek


Jak měnit čtvrť k lepšímu?

Pomalými krůčky ke změně k lepšímu, která vytrvá, by se dala charakterizovat myšlenka „komunitní práce“, která vtahuje obyvatele vyloučených lokalit do veřejného…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay