Domov pro potřebné ve světcově domě

Vydání: 2010/16 Nový arcibiskup pražský, 15.4.2010, Autor: Alena Scheinostová

Příloha: Doma

Dvacet šest míst pro lidi s Alzheimerovou chorobou vznikne v novém Domově Matky Vojtěchy v Prachaticích, jehož základní kámen posvětil v polovině března českobudějovický světící biskup Pavel Posád. Dům vyroste v areálu Neumannea – kláštera Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského a otevřen má být na jaře příštího roku. Půjde tak již o třetí projekt na půdě kláštera. Iniciátor a investor stavby, občanské sdružení Hospic sv. Jana Nepomuka Neumanna, zde totiž už od roku 2005 nabízí hospicovou péči (zdejší staniční sestra S. M. Anežka Anna Polehlová SCB získala za loňský rok prestižní prvenství v celostátní anketě Sestra roku) a vedle toho provozuje též vzdělávací centrum pro odbornou i laickou veřejnost. V jeho rámci se rozvíjí spolupráce s vysokoškolskými pracovišti, koná se každoroční tematická konference či se pořádají kurzy, které seznamují s principy hospicové a paliativní péče nebo školí rodinné příslušníky postižených pacientů. Specializované zařízení pečující o lidi s Alzheimerovou chorobou a dalšími typy demencí bude sloužit především klientům z regionu a bude umožňovat jak trvalou péči, tak krátkodobější pobyty.

Za přítomný čas

Podnět ke vzniku Domova vidí ředitel prachatického hospice Robert Huneš především na straně veřejnosti: „Zvláště v začátcích hospice, než lidé tomuto typu péče plně porozuměli, nám hodně lidí volalo a žádalo umístění pro svého blízkého trpícího Alzheimerovou chorobou,“ vysvětlil Huneš. „My jsme je však při nejlepší vůli museli odmítat, protože hospicová péče není pro tuto nemoc určena a ani pro ni neposkytuje potřebné zázemí.“ Propojení stávajících projektů s novým zařízením je podle něj též ekonomicky výhodné. „V hospici máme vlastní kuchyni, už ji tedy nemusíme budovat, nebudeme potřebovat ani nové administrativní nebo technické pracovníky, náklady se tudíž efektivněji rozloží a provoz bude levnější a ve vratké neziskové sféře snáze udržitelný,“ přiblížil Huneš. Péči v Domově Matky Vojtěchy bude podle standardů České alzheimerovské společnosti zajišťovat tým odborníků z oblasti zdravotnictví i sociální práce, ředitel Huneš ovšem doufá, že se objeví i dostatek dobrovolníků, kteří by klientům zpříjemňovali pobyt. „Naším handicapem je to, že Prachatice jsou spíše malé město v okrajovém regionu. Přesto se tu našla skupina mladých, která k nám do hospice pravidelně chodí hrát na kytaru a zpívat pacientům. Věřím, že podobně nadšené najdeme i do Domova Matky Vojtěchy,“ prozradil Huneš. Péči a lásku, jíž se v budoucím Domově klientům dostane, také označil biskup Posád při slavnostní bohoslužbě k posvěcení základního kamene za „dopady tohoto pozemského zařízení, které přesáhnou přítomný čas i lidské možnosti a přetrvají navěky“.

Pomoci včas

Celkový rozpočet výstavby a vybavení představuje 40 milionů korun. „Osmdesát sedm procent, tedy třicet pět milionů, jsme získali z Evropských strukturálních fondů. Úsilí obstarat zbývajících pět milionů teď zabírá většinu mého času,“ informoval ředitel Huneš. I proto společnost na svých webových stránkách http://www.alzheimer-domov.cz/dmv prosí veřejnost o případné finanční dary na dokončení projektu, aby mohl Domov co nejdříve začít sloužit potřebným. Alzheimerova nemoc je degenerativní onemocnění mozku vedoucí k postupné demenci. U nemocného se postupně zhoršuje paměť, má problémy s vyjadřováním, rozhodováním, je stále zmatenější, později už není schopen se o sebe postarat a stává se plně závislým na pomoci okolí. Medicína zatím neodhalila příčinu vzniku této stále častější choroby a zatím ji nedokáže účinně léčit, včasným zahájením péče a příslušnými léky však umí zpomalit její průběh. Alzheimerova nemoc většinou postihuje osoby nad 65 let (a mezi lidmi staršími 85 let trpí demencí až čtvrtina), objevuje se však i u mladých lidí, a to bez ohledu například na inteligenci nebo vzdělání. V roce 2008 se počet nemocných touto chorobou v ČR odhadoval zhruba na 120 tisíc a toto číslo bohužel neustále stoupá. Podezření na Alzheimerovu chorobu jako nejčastější příčinu demence vzniká pokaždé, když se objeví některý z varovných příznaků; je proto na místě je nepodceňovat a co nejdříve konzultovat s lékařem.

Sdílet článek na: 

Sekce: Přílohy, Doma, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 26 21. – 27. června 2022

Do služby se chystá 11 novokněží

Od soboty je brněnská diecéze bohatší o tři kněze a jednoho jáhna. Tento víkend následují kněžská svěcení v Olomouci a Českých Budějovicích. Další bude 2. července…

celý článek


Rodinný poklad církve

V lednu letošního roku papež František jmenoval učitelem církve Ireneje z Lyonu. Hlavní přínos tohoto světce z 2. století podle příslušného dekretu spočíval v tom,…

celý článek


I přes bouřky zažíváme milost

Poslední květnový den si želivská kanonie premonstrátů zvolila nového opata. Stal se jím čtyřicetiletý P. TADEÁŠ RÓBERT SPIŠÁK OPraem.

celý článek


Vysoká inflace jako mor společnosti

Inflace se po dlouhé době vynořila z temnot, kam ji svět v osmdesátých a Česko v devadesátých letech zahnaly, a ztěžuje nám zase život.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay