Dominik Duka bude vyznamenán "posvátným purpurem"

Vydání: 2012/2 Vyznamenání Dominika Duky posvátným purpurem, 10.1.2012, Autor: Tomáš Kutil

Pražská arcidiecéze bude mít brzy dva kardinály. K Miloslavu Vlkovi přibyde 18. února Dominik Duka. Papež jeho jmenování oznámil v pátek 6. ledna po polední modlitbě Anděl Páně. Zpráva okamžitě vyvolala velký zájem médií a za necelé tři hodiny už desítky novinářů zaplnily Sál arcibiskupů Arcibiskupského paláce na Hradčanském náměstí.
Příchod arcibiskupa Duky mezi novináře začal velkolepě. Přivítala ho doslova palba blesků fotoaparátů a zalila ho světla několika kamer. Každé médium chtělo mít svou exkluzivní fotografii budoucího kardinála. Ten ale jejich nadšení mírnil. „Kardinálská hodnost je od doby kardinála Kašpara spojena se svatovojtěšským stolcem, proto toto jmenování vypovídá mnohem více o pozici Prahy než Duky,“ řekl hned v úvodu. Hodnost kardinála je podle něj především o nových povinnostech, a ne o odpočívání na vavřínech. „Většina z mých předchůdců si také kardinálský klobouk odpykala,“ dodal Duka a připomněl několik osudů pražských kardinálů. Jmenování Dominika Duky také vyrovnává „kardinálské skóre“ s Moravou. Duka je totiž historicky devátým pražským kardinálem - rovněž devět kardinálů se již vystřídalo v Olomouci.
Oznámení o jmenování kardinálem Dominika Duku podle jeho slov překvapilo. „Přijel za mnou rada nunciatury, otec Denis. Očekával jsem spíše nějakou otázku na jednání mezi církemi a státem a doufal jsem, že nejde o žádný průšvih – to by totiž nepřijeli a spíše by si mě zavolali na nunciaturu,“ popsal Duka a dodal, že překvapení to ale bylo příjemné a že jej vnímá i trochu jako „uznání, že snad vše nedělá špatně“.
Kardinálská hodnost přinese Dukovi i častější návštěvy Říma, dostane vatikánské občanství a v Římě bude mít svůj titulární kostel. Jako člen poradního sboru papeže bude pak mít blíže i ke Svatému otci. Svou úlohu poradce papeže nicméně vidí omezeně. „Člověk před sedmdesátkou už neudělá díru do světa. Navíc si uvědomuji, že katolická církev je dnes mnohem více světová než evropská, nemohu proto svým přehledem konkurovat kardinálům z amerického kontinentu či kuriálním kardinálům, kteří vývoj církve od mládí celosvětově sledují,“ vysvětlil pro KT Duka. S papežem tudíž plánuje mluvit především o problémech střední Evropy a o tom, co by právě tento prostor od centra církve a Svatého stolce potřeboval.
22 NOVÝCH KARDINÁLŮ
Nových kardinálů bude celkem 22. Papež jejich jmenování oznámil 6. ledna a slavnostní akt se uskuteční při veřejné konzistoři 18. února. Osmnáct nově ohlášených kardinálů je mladších osmdesáti let, tedy těch, kteří mají právo volit papeže. Podle očekávání jsou mezi nimi šéfové vatikánských úřadů prefekt Kongregace pro evangelizaci národů Fernando Filoni; prefekt Kongregace pro instituty zasvěceného života a společnosti apoštolského života João Braz de Aviz; předseda Papežské rady pro legislativní texty Francesco Coccopalmerio a další. Mezi arcibiskupy metropolitních stolců figurují arcibiskupové z Berlína, Florencie, Hongkongu, New Yorku nebo Toronta.
Prvním úkolem kardinálů je tvořit jakýsi senát církve. Každý z kardinálů je tedy zvláštním poradcem Svatého otce. Ke kardinálské hodnosti se vážou také některé vnější znaky - kardinálský prsten a biret červené, respektive purpurové barvy. V latinské formuli, která se vyslovuje před slavnostním jmenováním, slyšíme o „vyznamenání posvátným purpurem“. To má historicky přinejmenším dva významy: jednak duchovní - jako barva krve ukazuje k heroismu mučedníků a je symbolem lásky až k nasazení vlastního života; proto tedy posvátný purpur. Kromě toho byla purpurová červeň velmi vzácnou barvou, která se získávala z mořských měkkýšů. Bylo to barvivo velmi ceněné a drahé už ve starém Římě.
(ravat, tok)
Poutní centrum biskupství královéhradeckého a Českomoravská Fatima v Koclířově zajištují účast věřících na slavnostním jmenování Dominika Duky kardinálem ve Vatikánu. Cesta se uskuteční letecky 17. - 19. února včetně dvou nocí v hotelu za 8 500 Kč a autobusem 16. - 20. února včetně dvou nocí v hotelu za 5 000 Kč. Hlásit se lze na mobilu 731 646 800j, e-mailu ryklova@bihk.cz či na adrese Biskupství královéhradecké, Poutní centrum, Velké nám. 35, 500 01 Hradec Králové.
Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 17 20. – 26. dubna 2021

Mnich Dominik rozšířil české nebe

V jednom z nejstarších klášterů na Apeninském poloostrově, v cisterciáckém opatství Casamari, se minulou sobotu uskutečnila beatifikace šesti místních mnichů z 18. století…

celý článek


Uprchlíci z kolébky církve u nás

Na světě žije přibližně devět milionů Arménů. Dvě třetiny z nich mimo svou vlast v diasporách po celém světě. A dva tisíce v Česku. Jak se jim u nás daří?

celý článek


„Nádherně zpackaný život“

Nevysoká postava. Přesto nepřehlédnutelný. Brýle na výrazném nose. Klobouk. Sporý, energický, nezdolný. Mírně předkloněn, s aktovkou za zády. Uctivý a galantní k ženám,…

celý článek


Nový KT ke stažení zdarma vždy od soboty

Vážení čtenáři Katolického týdeníku, po dobu mimořádných vládních opatření, která mají opět omezit šíření nákazy koronavirem, jsme se rozhodli Vám naše/vaše…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay