Do Betléma s rockery i cimbálovkou

Vydání: 2020/49 Světlo pro ty, kdo trpí za víru, 1.12.2020, Autor: Alena Scheinostová

Příloha: Perspektivy 49

Neotřelé spojení dětských hlasů, moravského folkloru, rockových tónů a profesionálního hereckého přednesu nabízí autorská dvojice Josef Fojta a Emanuel Míšek na novém CD Vánoce: Písničky z Betléma.


Děti na CD odvedly vrcholný výkon a i díky nim je nahrávka vtipná a svěží. Snímek Josef Fojta

Bubeník známého Hradišťanu a umělecký vedoucí souboru Anima Una Josef Fojta si spolupráci s písničkářem Emanuelem Míškem vyzkoušel už v předchozích letech, společně připravili dvě zdařilá CD pro děti Bylinky a Nářadí i album pro dospělé nazvané Všechno má svůj čas – to ostatně po premiéře v roce 2011 právě vychází v reedici. K projektu Písničky z Betléma nyní oba tvůrci přizvali například velkomeziříčský dětský sbor Harmonie, zlínské filharmoniky, čtveřici rockových hudebníků, cimbálovku Mladí Burčáci a herce Slováckého divadla navrch s Josefem Poláškem a Barborou Hrzánovou.

Výsledkem je mimořádně rozmanitá a zvukově barevná třičtvrtěhodinka poslechu, která však drží pohromadě. První část „Zpáteční do Betléma“ je stylizovaná jako výlet vlakem k betlémské jeskyni přes Evropu i Blízký východ a kromě řady textových vtípků (jako arabský moment „Šejkův dech nás ovane. Buďte zdrávi, Slované! Tady máte balík koží, pozdravujte Dítě Boží“) je i výletem hudebním. Každá ze zemí, kterou dětští zpěváci „projíždějí“, se ozve hudebním motivem. Ironickým štípancem je pak ozvuk koledy „Narodil se Kristus Pán“ s textem: „Jsou tu opět po roce televizní Vánoce, od rána až do noci není lidem pomoci.“

Hudební pohádku „Jak Ježíšek přišel na buben“ doprovází slovem Barbora Hrzánová, titulní buben se tu ozývá společně s elektrickou kytarou a s rozmarnými verši, které ironizují konzumní chápání Vánoc. A folklorní inspiraci nejsilněji prozrazuje závěrečná část „Vánoce na čtyřech strunách“, kde nářeční dětské sbory i dospělá sóla doprovází cimbálová kapela. Nejspíš tady se posluchač rozpomene na Hradišťan a jeho písně, kde pro dokonalé zvládnutí žánru jen stěží rozeznáváme lidovou tvorbu od té autorské.

Album Písničky z Betléma se zčásti nahrávalo ve studiích Radia Proglas a zde je také na konci listopadu požehnal ředitel Proglasu Mons. Martin Holík. „Dej, ať nám toto album stále připomíná, že se tvůj Syn narodil jako nejchudší ze všech lidí, a tak nám dal příklad dokonalé pokory a chudoby,“ popřál Mons. Holík cédéčku na cestu k posluchačům. CD je k objednání na webu Slyš.to, stejně jako v křesťanských knihkupectvích a na e-shopech.

Josef Fojta – Emanuel Míšek: Vánoce: Písničky z Betléma (Anima Art 2020) 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Kultura, ZpravodajstvíAktuální číslo 26 21. – 27. června 2022

Do služby se chystá 11 novokněží

Od soboty je brněnská diecéze bohatší o tři kněze a jednoho jáhna. Tento víkend následují kněžská svěcení v Olomouci a Českých Budějovicích. Další bude 2. července…

celý článek


Rodinný poklad církve

V lednu letošního roku papež František jmenoval učitelem církve Ireneje z Lyonu. Hlavní přínos tohoto světce z 2. století podle příslušného dekretu spočíval v tom,…

celý článek


I přes bouřky zažíváme milost

Poslední květnový den si želivská kanonie premonstrátů zvolila nového opata. Stal se jím čtyřicetiletý P. TADEÁŠ RÓBERT SPIŠÁK OPraem.

celý článek


Vysoká inflace jako mor společnosti

Inflace se po dlouhé době vynořila z temnot, kam ji svět v osmdesátých a Česko v devadesátých letech zahnaly, a ztěžuje nám zase život.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay