Do Benátek nejen za světci

Vydání: 2021/43 Příležitost k naslouchání, 19.10.2021, Autor: Tereza Zavadilová

Příloha: Diecézní zpravodajství - Pražská arcidiecéze

Benátky nad Jizerou zvou na výstavy o světcích i přednášku o slavném astronomovi Tychonu Brahovi. Tamní farnost si nedávno připomněla sv. Ludmilu a zachraňuje vzácné varhany.


Sv. Jana Nepomuckého v různých podobách přibližuje výstava v Muzeu Benátecka. Snímek autorka


Výstavy „Kněžna sv. Ludmila“ k 1100. výročí jejího umučení jakož i „Svatý Jene z Nepomuku, drž nad námi svoji ruku!“ k letošnímu 300. jubileu blahořečení světce jsou k vidění v zámeckém muzeu v Benátkách nad Jizerou do konce října. Muzeum Benátecka, které sídlí v areálu zámku, zve také tento čtvrtek 21. října v 17 hodin na přednášku trojice archeologů a antropologů „Výzkum hrobky a ostatků Tychona Braha“. „Její součástí bude odhalení části roucha tohoto rudolfínského astronoma, který v Benátkách na přelomu 16. a 17. století pobýval,“ zve do muzea Monika Kolářová, vedoucí pobočky, která spadá pod Muzeum Mladoboleslavska (více o programu na muzeummb.cz). Benátky byly díky Brahovi zřejmě prvním místem v tehdejších Čechách s přesnou zeměpisnou polohou.

Tamní farnost čítá asi 70 lidí a při nedávném jubileu spolu s biskupem Václavem Malým oslavila obnovení zasvěcení dražického kostela sv. Martina též svaté Ludmile. V Benátkách také usilují o záchranu vzácných varhan z konce 18. století pro farní kostel sv. Máří Magdalény, jejich oprava začala v srpnu. Před dvěma lety na ně zahájili veřejnou sbírku, pomáhá grant Nadačního fondu Škoda auto či město (více na benateckevarhany.cz, kde je možné dozvědět se o „adopci“ jednotlivých píšťal). Projekt vychází na 1,2 milionu. Prostředky se farnost snaží sehnat i prostřednictvím benefičních koncertů ve spolupráci se scholou z Bělé pod Bezdězem i běhů s dobrovolným startovným. „Snažíme se tím také oživit obec,“ uvádí benátecký duchovní správce P. Marek Miškovský.

V době covidové uzávěry farnost pořádala také brigády ve farním lese. Přes ten vede úsek Svatojakubské stezky do Santiaga de Compostela a poutníkům nabízí farnost ubytování na faře. „Chodí jich asi dvacet ročně,“ říká kněz.

Do Benátek tuto neděli z nedaleké Lysé nad Labem „připutuje“ také výstava o papeži Janu Pavlu II. a kardinálu Stefanu Wyszyńském v režii tamního Polského klubu (více v KT 40). Zhlédnout ji lze v zámeckém kostele Narození Panny Marie do 7. listopadu, výtěžek ze vstupného podpoří varhany. Na zvon kostela chodí o nedělích i svátcích zvonit benátečtí farníci, ale i nevěřící obyvatelé.

(tez)

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 34 16. – 22. srpna 2022

Festival plný radosti z víry

Celostátním setkáním mládeže v Hradci Králové provedl příběh sv. Pavla. „Vstaň! Udělám z tebe svědka toho, co jsi viděl,“ znělo motto týdne.

celý článek


Kardinál Czerny navštívil Osvětim

Někdejší nacistický vyhlazovací tábor v Osvětimi navštívil s delegací polských biskupů kardinál Michael Czerny 9. srpna – v den 80. výročí smrti sv. Terezie Benedikty od Kříže.

celý článek


Zažehnout oheň poznávání

Na univerzitě, v klášteře, farním pastoračním centru nebo u počítače. Vzdělávat se dá skoro všude. S novým školním rokem se rozbíhají některé pravidelné kurzy.

celý článek


Nebát se psát vlastní příběh

Ti starší z nás pamatují mnohé. Příběhy radostné i ty jiné, zkušenosti draze zaplacené, momenty, o kterých se jen těžko mluví. Jak se ale o nich dozvědět, když babička…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay