Dialog při hledání pravdy

Vydání: 2021/2 Tři králové přicházejí online, 5.1.2021, Autor: Karel Pučelík

Katolická církev se nejen prostřednictvím vatikánských úřadů snaží držet krok s vědeckým vývojem.


Příklad spolupráce. Při montáži masek od ČVUT spolupracovali bubenečtí farníci. Snímek archiv ČVUT

Vatikánské kongregace, akademie i jednotliví křesťanští duchovní se dlouhodobě vyjadřují k medicínským a etickým otázkám, jako například při nynější podpoře vakcín proti koronaviru. Na konci listopadu také papež František shromáždil k přemýšlení nad světovou ekonomikou mladé ekonomy, podnikatele a finančníky z celého světa. Jezuité pracují v astronomických observatořích a Vatikán sleduje problematiku nových technologií a umělé inteligence i jejích etických dopadů.

Jeden z argumentů odpůrců náboženství přesto tvrdí, že odporuje vědě a vzdělanosti. Církev přitom po staletí byla spojována se školami, univerzitami a knihovnami (a samozřejmě s historickými přešlapy), jak potvrzuje teolog P. Martin Weiss. Mezi duchovními lze najít význačné badatele a vědce, jen namátkou zakladatele genetiky, brněnského augustiniána Johanna Gregora Mendela.

„Augustiniánský světec sv. Tomáš z Villanovy říkával, že věda bez víry je nebezpečná jako meč v ruce dítěte. Víra a věda mají spolupracovat, ne bojovat proti sobě. Víra dává vědě pokorný způsob poznání a otvírá jiný možný náhled na věci,“ zamýšlí se pro KT augustiniánský kněz a pedagog P. Juan Provecho. „Snažím se vést neustálý dialog víry, kultury a vědy, a to beze strachu hledání, abych mohl odhalit pravdy, které přináší věda a technika. Trvalý dialog mezi vírou a kulturou mi pak pomáhá vést žáky k hledání Boha ve vlastním nitru v procesu získávání nových poznatků,“ dodává tento kněz a ředitel Školy sv. Augustina.

O tom, že víra a věda rozhodně nejsou v protikladu, se vyjadřuje řada duchovních a vědců. Například nedávno zesnulý vlivný intelektuál a londýnský rabín Jonathan Sacks v knize Velké partnerství shrnul: „Věda rozebírá věci, abychom viděli, jak fungují. Náboženství je dává dohromady, abychom viděli, co znamenají.“ Jak ale ve svém textu píše kněz a biolog P. Marek Vácha, v současnosti se už nemůžeme spokojit s tvrzením, že si věda a víra neodporují. Je třeba toto partnerství dále rozvíjet. Svou roli zde má i teologie, která svými metodami a pravidly zapadá mezi ostatní vědy, jak uvádí teolog Dominik Opatrný.

KAREL PUČELÍK
 



 

Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, Články



Aktuální číslo 38 19. – 25. září 2023

30 let spojují Východ se Západem

V Mnichově se sešli 12.–14. září příznivci, dárci i příjemci pomoci nadace Renovabis. Ta již 30 let podporuje křesťanské projekty ve střední a východní Evropě.…

celý článek


Slovenská mise kardinála Parolina

Státní sekretář kardinál Pietro Parolin – „druhý muž Vatikánu“ navštívil minulý týden Slovensko. Tři dny zde putoval ve stopách papeže Františka přede dvěma lety.

celý článek


Domov a přijetí budou vždy v kurzu

Diecézní centra života mládeže vznikala před třiceti lety s nadšením ze svobody. Zakladatel a první vedoucí centra Vesmír v královéhradecké diecézi Mons. PAVEL ROUSEK…

celý článek


Jak měnit čtvrť k lepšímu?

Pomalými krůčky ke změně k lepšímu, která vytrvá, by se dala charakterizovat myšlenka „komunitní práce“, která vtahuje obyvatele vyloučených lokalit do veřejného…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay