Dezinformace jsou hřích
Vydání: 2017/51-52 Vstoupit do těsné betlémské jeskyně, 19.12.2017, Autor: Lukáš Nosek
Dnešní doba je roztěkaná, lidé žijí ve shonu, hledají jednoduché slogany a snadno se nechají manipulovat. Avšak vydávat dezinformace je hřích – sdělil papež František italským křesťanským novinářům. „Vy máte jeden z nejdůležitějších úkolů: podávat informace co možná nejbližší skutečnosti,“ upozornil.
„Váš svobodný a zodpovědný hlas je zásadní pro růst jakékoli společnosti, která se chce nazývat demokratickou,“ zdůraznil papež František představitelům křesťanských a menších lokálních médií. Mluvil o jejich poslání „informovat správně a nabízet taková podání faktů, která co možná nejvíce odpovídají realitě“.
Setkání organizoval Svaz italských periodik (USPI) a Italská federace katolických týdeníků (FISC). První organizace sdružuje tři tisíce tištěných, rozhlasových, televizních a digitálních médií a druhá zase 193 týdenních, národních nebo diecézních katolických periodik.
„V naší době je naléhavě zapotřebí věrohodných informací a ověřených údajů a zpráv, které se nesnaží ohromit a rozrušit, nýbrž mají v úmyslu posilovat ve čtenářích kritické myšlení, aby si mohli klást náležité otázky a dobrat se odůvodněných závěrů,“ shrnul papež František. Novináři by podle něj měli nabízet „kritéria usuzování a takové informace, které bude veřejné mínění umět chápat a rozlišovat, a nikoli takové, které ho budou omračovat a dezorientovat“.
Podobně papež vybídl, aby se sdělovací prostředky snažily předávat informace jasně, klidně, úplně, bez velkých slov a gest a „mírumilovným jazykem“ a rovněž takovými slovy, „jež nepodléhají inflaci mluvy tvořené narážkami, okřikováním a dvojznačností“. Jeho promluvu přineslo tiskové oddělení Svatého stolce.
Papež také vyzdvihl výhody malých a středních médií, která neoslovují masy. „Díky svému zaměření mají k dispozici zdravé vazby umožňující produkovat méně masovou informaci, která méně podléhá prchavým a vtíravým módním tlakům,“ zdůraznil Svatý otec a ocenil, že právě tato média jsou mnohem více zakořeněna v konkrétním území, často se opírají o osobní vztahy a vlastní zkušenosti. „Geneticky se totiž pojí k určitému území, jsou bližší každodennímu životu společenství a jsou zakotvena v podstatě a konkrétnosti faktů,“ uvedl František.
V promluvě se papež pokusil pojmenovat i novinářské hříchy – dezinformace, pomluvy a nactiutrhání. A nebál se je nazvat těžkými hříchy. „Dejte pozor, abyste neupadli do tří ,hříchů komunikace‘: dezinformace (tím, že se řekne jenom část pravdy), pomluvy (která je senzacechtivá) a nactiutrhání (jež hledá to, co je překonané a staré, a vytahuje to na denní světlo).“ A zdůraznil: „To jsou velice těžké hříchy, které zraňují srdce novináře a poškozují lidi.“
Závěrem Svatý otec vybídnul celou společnost k podpoře menších a křesťanských médií, která jsou nezastupitelná. „Ochraňují opravdový pluralismus a dávají hlas bohatství různých místních společenství a jejich území.“
LUKÁŠ NOSEK
JEDNAOSMDESÁTÉ NAROZENINY PAPEŽ FRANTIŠEK OSLAVIL v neděli 17. prosince. Při té příležitosti udělil audienci dobrovolníkům, rodičům a dětem, které jsou pacienty vatikánské pediatrické kliniky Dispensario Santa Marta. Papež od nich dostal dort a čtyřmetrovou pizzu se symbolickou svíčkou, kterou sfoukl i s dětmi a kuchařem. S dětmi pak hovořil o radosti a rodičům kladl na srdce, aby své děti netrápili. „Chraňte dětskou radost. Když děti vidí problémy, které se řeší domácí hádkou, trpí. Děti musí růst s radostí!“ Malým posluchačům pak doporučil, aby se spolehli na své dědečky a babičky, ‚a to nejen kvůli bonbónům‘ – což vzbudilo hlasitou dětskou reakci. „Prarodiče vás mohou naučit, jak mluvit s Pánem Bohem,“ dodal a pozval všechny k ochutnání pizzy. Snímek Profimedia
Sdílet článek na:
Sekce: Články, Zahraniční, Zpravodajství