Deset let s Františkem

Vydání: 2023/10 Deset let s Františkem, 7.3.2023, Autor: Filip Breindl

Srdečnost a prostora, které charakterizují Františkův pontifikát, pomohly proměnit tvář celé církve, jak uvádějí k výročí (13. března) komentátoři.


První pozdrav nového papeže z balkonu Svatopetrské baziliky těsně po jeho zvolení 13. března 2013. Snímek Profimedia


Encykliky Laudato si’, Fratelli tutti a další texty, přelomové zahraniční cesty i prostota a srdečnost ukazují, že František své papežství staví na vnímání problémů současného lidstva, ale i na milosrdenství a lidské blízkosti. „Usiluje o proměnu vnitřního života a kultury katolické církve. Jádrem této reformy je přeměna moci a její plody jsou viditelné,“ napsal pro jezuitský časopis America Magazine papežův životopisec Austen Ivereigh s tím, že třeba vatikánská kurie přestala vůči místním církvím vystupovat z mocenské pozice. Svědectvím o proměně církve je podle něj i nynější synodální proces: „Už nyní je zřejmé, že zkušenost hlubokého vzájemného naslouchání ve věřících probudila touhu po větší odpovědnosti a účasti na životě a poslání církve.“

V Argentině, papežově rodné zemi, vychází k výročí kniha El Pastor (Pastýř). Připravili ji novináři Francesca Ambrogettiová a Sergio Rubin, kteří už v roce 2010 vydali publikaci El Jesuita, v níž shromáždili myšlenky tehdejšího arcibiskupa z Buenos Aires. Poté, co se stal papežem, s ním několikrát rozmlouvali o jeho názorech na politiku, sociální oblast, ekologii, reformu kurie nebo zneužívání v církvi. „Musím Francesce a Sergiovi uznat jednu ctnost: vytrvalost,“ píše v předmluvě knihy papež. Dodává, že svým pontifikátem chce „naplnit to, co vyhlásili kardinálové na generálních kongregacích před konkláve v roce 2013“.

Do Argentiny se po zvolení papežem nevrátil ani jednou. „Bylo by nespravedlivé říkat, že tam nechci jet. Žil jsem tam 76 let,“ řekl s tím, že dění v rodné zemi sleduje a zůstává v kontaktu s krajany.

A jak František uvažuje o církvi? V knize o ní mluví jako o matce: „Matka dává náklonnost, doteky, polibky, lásku. Pokud církev není svým dětem nablízku, protože je zaneprázdněna tisíci věcmi, nebo s nimi komunikuje dokumenty, je to, jako by matka komunikovala se svými dětmi dopisem.“

FILIP BREINDL

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články



Aktuální číslo 11 14. – 20. března 2023

Inaugurace s požehnáním

S biblickým Áronským požehnáním i přímluvou zástupců církví a rabína zahájil ve čtvrtek Petr Pavel svou službu prezidenta.

celý článek


Bůh snese i naše negativní emoce

O tom, že Bůh snese i naše negativní emoce, které se z našeho nitra občas derou na povrch, když se cítíme Bohem zklamáni a opuštěni, hovoříme se známým karmelitánským…

celý článek


Pohled do "církevních devadesátek"

Devadesátá léta neznamenala jen orlické vraždy nebo divokou privatizaci, ale také dobu nebývalého rozvoje náboženského života. Zaměřuje se na to připravovaný televizní…

celý článek


Něžné i silné srdce žen

Papež se znovu postavil za zrovnoprávnění mužů a žen, které podle Františka „svět zkrášlují, chrání a udržují při životě“.

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay