Deset let s Františkem

Vydání: 2023/10 Deset let s Františkem, 7.3.2023, Autor: Filip Breindl

Srdečnost a prostora, které charakterizují Františkův pontifikát, pomohly proměnit tvář celé církve, jak uvádějí k výročí (13. března) komentátoři.


První pozdrav nového papeže z balkonu Svatopetrské baziliky těsně po jeho zvolení 13. března 2013. Snímek Profimedia


Encykliky Laudato si’, Fratelli tutti a další texty, přelomové zahraniční cesty i prostota a srdečnost ukazují, že František své papežství staví na vnímání problémů současného lidstva, ale i na milosrdenství a lidské blízkosti. „Usiluje o proměnu vnitřního života a kultury katolické církve. Jádrem této reformy je přeměna moci a její plody jsou viditelné,“ napsal pro jezuitský časopis America Magazine papežův životopisec Austen Ivereigh s tím, že třeba vatikánská kurie přestala vůči místním církvím vystupovat z mocenské pozice. Svědectvím o proměně církve je podle něj i nynější synodální proces: „Už nyní je zřejmé, že zkušenost hlubokého vzájemného naslouchání ve věřících probudila touhu po větší odpovědnosti a účasti na životě a poslání církve.“

V Argentině, papežově rodné zemi, vychází k výročí kniha El Pastor (Pastýř). Připravili ji novináři Francesca Ambrogettiová a Sergio Rubin, kteří už v roce 2010 vydali publikaci El Jesuita, v níž shromáždili myšlenky tehdejšího arcibiskupa z Buenos Aires. Poté, co se stal papežem, s ním několikrát rozmlouvali o jeho názorech na politiku, sociální oblast, ekologii, reformu kurie nebo zneužívání v církvi. „Musím Francesce a Sergiovi uznat jednu ctnost: vytrvalost,“ píše v předmluvě knihy papež. Dodává, že svým pontifikátem chce „naplnit to, co vyhlásili kardinálové na generálních kongregacích před konkláve v roce 2013“.

Do Argentiny se po zvolení papežem nevrátil ani jednou. „Bylo by nespravedlivé říkat, že tam nechci jet. Žil jsem tam 76 let,“ řekl s tím, že dění v rodné zemi sleduje a zůstává v kontaktu s krajany.

A jak František uvažuje o církvi? V knize o ní mluví jako o matce: „Matka dává náklonnost, doteky, polibky, lásku. Pokud církev není svým dětem nablízku, protože je zaneprázdněna tisíci věcmi, nebo s nimi komunikuje dokumenty, je to, jako by matka komunikovala se svými dětmi dopisem.“

FILIP BREINDL

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články



Aktuální číslo 13 28. března – 3. dubna 2023

Se školáky o Velikonocích

Proč se slaví Velikonoce? Mnohá pedagogická a katechetická centra biskupství, ale i samy farnosti vítají v těchto dnech školáky, aby jim přiblížily smysl křesťanských…

celý článek


Notre Dame bude ještě hezčí

Vyčištěné vitráže, varhany i nové osvětlení – to vše rozjasní vnitřní prostor pařížské katedrály, až se koncem příštího roku otevře. O plánu oprav, na nichž…

celý článek


Statečná úřednice a nezlomní kněží

Z 260 zmapovaných případů mučedníků komunistické éry vybíráme čtyři příběhy méně známých statečných svědků víry.

celý článek


Osobnosti Moravy v křížové cestě

Autorka křížové cesty v kostele blahoslavené Marie Restituty Kafkové v Brně-Lesné HANA JAKRLOVÁ vystudovala architekturu, ale pracuje jako fotografka a vizuální umělkyně.…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay