Desatero dovolenkových kaskadérů

Vydání: 2006/37 Nebezpečné dovolené?, 12.9.2006, Autor: Petr Šmolka

Zhoršily se vám po dovolené vaše rodinné vztahy? Možná je to tím, že jste se provinili proti některému bodu následujícího dovolenkového „desatera“. Čeho se tedy vyvarovat, až se budeme chystat na příští – třeba už podzimní či zimní – dovolenou?

1) S ostatními členy rodiny zásadně nediskutujte o místu ani náplni dovolené. Alespoň někdy by přece mohlo být po vašem! Co na tom, že vaše drahá jezdila na kole naposledy v dobách, kdy bylo ještě tříkolkou? Klidně naplánujte dvoutýdenní cykloturistiku. Pod takových 100 km denně ale ve svých úvahách rozhodně nejděte. Nejste přece žádná ořezávátka! Tak jednou za pět let byste rozhodování mohli nechat na tom druhém. Alespoň mu pak budete moci jasně dokázat, jak hloupě zvolil.
2) Vrcholem diplomacie je někdy i vhodný kompromis. Líbily by se vám velehory, zatímco vaše životní souputnice by se nejraději smažila někde u moře? Dobrá, hurá do nějaké pahorkatiny, třeba do Brd. Ať se otravujete oba!
3) Hned při odjezdu oprašte své etymologické znalosti. Termín „dovolená“ je přece od toho, že „vše je dovoleno“. Což ovšem platí pouze pro vás.
4) Nastřádejte si dostatek neřešených sporů. Kdy jindy než právě o dovolené budete mít dostatek času se k nim vracet?
5) Nebuďte nemístní škarohlídi! K čemu nějaké čtivo, stolní hry apod.? Na vaší dovolené bude přece od rána do večera nebe bez mráčků, voda teplá a hub plné lesy.
6) Můžete zkusit oprášit klasiky a společně s panem primářem Plzákem prohlásit společnou dovolenou za téměř buržoazní přežitek. Co na tom, že on měl na mysli dvojice, kterým hrozí celoroční ponorková nemoc? Že vás rodina zná téměř už jen z pomalu žloutnoucích fotografií? Nevadí, určitě i tak uvítá, bude-li si od vás moci odpočinout i ve dnech koncentrovaného volna.
7) Už dlouhá léta si jaksi nerozumíte v posteli? Ale o té dovolené to určitě zase roztočíte jako za mlada. Běda, kdyby měl ten druhý kapku jinou představu!
8) Váš pubescent by jel mnohem radši někam se svými vrstevníky? Třeba s tím skautským oddílem? Ani nápad! Rodina je základ státu a jednou taky musí být hezky spolu. Kam by ten stát jinak přišel!? A dovolená bez oprávněně naštvaného dospívajícího „puchejře“ by snad ani nebyla dovolenou. Nic jiného nedokáže nás moudré dospělé tak spolehlivě rozeštvat.
9) Domácí strava je domácí strava. Přece si kvůli těm pár týdnům nevykloubíte žaludek nějakými hospodskými blafy. Manželka jistě uvítá, bude-li moci i o dovolené roztomile skotačit okolo sporáku či vařiče.
10) Třeba se pak bude chtít podělit o svou radost s maminkou. Co by vám to udělalo, kdybyste ji jednou, tchýni štěbetavou, taky trochu vyvenčili?

Dost už! Nejen zpravodajství veřejnoprávních sdělovacích prostředků by mělo být objektivní a vyvážené. Také obraz dovolených nemusí být vždy tak pokřivený. Pro mnohé jsou skutečně obdobím, na které se dlouho předem těší a později ještě déle s příjemnou nostalgií vzpomínají. Přes veškeré odlišnosti mají zřejmě tito „exoti“ cosi společného. Možná právě to, že nemají příliš nereálná očekávání. Přidají-li k tomu ještě špetku trpělivosti a dobré vůle, může vzniknout směs navýsost lahodná. Chtěli byste recept? Máte jej mít! Je bez záruky, hodně záleží i na vás samých. Na tom, s jakou pečlivostí a láskou budete nakládat s jeho základními surovinami. Najdete jej pod názvem:

Rodinná dovolená na sladko
Má-li být chutná a vláčná, pak do ní vražte tyto přísady: · Prosaďte si vlastní představy, ale při současném respektu vůči představám těch druhých. I za cenu, že část dovolené budete trávit odděleně, případně spolu, ale na více různých místech.
· Starosti zanechejte doma, ony vám neodběhnou, nemají nožičky. Třeba se vám budou časem lépe řešit.
· I o dovolené respektujte případnou partnerovu potřebu být chvíli sám - u knížky, na procházce nebo třeba jen v myšlenkách. · Pokuste se být vždy o maličkou kapku vlídnější, než se zrovna cítíte. Určitě na tom neproděláte!
· Alespoň chvilková přítomnost společných přátel může být milým osvěžením. Pravda, pokud jeden z nich není až příliš partnersky neposedný a ten druhý třeba alkoholik.
· Kdy jindy než právě o dovolených byste si měli dovolit malé věci řešit mávnutím ruky. Uvědomte si, že z případného dusna není kam utéct.
· Také děti jsou svým způsobem obratlovci. Co kdyby alespoň někdy mohly i ony spolurozhodovat o společném programu?
· Ani stolní hry nemusí být tak úplně k zahození. Zvláště, když se to počasí jaksi nevyvede. Pořád lépe uslyšíte-li ono „Vole padni“ na svou adresu pouze při kartách. Občas si můžete připomenout i název hry s takovými barevnými figurkami – prý „Člověče, nezlob se“. K čemuž vám dopomáhej dobrá vůle a zdravý rozum.
Hezkou příští – třeba už tu zimní - dovolenou!


Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 13 24. – 30. března 2020

Šije celé Česko. Kláštery také

Když se řeholnice sesednou kolem stolu, většinou je to kvůli jídlu. V těchto dnech jsou však například u boromejek v centru Prahy na stole místo hrnce s polévkou hromada…

celý článek


Nová zkušenost?

„Co bylo, zase bude, co se stalo, zase nastane – není nic nového pod sluncem. Vyskytne-li se něco, o čem se řekne: ‚Hle, to je nové‘ – dávno to bylo v dobách, které…

celý článek


Naším úkolem je žít společenství

„Ty jsi Petr, a na této skále zbuduji svou církev a brány pekel ji nepřemohou,“ pravil podle evangelisty Matouše Ježíš, když do čela rodící se církve postavil prvního…

celý článek


Nový KT ke stažení zdarma vždy od soboty

Vážení čtenáři Katolického týdeníku, po dobu mimořádných vládních opatření, která mají omezit šíření nákazy koronavirem, kdy bohužel distribuce Katolického…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay