Den matek – příležitost říci díky

Vydání: 2014/19 Den matek – příležitost říci díky, 6.5.2014, Autor: Tomáš Kutil

Květen není jen měsícem Panny Marie, ale jeho druhá neděle patří i všem pozemským matkám. 11. května prožijí svůj svátek.

Sice to ještě neumí vyjádřit slovy, ale maminka je pro něj nejdůležitější osobou na světě. Ilustrační snímek Aleš Masner

Květiny nebo drobné dárky bezpochyby potěší každou mámu, velikou radost jí ale udělá, když se ostatní členové rodiny zapojí do její práce. „Stále totiž platí, že žena má dvě velmi různorodé směny – kromě svého zaměstnání ještě starost o domácnost,“ zmiňuje Marie Oujezdská z Centra pro rodinu a zdůrazňuje, že nesmí zůstat u poděkování za její práci. „Na matku jako osobu se totiž často zapomíná. Potřebuje ocenit za to, jaká je,“ připojuje Oujezdská.

MAJÍ CIT PRO BOŽÍ VĚCI

Tipy, jak matky potěšit, lze nalézt i na webu vira.cz. „Pro inspiraci jsme pro vás připravili fotoseriál s vlastnoruční výrobou mýdel ve tvaru srdce. Je to velmi jednoduché a určitě to zvládnete! Pro ty, kdo rádi kreslí, lepí a vybarvují, nabízíme pak šablonu na výrobu záložky do knížky ve tvaru květiny nebo několik tipů na výrobu přáníček,“ navrhují tvůrci webu. O zvláštních darech žen mluvil před nedávnem i papež František. „Žena má zvláštní cit pro Boží věci. Zejména nám může pomoci, abychom lépe rozuměli milosrdenství, něze a lásce, kterou k nám má Bůh,“ řekl papež účastníkům semináře o roli žen v církvi.

Den matek ozvláštní řada akcí. 
Například v kapucínském klášteře v Sušici se uskuteční přímo 11. května duchovní obnova s tématem Aby rostla láska v naší rodině. Ve Šternberku připravují děti pro maminky kulturní pásmo, jež jim předvedou v neděli 11. května v 15 hodin ve farním sále. V Lidovém domě v Hranicích se téhož dne od 14.30 hodin zase sejdou maminky i babičky, aby se podívaly na vystoupení svých dětí a vnoučat. Akci, kde nebude chybět občerstvení, pořádá hranické Centrum pro rodinu Jitřenka.

V Zábřehu ochotnický divadelní spolek Václav z Václavova dokonce pro tuto příležitost nastudoval dvě 
hry A. P. Čechova – Námluvy a Medvěda. V neděli v 15 hodin je uvede v zábřežském Katolickém domě. A v Dubu nad Moravou se rozhodli, že pojmou Den matek opravdu slavnostně: v neděli v 9 hodin se ve zdejším poutním kostele Očišťování Panny Marie koná pouť maminek.(jej, tok)

Jak letos plánujete poděkovat svým maminkám? Podělte se o nápady na www.katyd.cz

Smíření ve dvakrát vysídlených Skokách

 

Sto padesát poutníků, polovina z nich mluví německy. V kostelních lavicích sedí i ti, kteří Mariánské Skoky na Žluticku pamatují jako živé poutní místo.

Dnes v obci trvale nežije nikdo. Přesto se ve zdejším barokním kostele konají pravidelné bohoslužby i kulturní akce. A 1. května česko-německá pouť smíření.

„Každoročně se tu scházíme, abychom si uvědomili, že jsme všichni Božími dětmi,“ promluvil ke shromážděným tepelský opat Zdeněk Filip Lobkowicz OPraem. Ve své řeči střídal češtinu s němčinou, při proměňování se vrátil k univerzální latině. „V květnu se radujeme s Pannou Marií, že její syn je vítězem nad smrtí,“ připomněl opat Lobkowicz počátek mariánského měsíce. „Život není jednoduchý, ale všechny těžkosti jsou řešitelné, pokud Boha a jeho prozřetelnost bereme vážně 
– tak jako Panna Maria,“ dodal.

Mariánské Skoky postihl po druhé světové válce osud dalších obcí s německou většinou – vyhnání původních obyvatel, převážně katolíků. Druhé vysídlení následovalo v šedesátých letech, kdy Skoky od okolí odřízla žlutická přehrada. Kostel byl mnohokrát vykraden, o jeho záchranu a oživení úspěšně pečuje občanské sdružení.

 
Sdílet článek na: 

Sekce: Domácí, Zpravodajství, Články

Diskuse

Důvody oslav Servitor 11.5.2014 00:52
Re: Kdy se církev katolická probere Nyvlt 11.5.2014 09:24
Co budeme oslavovat až Nyvlt 7.5.2014 19:29
Mateřství tvoří úcta otců Michal 7.5.2014 01:44

Zobrazit vše Zobrazit vybrané

Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 5 25. – 31. ledna 2022

Upřesněné počty věřících

Český statistický úřad (ČSÚ) minulý týden zveřejnil podrobnější data o loňském sčítání lidu, která zpochybnila dříve uváděné informace o výrazném poklesu…

celý článek


Směřovat k jednotě po celý rok

Týden modliteb za jednotu křesťanů právě skončil, ekumenická spolupráce ale trvá na mnoha místech po celý rok. A může být velmi užitečná i pro aktuální synodální cestu.

celý článek


Formace ve světě rozšiřuje obzory

Vstoupit do řeholní formace znamená vydat se na dlouhou cestu. Pro čím dál víc adeptů zasvěceného života to přináší také povinnost na čas opustit rodnou zemi a vydat…

celý článek


Plečnik – architekt, který předběhl koncil

Na 23. leden připadlo 150. výročí narození Jože Plečnika – slovinského architekta, který vtiskl moderní ráz Pražskému hradu. A je též autorem jednoho z nejpozoruhodnějších…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay