Demonstrující matky: Vraťte nám porody!

Vydání: 2008/43 20 let od úmrtí boromejky matky vojtěchy hasmandové, 21.10.2008, Autor: Štěpán Havlíček

Příloha: Doma

Je slunečné říjnové odpoledne. Po menším pražském náměstí se prochází dvojice žen na dlouhých chůdách. Kolemjdoucí se zastavují, zbystří i lidé v projíždějící tramvaji: obě dámy jsou totiž v „jiném stavu“ (jenom jako) a drží transparent upozorňující na demonstraci u ministerstva zdravotnictví. Je začátek října a na Palackého náměstí v Praze se koná protestní shromáždění Za normální porod.
Akce se účastní především nastávající rodičky, ale i matky s dětmi – ty menší se pohupují v náručích maminek, starší se prohánějí za zády řečnic nebo kreslí po dlažbě barevnými křídami. Prostor před pomníkem Františka Palackého slouží jako parkoviště kočárků.
Matky protestují za zlepšení podmínek v českém porodnictví. Vraťte porod matkám! hlásí papundeklové transparenty.
„Budeme ministerstvu zdravotnictví předávat petici podepsanou třemi tisíci lidmi, která se snaží navrhnout změny v českém porodnictví,“ vysvětluje Lucie Ryntová, jedna ze signatářek.
„Jde o to, aby se v porodnicích neprováděly škodlivé zákroky a porody nebyly příliš medikalizované. Stoupá i počet zbytečně prováděných císařských řezů a rodící ženy jsou v nemocnicích nuceny podstoupit spoustu rutinních zákroků, u kterých výzkumy prokázaly, že nejsou zdraví žen a dětí prospěšné,“ dodává Ryntová.
Inspiraci, jak může porod vypadat, lze prý čerpat ze zahraničí – například Holanďanky často přivádějí děti na svět ve svých domácnostech. Podle Lucie Ryntové by také u nás mnoho žen chtělo rodit doma nebo v tzv. porodních domech, které jsou zcela běžné v Německu a které se tak staly alternativou ke klasickým porodnicím. V obou případech matkám asistují kvalifikované porodní asistentky, které za svými klientkami docházejí už před porodem a navštěvují je i během šestinedělí. Takových asistentek ale u nás nyní působí pouhých sedmnáct.
Je opravdu stav českého porodnictví natolik špatný, že je na místě uvažovat o odmítání klasické nemocniční péče? Mají pravdu protestující ženy, když tvrdí, že k rodícím matkám v nemocnicích zdravotníci přistupují „kus od kusu“? „Porodní péče je velmi různá, místo od místa. Přesto si nemyslím, že by se u nás k rodičkám takto přistupovalo. Péči v našich porodnicích považuji za dobrou, jak po stránce medicínské, tak i lidské. Přístupy a postupy se během let samozřejmě vyvíjejí,“ říká lékařka Hana Belošovičová. Podle ní se i v takzvaně klasických porodnicích používají balóny, masážní vany, závěsy, éterické oleje, rodička má možnost volby polohy jak před porodem, tak při porodu samotném, záleží na domluvě s porodníkem. Většina žen je proto s péčí v porodnici spokojena a vyhovuje jí.
A co porod doma? „Pokud ženě nevyhovuje dostupná nemocniční péče, nevidím důvod, proč by – pochopitelně objektivně a plně informována o všech aspektech a hlavně rizicích – neměla mít možnost volby. Vždyť zodpovědnost za sebe a své dítě má žena v mnoha jiných, jistě srovnatelně důležitých věcech,“ tvrdí Belošovičová.
Právě alternativa domácích porodů je mezi jejich domácími zastánci a kritiky ožehavým, obtížně diskutovatelným tématem. A nejen to – obecně komunikace mezi lékaři a porodními asistentkami, kteří pracují v porodnicích, a zastánci domácích, eventuálně ambulantních porodů je velmi špatná. „Vzájemně se obviňujeme ze všeho možného. My ,nemocniční‘ často považujeme rodičky rodící doma za nezodpovědné riskující osoby a porodní asistentky, které je doprovázejí, za fanatičky. Oni nás zase mají za nelidské stroje, které vidí v rodičce pouze objekt, ze kterého je třeba dostat ven dítě, a to bez fyzické újmy na zdraví dítěte a rodičky. Pravda bude asi někde na půl cesty. Oba přístupy mají svá pozitiva i negativa a jedněm rodičkám vyhovují a druhým ne,“ uzavírá lékařka Hana Belošovičová.
Problematickou domluvu mezi zastánci a kritiky současného českého porodnictví potvrzuje i organizátorka Lucie Ryntová: „Podobná demonstrace se konala už několikrát. Vždy jsme k ní přistoupili až v okamžiku, kdy ministerstvo zdravotnictví nereagovalo na naše dřívější podněty nebo snahy o spolupráci.“ A průběh demonstrace samotné tento fakt jen potvrzuje: setkání mělo vyvrcholit předáním petičních archů představitelům ministerstva. Nikdo z politických činitelů se však na shromáždění nedostavil. Signatářům byl doručen jen vzkaz, že petici mohou zanechat v podatelně. Pořadatelé se tedy rozhodli pokračovat ve sběru podpisů a přes dosavadní nezdary usilují o dialog s ministerstvem.


Sdílet článek na: 

Sekce: Doma, Přílohy, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 16 13. – 19. dubna 2021

Co nám covid dal a vzal

Jak se pandemie podepisuje na životě církve a samotných věřících? Přibylo online přenosů bohoslužeb, na řadě míst se lidé aktivněji zapojili do služby.

celý článek


Oltář z Brna se stěhuje do Říma

Minulou středu byla zahájena demontáž obětního stolu v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně na Petrově. Poté 1,1 tuny těžký oltář, jehož autorem je řezbář, sochař…

celý článek


Pastorace je možná i ve virtuálním světě

Originální způsob, jak se i za pandemie setkat s dospívajícími ze své diecéze, nabízí mohučský biskup Peter Kohlgraf. V neděli 18. dubna odpoledne se za nimi vydá do online…

celý článek


Nový KT ke stažení zdarma vždy od soboty

Vážení čtenáři Katolického týdeníku, po dobu mimořádných vládních opatření, která mají opět omezit šíření nákazy koronavirem, jsme se rozhodli Vám naše/vaše…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay