Dál vládnout versus předčasné volby

Vydání: 2013/25 Dál vládnout versus předčasné volby, 19.6.2013, Autor: Jiří Macháně

Těsně před uzávěrkou jsme se zeptali zástupců čtyř stran: Jaké by podle vás bylo nejlepší řešení nastalé politické situace? 
 
 
MAREK BENDA, poslanec za ODS
Domnívám se, že není správné vydat se nyní cestou předčasných voleb, které by přivedly k absolutní většině a moci spojenectví ČSSD a KSČM v obou komorách parlamentu. Bylo by naopak správné dokončit toto volební období, pomoci postiženým povodněmi a začít rekonstrukci zasažených území. Preferuji řešení na půdorysu této vládní koalice, kde v čele vlády bude dominant ODS. 
 
ZUZANA ROITHOVÁ, europoslankyně za KDU-ČSL
Z hlediska politické kultury v ČR je dobrou zprávou, že premiér Nečas převzal politickou odpovědnost za nezákonné jednání ředitelky kabinetu. 
Pro řešení akutních problémů je pád vlády špatnou zprávou, komplikuje to řešení povodňových škod, přípravu rozpočtu, programů pro čerpání z EU 2014–2020. Urgentní jsou i změny ve zpravodajských službách.
Mezi špatnými scénáři je nejlepší ten, který povede co nejrychleji ke stabilizaci – do nových voleb. Předčasné volby mohou být v srpnu, ale k tomu je třeba souhlas 120 poslanců. Tedy když TOP 09 přehodí výhybku ke spolupráci se socialisty a komunisty.
Patrně i další politici nejen z ODS a nejen kvůli „odstupným“ pro tři exposlance budou obviněni. Nové volby (ať za pár či více měsíců) budou přínosem, pokud lidé nebudou na protest volit neprověřené subjekty, ale vyberou s rozvahou a bez předsudků politické strany a politiky, kteří jen neslibují, ale už prokázali, že politika založená na trvalých hodnotách a odpovědnosti je pro ně žitou skutečností. I po volbách se občané budou muset věnovat dohledu nad politiky na vládní i komunální úrovni. Jen tak bude naše demokracie konečně dospělá!
 
FRANTIŠEK BUBLAN, senátor za ČSSD
Dávat novou šanci současné koalici je mrháním času a devalvací demokracie. Novou šanci musí dostat občané, aby si zvolili nové zástupce. Předčasné volby nejsou radikálním řešením, je to náprava situace, která vznikla před třemi lety a byla provázena aférami a politickými bitkami. 
Vláda nebyla postavena na dobrých základech, každý problém řešila dalšími nepravostmi a korupčním lepením potřebné většiny v parlamentu. Nové volby jsou i výzvou pro nás voliče, abychom nepodlehli nějaké laciné ideologii, abychom se zamysleli nad skutečnými hodnotami společného soužití a nehledali jenom prospěch, ale především kvalitu našeho života. 
Každá vláda může mít problémy a pochybení jednotlivých členů, ale této chybělo především jedno: alespoň náznak přiznání viny a pokání. Samolibá arogance, skleníkové myšlení a nezájem o dění v podhradí, to vše navršilo horu nesouhlasu, ba nenávisti a paradoxně pochybením jedné úřednice se celé seskupení sesypalo. Příští dny ukážou, zda převáží snaha zůstat u moci, nebo se najde většina, která řekne: dost, základy našeho domu jsou prohnilé, musíme stavět na nových a pevnějších kame-
nech. 
A kdyby ještě někdo dodal, že nesmíme zapomenout na kámen úhelný, bylo by to super.
 
HELENA LANGŠÁDLOVÁ, poslankyně za TOP 09
Za stávající situace není žádné dobré řešení. Ideálním řešením nejsou ani předčasné volby. V době, kdy je nutné přijmout státní rozpočet a zákony navázané na Občanský zákoník. Tento stav by způsobil závažnou nestabilitu. Pokud si koalice zachová nadpoloviční většinu, měla by mít šanci pokračovat. Rozhodující vliv dle našeho ústavního systému má v tuto chvíli prezident Miloš Zeman.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Domácí, Zpravodajství

Diskuse

Historická paralela? Servitor 25.6.2013 17:20
Nový zástupce, Michal 21.6.2013 00:08
Volby jako pokrová hra Michal 21.6.2013 00:14

Zobrazit vše Zobrazit vybrané

Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 27-28 28. června – 11. července 2022

Z Ukrajiny až na Velehrad

Manželé Lili a Oleksij Ostapčukovi jsou absolventi Kyjevské národní univerzity kultury a umění. Oba vystudovali hru na damburu, což je typický ukrajinský hudební nástroj.

celý článek


Brněnské Výstaviště opět ožije konferencí

Po dvouleté pauze způsobené pandemií se na brněnské výstaviště vrací Katolická charismatická konference.

celý článek


Chci nabourat mýtus rudé Karviné

Dny teď tráví v archivech a s pamětníky. KARIN LEDNICKÁ se při přípravě závěrečné části svého knižního díla Šikmý kostel noří do dějin Karvinska v 50. letech.…

celý článek


Překonali jste krizi v manželství? Napište nám o tom

Sesbírat příběhy manželských zkušeností se vztahovým karambolem, které se podařilo překonat, by chtěl dlouholetý průvodce snoubenců a autor příprav na manželství,…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay