Čtvrtstoletí duchovní péče o vězně

Vydání: 2019/25 Jubileum Katolických novin, 18.6.2019, Autor: Tereza Zavadilová

Slouží lidem, kteří si ve vězení odpykávají tresty, připravují je na propuštění a snaží se u nich předejít recidivě. Jsou to vězeňští kaplani, sdružení ve Vězeňské duchovní službě (VDS), ale i dobrovolní laici z Vězeňské duchovenské péče (VDP).


Jeden kaplan má u nás na starosti asi 500 vězňů. Snímek Jindřich Štreit

Pracovníci obou organizací působí ve všech 35 českých věznicích a mimo individuální pastorace se věnují vězeňskému personálu, slouží bohoslužby nebo s vězni studují Bibli.

Vězni i na Velehradě

Duchovní práce s trestanci ale rozhodně není záležitostí posledního čtvrtstoletí. Zakladatelem této služby byl již desítky let před vznikem Československa P. František Josef Řezáč (1819–1879), reformátor vězeňství, který dbal na skutečnou nápravu duše a hodnot vězňů. Té dosahoval namísto krutého potrestání zejména slušným zacházením, tak, aby se mohli lidé po propuštění znovu zapojit do společnosti. V lednu mu byla v jeho rodných Poleradech odhalena pamětní deska k letošnímu dvojnásobnému výročí – narození a úmrtí. „Jeho odkaz si připomeneme i začátkem července na Dnech lidí dobré vůle na Velehradě výstavou, kde budeme jako každoročně mít i stánek s výrobky odsouzených mužů a žen ze sedmi věznic,“ vyjmenovává nový předseda Vězeňské duchovenské péče Pavel Zvolánek, adventista, který působí jako kaplan ve Valdicích, jež se těší úspěšné ekumenické spolupráci. Mimo něj tam slouží husitský farář Aleš Tomčík a katolík Zbyněk Pavienský.

Že práce duchovních a laiků ve vězení už přináší své plody, je vidět třeba na příběhu 33letého Jaroslava Hluchého z věznice Jiřice, který si odpykává tříletý trest za podvod. V říjnu při práci zachránil život kolegovi, kterému se během svařování náhle zastavilo srdce.
Ředitel tamní věznice Petr Suk mu jako poděkování za záchranu života umožnil přerušení trestu, to je obdoba jakési „dovolené“. Vězně nyní v rámci aktivit mimo areál věznice (tzv. extramurálních) doprovází právě předseda VDP Zvolánek. „Zprostředkoval jsem mu také výrobu biblických textů pro nakladatelství Paulínky. Udělal jich asi čtyři tisíce,“ dodal pro KT.

Pomoc s návratem do života

V českých věznicích si momentálně trest odpykává více než 22 tisíc lidí, z toho 1 800 je ve vyšetřovací vazbě. Těmto lidem pomáhá s přípravou na návrat do běžného života Vězeňská duchovní služba (VDS), která je sborem více než 50 vězeňských kaplanů a kaplanek z jedenácti různých církví. Na jednoho kaplana u nás připadá přibližně 500 vězňů.

Druhá organizace, která u nás duchovně slouží vězňům, je Vězeňská duchovenská péče (VDP). V duchu evangelia v ní vězňům usnadňují nový začátek během a po výkonu trestu laici, jichž se dobrovolně angažuje skoro 140. Mimo profesních schopností je důležité, aby pracovníci uměli zacházet s vězni soucitně a přinášet jim jak naději, že lze překlenout momentálně neřešitelné situace, tak vnímavost k jejich bolesti – ne jen jakkoliv dobře míněnou radu. Ve vězení sedí navíc asi 1 700 cizinců, nejvíce Slováků, Ukrajinců a Vietnamců. I proto je vítána také pomoc zahraničních dobrovolníků.

Pečují i o propuštěné

Po propuštění vězňům pomáhají i další organizace, především charitativní. „Zahájili jsme spolupráci se spolkem Prak, který se věnuje prevenci kriminality a rovněž péči o propuštěné vězně. Rozjeli jsme také jednání o sociálních bytech na všech pražských městských částech i na Magistrátu hl. města Prahy,“ uvedla členka Vězeňské duchovenské péče Kristýna Čobanová, sama dobrovolnice.

Fungující vztahy mezi množstvím křesťanských církví při službě vězňům potvrdilo nedávné podepsání smlouvy mezi Ekumenickou radou církví, Českou biskupskou konferencí a Vězeňskou duchovenskou péčí. V rámci ČBK má oblast vězeňské pastorace na starosti biskup Josef Kajnek.

TEREZA ZAVADILOVÁ

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Publicistika, ČlánkyAktuální číslo 49 30. listopadu – 6. prosince 2021

Za svobodu vyznání

Už počtvrté se v Česku konala připomínka pronásledovaných pro víru Červená středa. 130 míst se zapojilo, červeně byl poprvé nasvícen také Mariánský sloup nebo česká…

celý článek


Synoda už běží napříč diecézemi

Synodální proces se už rozběhl v celé řadě farností. Zjišťovali jsme napříč diecézemi, kolik skupinek se již přihlásilo.

celý článek


Setkává se s námi tam, kde jsme

Adventní čas, do něhož jsme vstoupili, je spojený nejen s očekáváním, ale i s Izaiášovým motivem cesty. „Připravte cestu Páně, vyrovnejte mu stezky! Každé údolí…

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Předplatným KT můžete udělat radost, povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok!

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay