ČSÚ: Věřící lidé mají více dětí
Vydání: 2014/11 ČSÚ: Věřící lidé mají více dětí, 11.3.2014, Autor: Jiří Prinz
Mohla by se stát Česká republika za pár let většinově křesťanskou zemí? Výsledky sčítání lidu, které v roce 2011 provedl Český statistický úřad, ukazují, že věřící Češi mají výrazně více dětí než jejich nevěřící spoluobčané.
Podíl věřících z celkového počtu obyvatel (v %) ve správních obvodech obcí s rozšířenou působností a v Praze (SLDB 2011)
„Je zřejmé, že nábožensky orientované ženy dosahují vyšší plodnosti než ženy ostatní. Uplatňuje se zde zejména velký význam, který rodině s dětmi připisují všechna náboženství,“ stojí ve zprávě ČSÚ vydané koncem letošního února. Nejvíce dětí se přitom podle ČSÚ rodí do katolických domácností. „U věřících žen, zejména u těch katolického vyznání je podstatně méně bezdětných žen a matek s jedním dítětem a naopak více žen s větším počtem dětí,“ potvrzuje zpráva ČSÚ.
Podle zprávy připadá na ženy bez náboženského vyznání v průměru 1,42 dítěte, zatímco u nábožensky založených žen je to 1,81 dítěte. Ženy římskokatolického vyznání mají pak podle výsledků sčítání lidu v průměru dokonce 1,84 dítěte.
Přesto není podle demografů situace v ČR nikterak růžová a vidina návratu křesťanské většiny do společnosti je spíš v nedohlednu. Pro přirozenou obměnu populace je totiž zapotřebí, aby na jednu ženu připadaly v průměru aspoň dvě děti.
Sdílet článek na:Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články