Coblův betlém je bohatší o miniaturu rumburské Lorety

Vydání: 2017/51-52 Vstoupit do těsné betlémské jeskyně, 19.12.2017

Příloha: Diecézní zpravodajství - Litoměřická diecéze

Řezbář-samouk Jiří Cobl vytvořil mechanický, osvětlený betlém s motivy Rumburska. Zájemci si ho mohou prohlédnout u něj doma.


Jiří Cobl představuje návštěvníkům vycházky za rumburskými betlémy své dílo u sebe doma. Snímek Klára Mágrová


V rodinném domě v Rumburku vznikají od roku 2011 ojedinělé pohyblivé jesličky. Betlém o šířce 1,5 m a hloubce 1,5 m vyřezává šestašedesátiletý Jiří Cobl. Řezbářství se věnuje ve volném čase, původní profesí je totiž strojním zámečníkem. K řezbaření se dostal před devíti lety díky sousedovi Květoslavu Stehlíkovi. „Vyhlášeného řezbáře jsem žádal o několik figurek do svého betlému z mechu a samorostů. Když jsem se jich kvůli jeho zaneprázdnění nedočkal, začal jsem roku 2011 sám vyřezávat,“ vypráví Jiří Cobl.

Původní skromné přání mít vlastní betlém se rozrostlo do velké záliby. „Díky své profesi jsem začal přidávat mechaniku a betlém rozpohyboval. K dispozici jsem měl jen minimum literatury, pohyby jednotlivých figurek a částí betlému jsem konstruoval sám,“ doplňuje. Součástí Coblova betlému, jak zní jeho název, jsou motivy z Rumburku a jeho okolí. V betlému o výšce 1,8 m tak najdeme ve třech patrech např. Lužické náměstí, Strážný vrch, podstávkové domy, kapli v Dolních Křečanech, rozhlednu na vrchu Dymník a nejnověji také loretánskou kapli. Přesto není betlém zdaleka hotov, úpravy osvětlení a vyřezání dalších pohyblivých prvků zaberou podle slov jeho tvůrce odhadem dalších deset let.

Betlém je přístupný i pro soukromé návštěvy. Jiří Cobl se zájemcům věnuje od prosince do února, pak se jesličky uskladní. K pohyblivému Coblovu betlému zavítají v neděli 14. ledna i účastníci Rumburské cesty – pěší vycházky za kostelními a soukromými betlémy.

KLÁRA MÁGROVÁ

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, Články



Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay