Církevní školy na vzestupu

Vydání: 2018/36 Církevní školy na vzestupu, 4.9.2018

S řadou novinek vstupují do nového školního roku církevní školy a zařízení. Jejich počet se rozrostl na rovných 140. Do jejich lavic usedlo 21 tisíc žáků a studentů.


Biskup František V. Lobkowicz sloužil první školní den mši svatou pro studenty, pedagogy a přátele školy v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Pustkovci. Po mši se také setkal se studenty, kteří nastupují do prvního ročníku, aby jim popřál hodně úspěchů. Snímek Pavel Zuchnický

Vůbec poprvé se s novým školním rokem otevřely brány církevního odborného učiliště, které v Kroměříži založilo olomoucké arcibiskupství. Nabízí tříleté učební obory zaměřené na lesnictví a zemědělství. „Výběr oborů je daný možnostmi. Po restitucích církev podniká v lesnictví a zemědělství, Zlínský kraj přitom lesnickou školu nemá,“ vysvětlil olomoucký arcibiskup Jan Graubner a dodal: „Na založení učňovské školy myslím už dlouho, ale doposud nebyly vhodné okolnosti.“

Výchova nových lesníků

Součástí kroměřížské školy, která využívá prostory v budově stávající SOŠ hotelové a služeb Na Lindovce, je také internát a středisko volného času. Péči o studenty zde arcibiskupství svěřilo salesiánům Dona Boska. „Salesiánská výchova je založena na přesvědčení, že všechno důležité má mladý člověk uloženo v sobě a my mu chceme pomoci, aby to objevil a rozvíjel,“ řekl školní kaplan P. František Bezděk.

Nové prostředí přivítalo v Kroměříži také studenty Arcibiskupského gymnázia. Během prázdnin se podařilo opravit 24 učeben, několik kabinetů, pokojů i archiv knihovny či schodiště. Zároveň byl pořízen nový výtah a rozvody internetu včetně serveru a licencí. Náklady přesáhly 55 milionů korun, z toho 26 milionů tvoří dotace z fondů EU a státního rozpočtu a 29 milionů platí arcibiskupství.

Rekonstrukce za 55 milionů korun

„Bylo to časově velmi náročné. Školní rok jsme ukončili o týden dřív, přesto se práce podařilo zvládnout jen s velkým úsilím. Nyní budou do opravených prostor na workshopy přicházet žáci ZŠ a pedagogové z partnerských vysokých škol (přírodovědeckých fakult MU a UP a Cyrilometodějské teologické fakulty UP) zde budou přednášet pro naše studenty. Ti tak budou mít možnost zúčastnit se vysokoškolských přednášek přímo na půdě školy a seznámit se s nejnovějšími poznatky vědy,“ uvedl ředitel Arcibiskupského gymnázia Jan Košárek.

Nová křesťanská poradna v Plzni

S novou Křesťanskou pedagogicko- -psychologickou poradnou vstupuje do nového školního roku plzeňské biskupství. „Jde o školské poradenské zařízení, které by mělo sloužit církevním školám, ale je otevřené i pro klienty, kteří o případnou spolupráci projeví zájem,“ shrnuje diecézní novinku Nela Fabiánová z Tiskového střediska ČBK. Poradna bude nabízet diagnostickou, poradenskou a metodickou pomoc, poskytovat bude i odborné psychologické a pedagogické služby.

Hned tři nové třídy pro celkem 61 dětí v září otevřela také Mateřská škola kardinála Berana. Dvě z nich jsou díky Západočeské univerzitě už druhým rokem umístěny v areálu vysokoškolských kolejí v Plzni na Borech, přičemž jedna třída je křesťansky zaměřená a druhá je humanitní. O tuto spolupráci se zasloužil emeritní biskup František Radkovský. Další křesťanská třída je v původních prostorách v Plzni na Košutce. Mateřská škola má nyní novou ředitelku. „Věřím, že Bůh přivedl moje kroky na tuto pozici díky mé osobní víře a lásce k dětem,“ svěřila se ředitelka Petra Mayerová. Přeje si, aby ve školce bylo dobře dětem, zaměstnancům i rodičům a aby školka měla věhlas kvalitního zařízení.
Velmi dobrá pověst provází plzeňské Církevní gymnázium. Svědčí o tom i fakt, že na jaře si sem podalo přihlášku 267 uchazečů, jichž ovšem mohlo být přijato jen 64. „Můžeme si tak vybírat opravdu nadané žáky,“ uvedl ředitel Daniel Petříček. Za posledních třináct let má gymnázium podle jeho slov průměrnou úspěšnost při přijetí na vysoké školy 97 %. Gymnázium také dokončuje rekonstrukci laboratoří a učeben a buduje bezbariérovou školu – což znamená vybudování nájezdů, ramp, výtahů i bezbariérové toalety. Náklady činí 13 milionů korun, přičemž škola se podílela desetiprocentní účastí, zbytek jde opět z evropských fondů.

Církevní střední škola v Plzni začíná třetí školní rok v novém sídle a v propojení s Církevní základní školou. „Chceme posedmé obhájit titul Zelená škola, nově jsme získali i mezinárodní titul Ekoškola a budeme bojovat i o titul Fairtradová škola. Střední škola má tradiční obory Ekologie a životní prostředí a Sociální činnost,“ sdělila její ředitelka Jana Černíková. Nově začala být na základní i střední škole uplatňována tzv. Feuersteinova pedagogická metoda, která pomáhá při vzdělávání integrovaných i extrémně nadaných žáků a je zaměřena na rozvoj umění učit se.

Bezbariérový přístup nabízí od nového školního roku i českobudějovické gymnázium J. N. Neumanna cestou elektrických schodišťových plošin na chodbách a výtahem na školním dvoře. „Ve vnitřním dvoře bude zřízeno atrium se zelení pro relaxaci studentů,“ říká ředitel Biskupského gymnázia Martin Maršík. V půdním prostoru gymnázia se zase dokončují dvě učebny výpočetní techniky, dva kabinety, sklad učebny chemie a sociální zařízení. Z rozpočtu 25 milionů korun má téměř 21 milionů škola slíbeno z prostředků EU, na zbytku se podílí vlastními prostředky. Biskupské gymnázium navštěvuje 720 studentů, kteří mohou využívat i internátu. Mohou se zde těšit na nové zázemí v podobě kuchyňky a klubovny pro volný čas. Kapacita internátu je 100 lůžek a většina z ubytovaných se připravuje ve čtyřletém studijním oboru.

Součástí úprav na gymnáziu je i zavedení rychlejšího internetového připojení do každé třídy i odborné učebny. V případě wi-fi připojení studentský parlament odhlasoval, že dává přednost přímé komunikaci a bezdrátové připojení nechce ve třídách, ale jen v prostorách k relaxaci. „Doporučením studentů jsme byli mile překvapeni. Jsem rád, že sami požadují více vzájemné přímé komunikace,“ říká ředitel Martin Maršík.

A co nového chystá českobudějovická Církevní mateřská školka U Sv. Josefa Na Sadech? „Připomínáme si 25 let od znovuobnovení naší mateřské školy,“ řekla ředitelka sr. Zdeňka Maňáková. „V pátek 21. září od 15 hodin se proto koná malá oslava, na kterou zveme všechny současné i bývalé děti a rodiče, zaměstnance a přátele.“ Návštěvníky čeká prohlídka školky, kroniky i odpoledne plné her. Děkovná mše svatá bude pak sloužena v místní kapli od 18.30 hod.

Církevní školy a školská zřízení jsou otevřeny všem bez ohledu na jejich náboženské přesvědčení. Studovat zde mohou ti, kteří jsou ochotni přijmout jejich duchovní rozměr.

(alo, gra, rag, pri)

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Domácí, ZpravodajstvíAktuální číslo 38 19. – 25. září 2023

30 let spojují Východ se Západem

V Mnichově se sešli 12.–14. září příznivci, dárci i příjemci pomoci nadace Renovabis. Ta již 30 let podporuje křesťanské projekty ve střední a východní Evropě.…

celý článek


Slovenská mise kardinála Parolina

Státní sekretář kardinál Pietro Parolin – „druhý muž Vatikánu“ navštívil minulý týden Slovensko. Tři dny zde putoval ve stopách papeže Františka přede dvěma lety.

celý článek


Domov a přijetí budou vždy v kurzu

Diecézní centra života mládeže vznikala před třiceti lety s nadšením ze svobody. Zakladatel a první vedoucí centra Vesmír v královéhradecké diecézi Mons. PAVEL ROUSEK…

celý článek


Jak měnit čtvrť k lepšímu?

Pomalými krůčky ke změně k lepšímu, která vytrvá, by se dala charakterizovat myšlenka „komunitní práce“, která vtahuje obyvatele vyloučených lokalit do veřejného…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay