Církevní školy lákají

Vydání: 2019/35 Církevní školy lákají, 27.8.2019, Autor: Jiří Prinz

Téměř 17 tisíc žáků a studentů nastoupí příští týden do 95 škol, které v České republice provozuje katolická církev. Vůbec poprvé zamíří studenti do Gymnázia sv. Augustina v Praze.

 
Ilustrační snímek. Jaroslav Hodík

„Jde o čtyřleté církevní gymnázium s rozšířenou výukou španělštiny a angličtiny a náboženstvím jako povinným předmětem,“ představuje novou školu její ředitel P. Juan Provecho. Gymnázium navazuje na základní a mateřskou školu, které už augustiniáni v pražské Krči provozují. Škola fakticky roste s dětmi. „Pro gymnázium jsme zrekonstruovali dvě budovy, kde budou moci studenti využívat vedle knihovny, jídelny či tělocvičny i školní kapli,“ vysvětluje ředitel. A dodává: „Do prvního ročníku nastoupí 22 studentů, dlouhodobě ale budou gymnazistům k dispozici čtyři třídy po maximálně 25 studentech. Tato kapacita zajišťuje rodinnou atmosféru, osobní přístup pedagogů, zamezuje anonymitě žáků a vytváří předpoklady pro bezpečné prostředí, nutné pro rozvoj osobnosti žáka.“

Právě přesah církevních škol do duchovní oblasti a jejich orientace na celkový rozvoj osobnosti je podle rodičů důvodem, proč své potomky do těchto škol posílají. „Je tu jiná atmosféra než v ostatních školách. Studenti jsou vedeni ke křesťanským hodnotám. Ve státních školách se děti pouze vzdělávají, tady se ale klade důraz i na osobní formaci. Pro mě jako pro rodiče je důležité, aby mé dítě bylo nejen informováno, ale i formováno,“ říká Marie Kvapilíková, matka čtyř dětí, které navštěvovaly či dosud navštěvují Arcibiskupské gymnázium v Kroměříži.

Spirituál kroměřížského gymnázia P. Petr Káňa její slova potvrzuje. Upozorňuje, že škola, kde je z 500 studentů polovina nevěřících, nabízí i v novém školním roce programy duchovního rozvoje. „Rozjíždíme projekt, během něhož chceme v deseti měsících školního roku studentům představit deset osobností křesťanského života, které je mohou inspirovat. Například patrona mládeže a studentů bl. Piera Giorgia Frassatiho,“ vysvětluje spirituál, podle nějž nese systematická duchovní péče, kterou škola studentům věnuje, své plody. „Deset se jich nyní připravuje na křest,“ upřesňuje.

Kromě Římskokatolické církve zřizují školy a školská zařízení také církve a náboženské společnosti sdružené v Ekumenické radě církví a Pražská židovská obec. Církevní školy jsou jedinečné mimo jiné tím, že v nich často studují děti ze sociálně slabšího prostředí. Například Dívčí střední katolická škola v Praze poskytuje vzdělání dívkám z rizikového prostředí a zdravotně handicapovaným. Nabízí jim mimo jiné i dvouletý studijní obor pečovatelské služby nebo rekvalifikační kurzy.

Patří k nejlepším

Církevní školy vychovávají také odborníky v různých oblastech. Například Střední odborná škola sv. Jana Boska v Kroměříži, jejímž zřizovatelem je Arcibiskupství olomoucké, připravuje budoucí lesníky, zemědělce a zahradníky.

Podle tiskové zprávy ČBK předčí církevní školy svou úrovní většinu státních i soukromých škol. „Vzdělávání poskytované církevními školami je objektivně zmapované Českou školní inspekcí a tyto školy jsou opakovaně hodnoceny jako jedny z nejlepších,“ shrnuje vedoucí Tiskového střediska ČBK Monika Klimentová. Jako příklad zpráva uvádí výsledky celoplošného testování žáků 5. a 9. ročníků ZŠ. Úroveň těchto škol zvedá zájem veřejnosti. „Ten často překračuje kapacitní možnosti našich škol,“ přiznává Klimentová.

JIŘÍ PRINZ

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články



Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay