Církev v čase koronaviru

Vydání: 2020/12 Církev v době koronaviru, 17.3.2020, Autor: Tomáš Kutil

„Všichni věřící jsou do odvolání dispenzováni od fyzické účasti na nedělních bohoslužbách. Bohoslužby je možné sledovat prostřednictvím médií a Den Páně slavit v rodinném kruhu,“ napsali biskupové po vyhlášení nouzového stavu kvůli pandemii koronaviru.


 

Karanténa je rozumné opatření, je třeba ho respektovat a omezení pohybu dodržovat, píšou biskupové v novém prohlášení z pondělí 16. března. „Neneseme v těchto dnech odpovědnost jen sami za sebe, ale také za všechny ty, s nimiž se setkáváme. Nevíme, kdo z nás by mohl být infekční a koho by mohl nakazit,“ apelují biskupové. Kvůli nařízení vlády není možné konat veřejné bohoslužby ani v malém počtu. Duchovní ovšem mohou vykonávat individuální duchovní péči a službu. To tedy znamená, že kostely mohou být otevřeny a kněz zde může být připraven takovouto individuální službu poskytnout.

„Obhajitelné je i slavení bohoslužby vysílané například přes televizi, rádio nebo sociální sítě, avšak s jen takovým počtem osob, bez něhož by nebylo možné bohoslužbu uskutečnit,“ doplňují a prosí, aby věřící dávali dodržováním karantény dobrý příklad lidem kolem sebe.

Zároveň vyzvali k zachování klidu, k připravenosti pomoci potřebným, a především k modlitbě. „Připojme se k těm, kteří se už začali spojovat každý večer ve 20 hodin v modlitbě za ukončení epidemie, za všechny nemocné a jejich ošetřovatele, za ty, kdo v současné tíživé situaci rozhodují o osudech lidí, za překonání strachu, za pomoc pro všechny zasažené, za odpuštění hříchů,“ apelují biskupové a prosí také za to, abychom byli „opravdovými křesťany, kteří nejen věří v život věčný, ale také s ním počítají, abychom byli svědky a prostředníky Boží lásky“. Připomínají, že společná modlitba je nejsilnější zbraní. „V této nelehké situaci prosím Boží milosrdenství, naši ochránkyni z Palladia země české a národní světce o přímluvu a pomoc,“ uvedl už minulý týden ve svém prohlášení kardinál Dominik Duka (viz box).


Účast na Kristově křížové cestě

Podle brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho přináší vládou vyhlášený nouzový stav a karanténa šanci zakusit postní dobu jinak a intenzivněji. „Situaci, kterou nyní prožíváme a která přináší dočasné odloučení od setkání s Ježíšem Kristem ve svátostech, přijměme i jako nabídku a výzvu,“ uvádí biskup a pokračuje: „Může být například cestou k tomu, abychom si uvědomili, jak velkým darem jsou pro nás svátosti i ti, kteří je udělují. Prosím, přijměme tuto situaci jako rodina, které není lhostejné, co prožívá ten druhý. Nehledejme výhody pro sebe, nechtějme obejít bezpečnostní opatření či rozhodnutí. Nereptejme. Přijměme letošní výjimečnou postní dobu jako účast na Kristově křížové cestě, která byla nutnou součástí jeho vítězství. Připomínám i dnes, abychom se vrátili k domácí četbě Písma a ke společným modlitbám v rodinách, například s využitím Kancionálu.“

 

Přenos mše svaté z kaple TV Noe. Snímek Pavel Zuchnický

 

 

YouTube přenosy mší

Řada farností přistoupila k vysílání bohoslužeb online především pomocí serveru YouTube. Kněží byli zároveň k dispozici během celé neděle pro individuální podávání svatého přijímání, což bylo ještě před novým vládním nařízením o karanténě zveřejněným v noci na pondělí.

Vysílání bohoslužeb posílily rovněž Radio Proglas a TV Noe. Ta nyní každé ráno vysílá v sedm hodin mši svatou s papežem Františkem.

V plánu je také soukromá bohoslužba u Palladia země české za ochranu při epidemii koronaviru. Bude ji celebrovat biskup Zdenek Wasserbauer, předseda Rady ČBK pro duchovní službu ve zdravotnictví, na svátek sv. Josefa, tedy 19. března v 10 hodin. „Prosíme také všechny kněze, aby tento den zasvěcený sv. Josefu obětovali mši svatou za naši zemi a připojili se v modlitbách a postu k bohoslužbě ve Staré Boleslavi. Vyzvěte také, prosím, své farníky, aby se tento den zvláštním způsobem na tento úmysl modlili a konali pokání,“ žádá biskup Wasserbauer. Přenos se pokusí zajistit TV Noe, k dispozici bude také na internetových stránkách staroboleslavské farnosti www.staraboleslav.com.

TOMÁŠ KUTIL

 

Kardinál Dominik Duka, předseda ČBK:

Rád bych poděkoval všem, kteří zaujali zodpovědný a racionální přístup a neproměňovali nákazu koronavirem v epidemii strachu a neupadli v paniku. (…) Dík patří především zdravotnímu a záchrannému personálu na všech úrovních a ostatním příslušným složkám. Jednali jste a jednáte v duchu Ježíšových slov: „Cokoliv jste učinili jednomu z nejposlednějších, mě jste učinili!“ (Mt 25,31-46).

Obracím se tedy na vás ve farnostech, v charitách a v ostatních křesťanských institucích, abyste pokračovali v potřebné pomoci. Prosím, aby se nikdo nesnažil doplňovat a rozšiřovat instrukce Bezpečnostní rady státu, ministerstva zdravotnictví a hygienických ústavů. Tato kreativita nepatří církvi. Na prvním místě musí církev uchovávat duchovní rozměr pomoci. Ujišťuji nemocné i uvězněné v karanténě, že na ně myslím a modlím se za jejich uzdravení. Tam směřují naše modlitby v rodinném kruhu, v kostelích a při slavení eucharistie, a to v duchu směrnic předaných nám zmíněnými kompetentními státními úřady.

Naším úkolem je praktická aplikace, ne vytváření dalších příkazů a zákazů. Máme vnášet do společnosti útěchu a potřebný klid pro plné nasazení v boji proti zmíněné nákaze.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: ČlánkyAktuální číslo 13 28. března – 3. dubna 2023

Se školáky o Velikonocích

Proč se slaví Velikonoce? Mnohá pedagogická a katechetická centra biskupství, ale i samy farnosti vítají v těchto dnech školáky, aby jim přiblížily smysl křesťanských…

celý článek


Notre Dame bude ještě hezčí

Vyčištěné vitráže, varhany i nové osvětlení – to vše rozjasní vnitřní prostor pařížské katedrály, až se koncem příštího roku otevře. O plánu oprav, na nichž…

celý článek


Statečná úřednice a nezlomní kněží

Z 260 zmapovaných případů mučedníků komunistické éry vybíráme čtyři příběhy méně známých statečných svědků víry.

celý článek


Osobnosti Moravy v křížové cestě

Autorka křížové cesty v kostele blahoslavené Marie Restituty Kafkové v Brně-Lesné HANA JAKRLOVÁ vystudovala architekturu, ale pracuje jako fotografka a vizuální umělkyně.…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay