Církev potřebuje nadšení a kreativitu

Vydání: 2013/31 Na místě setkání vyroste nová čtvrť, 30.7.2013, Autor: Tomáš Kutil

Téma: Setkání mládeže v Riu

Velmi nabité dny prožil papež František v brazilském Riu de Janeiru. Kromě čtyř velkých pobožností s mladými lidmi se setkal s politiky, vydal se do nemocnice pro drogově závislé a do chudinské čtvrti.

Páteční křížovou cestu připravovalo 280 dobrovolníků. Snímky Dominik Novák

Zdar své cesty svěřil papež František ještě v Římě do ochrany Panny Marie a svou pouť v Brazílii začal také symbolicky na mariánském poutním místě. Navštívil svatyni v Aparecidě, kam ročně zavítá sedm milionů věřících. Zavzpomínal zde na setkání biskupů v roce 2007, jemuž zde tehdy předsedal. „Tato konference byla pro církev velkým momentem. A lze říci, že dokument z Aparecidy se zrodil z prolnutí pastýřského úsilí a prosté víry poutníků pod Mariinou mateřskou ochranou,“ vrátil se papež k dokumentu, který považuje za důležitý a často na něj odkazuje.

Nemocnici určenou především drogově závislým spravují už přes dva roky františkáni jako jeden z šedesáti podobných projektů, které mají po celé Brazílii. Papež si zde poslechl životní příběh dvou pacientů a poté velmi ostře odsoudil zneužívání drog – především u těch, kdo na něm vydělávají. „Metla obchodu s drogami, který s sebou nese násilí a rozsévá bolest a smrt, vyžaduje odvážný postoj celé společnosti. V různých latinskoamerických zemích se diskutuje o liberalizaci užívání drog, avšak tímto krokem není možné umenšit jejich šíření a snížit vliv závislosti na psychotropních látkách. Všichni se musíme naopak naučit objímat potřebného člověka,“ zdůraznil papež.

Metla obchodu s drogami, který rozsévá bolest a smrt, vyžaduje odvážný postoj celé společnosti.

Za potřebnými se František vydal i do chudinské čtvrti zvané Varginha. Požehnal v místním kostele oltář a pak zamířil k fotbalovému hřišti, kde se konalo setkání s místními lidmi. Cestou se zastavil v jedné rodině, která však nebyla o možnosti této návštěvy informována předem. Překvapivé setkání proběhlo bez pozornosti médií. Na hřišti poté papež mluvil především o solidaritě a přijetí. „Pokud někoho velkoryse přijmeme a něco s ním sdílíme – trochu jídla, prostor svých domovů či svůj čas – nejen nezchudneme, nýbrž se obohacujeme. Vím dobře, že zaklepe-li u vašich dveří hladovějící člověk, vždy naleznete způsob, jak se s ním o jídlo rozdělit, jak říká přísloví: do hrnce s fazolemi lze vždy přilít vodu,“ řekl papež jazykem, jemuž místní lidé dobře rozuměli.

Zhruba milion mladých lidí čekal na papeže Františka ve čtvrtek večer na pláži Copacabana. Ten mezi nimi projížděl v otevřeném džípu a urazil přitom téměř čtyřkilometrovou trasu. Atmosféra byla podle přímých svědků plná radosti a nadšeného přijetí. Lidé papeži podávali i tradiční nápoj maté v typické nádobě s brčkem, který několikrát s chutí okusil. „Chci vám především poděkovat za svědectví víry, jež dáváte světu. Vždycky jsem slýchával, že v Riu nejsou zvyklí na zimu a déšť, ale vy ukazujete, že vaše víra je silnější než zima a déšť. Blahopřeji. Jste opravdu hrdinové!“ povzbudil papež z pódia mladé lidi.

Následně se s nimi znovu setkal v pátek večer během křížové cesty, kterou vedl. Na vizuálním ztvárnění této pobožnosti se podílelo 280 dobrovolníků i profesionálních herců. Hudební doprovod se inspiroval Beethovenovými skladbami. Autoři – dva brazilští kněží – se pokusili přizpůsobit všech čtrnáct zastavení dnešní době, jejím aktuálním problémům a životním výzvám lidí. Poutníci proto rozjímali nad osamělostí, misijním posláním, mateřstvím, tělesným postižením nebo smrtí. Desáté zastavení bylo věnováno virtuálnímu světu, v němž mnoho mladých lidí tráví nemálo času. „Vím, že sociální sítě poskytují možnost k utváření skutečných vztahů, zároveň se však mohou lidé stát rukojmími jejich moci, která rozptyluje, zbavuje identity, manipuluje naší inteligencí. (…) Pozoruji tvé naprosté ponížení na cestě kříže a jménem své generace tě prosím: Dej nám milost vnášet evangelium na ‚digitální kontinent‘. Uchraň nás možné závislosti a záměny skutečnosti s virtuální realitou,“ zněla část jedné z meditací.

Pod drobnohled médií se pak dostalo především sobotní setkání papeže s představiteli politiky a kultury. Konalo se v městském divadle v Riu a papež při něm mluvil především o sociální zodpovědnosti. „Jsme zodpovědní za formaci nových pokolení, musíme jim pomoci, aby byla schopna jednat v oblasti politiky i ekonomiky a zároveň byla ukotvena v etických hodnotách. Budoucnost vyžaduje očištění politiky – je nutno obnovit politiku, která je jednou z nejvyšších forem lásky. (…) Ať nikdo nepostrádá prostředky nezbytné k životu a ať je všem lidem zaručena důstojnost, bratrství a solidarita. To je cesta, kterou navrhuji,“ obracel se František především k politikům. Jeho apel velmi rychle vyslyšel starosta Ria de Janeira, který se rozhodl vybudovat na místě, kde se mělo původně konat setkání mládeže a kvůli počasí muselo zůstat na pláži (viz str. 1), novou obytnou čtvrť.

Při nadšeném přivítání papeže nechyběl ani tradiční nápoj maté.

Pro většinu mladých lidí byla vrcholem dvou týdnů, které prožili v Brazílii, noční sobotní vigilie. V těsném sousedství rušného velkoměsta tři miliony lidí společně v poklidu poklekly na mořský písek a adorovaly eucharistii. Byly slyšet pouze vzdálený ruch města a mořské vlny. Pódium, kde byla Nejsvětější svátost vystavena, bylo ztvárněno do podoby vznikajícího kostela, který měl podle organizátorů připomínat obnovu církve. „Tvé mladé srdce touží vytvářet lepší svět. Pozorně sleduji zprávy a vidím, že mnozí mladí lidé v různých částech světa vyšli do ulic, aby vyjádřili tuto touhu po spravedlivější a bratrštější civilizaci. Mladí lidé v ulicích jsou těmi, kdo chtějí být protagonisty změny. Prosím vás, nedovolte, aby se jiní stali protagonisty změny. Vy jste těmi, jimž patří budoucnost,“ vyzval papež mladé křesťany k tomu, aby oni sami byli aktivní a nenechali se znechutit či zastrašit.

Tři miliony lidí tiše poklekly a na mořském břehu adorovaly eucharistii.

V nedělní dopolední bohoslužbě, která celé setkání završila, navázal papež na svou sobotní promluvu a pobídl mladé lidi, aby byli hybnou silou i v církvi a při evangelizaci. „Brazílie, Latinská Amerika a i celý svět potřebuje Krista! Svatý Pavel říká: ‚Běda mně, kdybych nehlásal evangelium!‘ Tento kontinent obdržel zvěst evangelia, která poznamenala jeho vývoj a přinesla mnohé plody. Nyní je tato zvěst svěřena také vám, aby zněla v nové síle. Církev potřebuje vás, vaše nadšení, kreativitu a radost, které vás charakterizují,“ zdůraznil papež a připomněl blahoslaveného jezuitu Josého de Anchieta, který byl vyslán hlásat evangelium v Latinské Americe už v devatenácti letech.

František dále zdůraznil, že toto poslání platí především církvi jako společenství, že Ježíš neřekl „jdi“, ale „jděte“. „Když čelíme výzvám společně, jsme silní a objevíme zdroje, které jsme neuměli sami najít. Ježíš nepovolal apoštoly, aby žili o samotě, povolal je, aby tvořili skupinu, společenství,“ dodal papež a vyzval všechny, aby se vydali beze strachu sloužit.

Část nedělní homilie papeže Františka je k dispozici na str. 7. Veškeré jeho promluvy a projevy naleznete na www.radiovaticana.cz

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Téma


Fotografie k článku

devitka2_opt.jpg

devitka2_opt.jpg

Páteční křížová cesta byla velmi silným zážitkem nejen po duchovní, ale též po vizuální stránce.

devitka4_opt.jpg

devitka4_opt.jpg

V brazilském Riu de Janeiru využívají lidé k bydlení i ten nejmenší kousek vhodné půdy a domy jsou namačkané těsně vedle sebe.

devitka5_opt.jpg

devitka5_opt.jpg

Setkání mládeže na pláži Copacabana přímo vybízelo k umělecké tvořivosti. Stavebního materiálu bylo nepřeberné množství.

DSC_0785_opt.jpg

DSC_0785_opt.jpg

Během setkání mládeže vznikl i dokument o této cestě papeže.

Zobrazit vše Zobrazit vybrané

Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 20 11. – 17. května 2021

Statečný patron lidí od vody

Na konci května uplyne 300 let od blahořečení sv. Jana Nepomuckého. Slavit se bude nejen v jeho rodném Nepomuku.

celý článek


Síla, kterou má jednota

Desítky duchovních různých církví se 8. května připojily ke společné Deklaraci smíření v Praze na Bílé hoře, kde se před 400 lety odehrála známá bitva.

celý článek


Soudce, který se nebál mafie

Nového patrona mají od minulé neděle právníci a soudci. Je jím Sicilan Rosario Livatino, kterého pro jeho důslednou službu spravedlnosti zastřelila mafie Stidda v září 1990.

celý článek


Konfrontační styl je zničující

Publicista, pedagog, skaut, mediální analytik, člen redakční rady Perspektiv KT JIŘÍ ZAJÍC slaví sedmdesátiny. Některé své životní role a postřehy přibližuje v rozhovoru.…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay