Církev na Kubě v nové roli prostředníka?

Vydání: 2010/26 Gustav Mahler, 23.6.2010, Autor: Martin T. Zikmund

Na Kubě se blýská na lepší časy ve vztazích mezi katolickou církví a tamním komunistickým režimem. Alespoň to vyplývá z nedávných rozhovorů, které vedl kardinál Jaime Ortega, havanský arcibiskup, s prezidetem Raúlem Castrem o celkové situaci na tomto „ostrově svobody“. Setkání přineslo plody i na lidskoprávní rovině: Minulý týden bylo zveřejněno, že šest politických vězňů bude přemístěno do věznic poblíž jejich bydliště, aby je rodiny mohly snáze navštěvovat. A jeden vězeň bude kvůli nemoci dokonce propuštěn.

„Jsme velmi vděčni za intervenci katolické církve jakožto prostředníka,“ nechala se slyšet Laura Pollánová, mluvčí „Damas de Blanco“ (Dam v bílém), což je sdružení žen z rodin kubánských politických vězňů. „Vláda v uplynulých 51 letech nikdy nevedla s církví tento druh rozhovorů a nyní jí naslouchá. Myslím, že se nám tím neotevírá jen malý otvor, ale okno, a možná i dveře,“ dodala Pollánová. „Dámy v bílém“ již řadu let každou neděli pochodují v tiché demonstraci částí hlavního města, aby upozornily na nespravedlivé a nelidské zacházení se svými manžely. Jejich dosavadní protesty vyzněly do prázdna, i když režim proti nim obvykle nezasahoval. Až nyní se začíná jejich hlasům naslouchat, když se jejich kauzy chopila katolická církev.

JAKO KARDINÁL TOMÁŠEK?

„Jsou to zatím jen kosmetické změny. Zajímavé ale určitě je, že režim si vybral církev, aby některé domácí problémy začal s její pomocí řešit. Dává tím najevo, že všechno sám už nezvládá,“ vyjádřil se pro KT Petr Morée z pražského Institutu Pontes, jenž dovozem literatury a filmů podporuje kubánské nezávislé skupiny z okruhu církví. Podle něj režim novým vztahem k církvi usiluje o to, aby se v očích veřejnosti legitimizoval. Církev je prý totiž jediná instituce na Kubě, která se těší alespoň nějaké důvěryhodnosti. „Za pozornost také stojí, že kardinál Ortega, který se dosud choval až úzkostlivě opatrně a nevyslovoval se ani ke křiklavým problémům v zemi, se teď této intervence odvážil,“ tvrdí Morée. Má to prý co činit už s dříve plánovanou návštěvou arcibiskupa Dominiquea Mambertiho, vatikánského sekretáře pro vztahy se státy na Kubě. „Tato osobní podpora z Říma zřejmě dodala havanskému pastýři odvahu, podobně jako se jí dostalo kardinálu Tomáškovi, když byl Karol Wojtyla zvolen papežem,“ dodal Morée. V kubánských věznicích je drženo na 200 politických vězňů. Šest z nich, kteří budou převezeni do věznic blíže svým domovům, se rekrutuje ze skupiny 75 trestanců odsouzených v roce 2003 v rámci zátahu na disidenty, který vešel do dějin jako „Černé kubánské jaro“. Všichni tito lidé jsou oficiálně trestáni za pokus o kontrarevoluci, neboť podle Fidela Castra „každá kritika je opozicí a každá opozice kontrarevolucí“.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay