Cínová nádhera zpod Orlických hor

Vydání: 2015/51 Ejhle, Hospodin přijde!, 15.12.2015, Autor: Jiří Macháně

Přibyslav. Malá obec nedaleko Nového Města nad Metují se nejen dostala do vyjmenovaných slov, ale unikátní je také poměrně mladou tradicí: rodinnou dílnu tu má betlemář Petr Rýgr.


Betlémská scenerie z dílny Petra Rýgra. Snímek archiv KT

Firmu založil už v roce 1988 díky zvláštnímu povolení. „Začínal jsem jako samouk s učebnicí, kde byla jedna kapitola věnovaná odlévání cínu. Takhle jsem se to už trochu pozapomenuté řemeslo naučil,“ vypráví Petr Rýgr. Betlemářství zvolil vlastně shodou okolností: „Měl jsem modrou knížku, a tak mi přišlo směšné dělat vojáčky – vyhnul jsem se vojně, a pak bych se tím živil!“ Stal se tedy betlemářem – prvním ve svém rodě, kam až paměť sahá, a zároveň oprášil zašlou lidovou tradici.

Uměním skromného řemeslníka nás provází jeho dcera Anežka – provdaná Jeřábková. „Táta začínal s krkonošskou tematikou, ale postupně se s motivy přesunul i k nám do podhůří Orlických hor. Inspiroval se známými kralickými betlémy, typickými pro náš kraj,“ vzpomíná.

V betlemářství u Rýgrů navazují na podorlické stoleté tradice nejen v řemesle, ale i v postupném rozšiřování a vytváření celé scény města Davidova a okolních pastvin. „Dřív měli lidé v sednici velký betlém. Byl to výsledek mnoha let budování, předávaný z generace na generaci, protože rodina měla ve zvyku doplňovat figurky postupně. Každý rok zašli na trh a přikoupili třeba darovníka, ovci nebo jinou postavičku. Za taťkou také chodili lidé a ptali se, zda vyrobí letos něco nového. Tak začal každoročně přidělávat další a další figurky. Je to i krásná zpětná vazba. Téměř všichni naši zákazníci se k nám vrací a betlém si rozšiřují. I pro dítka je to velmi vděčná věc – lidé mají ve zvyku dávat figurky dětem třeba k Mikuláši. Každé Vánoce tak mají betlém bohatší,“ ilustruje Anežka Jeřábková.

Jednotlivé postavy z betlémské scény mívají v lidové hantýrce své jméno: daráci, zpěváci, divišové či poustevníci – a často odkazují na scény z biblického příběhu,“ ozřejmuje Petr Rýgr. Typickým zástupcem těchto figur je postava muže nesoucího ovci: „Dobrého pastýře“.

První figurky cínového betléma se u Rýgrů narodily spolu s dcerou Anežkou. „Maminka mi ukazovala diviše, kterého modelovala, když se mnou byla v porodnici kvůli rizikovému těhotenství,“ usmívá se dnes už také maminka Anežka Jeřábková. Od doby jejího narození se počet postaviček i odlitých jesliček rozrostl. Dnes tak vytváří atmosféru Vánoc hrubým odhadem v tisíci domácnostech.

Když se odlévá z cínu

Z vymodelovaného vzoru postavičky cínař vyrobí formu a ta se otiskne do speciálního kaučuku, který vydrží žár a několik desítek licích cyklů. Po vyklepnutí odlitku se musí oškrábat otřepy. Některé postavičky se pak letují ze dvou nebo i tří dílů. Figurky dostanou základový nátěr, aby se na ně chytala barva při malování. K němu Petr Rýgr používá i štětečky, které mají jen několik štětinek – i drobné detaily je třeba na figurkách vymalovat.

Také scenerie neboli kulisa z Přibyslavi je původní. „Má ji na svědomí maminka,“ prozrazuje Anežka Jeřábková a dodává: „Maluje nádherné ilustrace, ale dělala to jen pro rodinu a známé, a tak jsme ji uprosili. Vznikají tedy další rozšíření ve formě nejen figurek, ale i krajiny.“

Tajemství slitiny

Samotná slitina cínu je výrobním tajemstvím každého cínaře. Příměsemi totiž mění vlastnosti. „Cínař musí mít zkušenost. Každá figurka chce něco trošku jiného – je třeba trefit správné poměry, aby slitina vykreslila detaily, nebyla křehká nebo se naopak nebortila,“ prozrazuje Petr Rýgr.

Betlém z Přibyslavi je originální autorský cínový výrobek. „Většina toho, co lze jinak koupit, jsou kopie italských předloh. Tatínek ale navrhne panáčka, vyrobí formy, odlévá i maluje – od začátku až do konce je to původní práce,“ podotýká Anežka Jeřábková a připojuje jeden vtipný detail: „Spousta figurek – a na tom se shodují i naši přátelé – vypadá jako táta. Podle mě si sám sobě stojí modelem.“

Přátelé i rodina hovoří o Petru Rýgrovi jako o renesančním muži. V Přibyslavi se nevěnuje jen betlémům, ale i kultuře. „Moji rodiče mají spoustu přátel už z dob disentu a náš domácí výčep je vyhlášený. Taťka vydává časopis, píše knížky o Orlických horách, kudy putuje po starých turistických stezkách a vtipným způsobem je recenzuje,“ přibližuje atmosféru i další aktivity rodinného sídla Anežka Jeřábková.

Jako betlemář byl Petr Rýgr v minulosti oceněn i na řadě výstav, například v Mnichově, Curychu či ve Veroně.
 

Betlémy můžete zakoupit na www.rygr.cz, kde každoročně naleznete informace nejen o nových figurkách.

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, TémaAktuální číslo 21 23. – 29. května 2023

Blíží se Noc kostelů

Více než 1 700 kostelů a modliteben se návštěvníkům otevře v pátek 2. června. Organizátoři jubilejního 15. ročníku Noci kostelů dokončují poslední přípravy.

celý článek


Maraton „zušek“ propojí umění a pomoc

Po celé republice mohou v těchto dnech lidé zdarma navštívit některý z pěti set koncertů a dalších akcí festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open. Sedmý ročník…

celý článek


Práce dozorce je službou všem

Historicky první mši sv. za příslušníky a zaměstnance Vězeňské služby ČR hostil ke 30. výročí jejího vzniku minulý čtvrtek vojenský kostel sv. Jana Nepomuckého na…

celý článek


Rabín, který se přátelí s papežem

„Jsme přátelé v nejhlubším významu toho slova,“ popisuje vztah k papeži Františkovi argentinský rabín ABRAHAM SKORKA. Dne 10. května obdržel čestný doktorát Trnavské…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay