Chrám svaté Ludmily bude bazilikou

Vydání: 2022/34 Festival plný radosti z víry, 16.8.2022, Autor: Tomáš Kutil

Příloha: Diecézní zpravodajství - Pražská arcidiecéze

Chrám svaté Ludmily na náměstí Míru se stane basilikou minor, o udělení tohoto titulu rozhodl papež. V arcidiecézi tak bude už šest takových chrámů, v celém Česku šestnáct.


Kostel sv. Ludmily je dominantou náměstí Míru. Snímek Jana Podhorská

„Je to úžasná a radostná událost! Povýšení chrámu na baziliku minor není jen snahou ocenit toto mimořádné svatoludmilské místo, ale také touhou po větším přiblížení věřících k Pánu Bohu a milostem, které toto privilegium umožňuje. Je to další niterné bohatství pro všechny lidi dobré vůle,“ uvádí tamní farář P. Jakub Karel Berka OPraem. Kostel je vyhledávaným poutním místem k uctění sv. Ludmily. „Přichází řada pravoslavných a řeckokatolíků i mnohých cizinců. Díky umístění v této rušné lokalitě je velká frekvence zpovědi a vždy je věnována maximální pozornost této svátosti,“ doplňuje. Vinohradský kostel je největším a nejreprezentativnějším chrámem, který je této první české světici a mučednici v České republice zasvěcen. Je to i největší kostel věnovaný svaté Ludmile na světě. Termín jeho promulgace (slavnostního oznámení) bazilikou minor je zatím v jednání, pravděpodobně se tak stane na svátek sv. Ludmily – 16. září.

Basilica minor (česky menší bazilika) je od 18. století zvláštní čestný titul, který určitým významným kostelům propůjčuje papež. Propůjčení titulu basilica minor má za cíl posílit vazby jednotlivých kostelů s římským biskupem a zároveň má vyzdvihnout význam tohoto kostela pro okolí. V pražské arcidiecézi má tento titul bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře u Příbrami a v Praze bazilika sv. Jakuba Staršího na Starém Městě, bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Strahově, bazilika sv. Markéty v Břevnově a bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě.

TOMÁŠ KUTIL


 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 4 24. – 30. ledna 2023

Biskupové: Postavme se strachu

Součástí výstavy korunovačních klenotů a lebky sv. Václava ve svatovítské katedrále byla také bohoslužba za vlast. V neděli se jí zúčastnili jak dosluhující prezident,…

celý článek


Varhany hrály komunistům, teď je čeká duchovní hudba

Ostravská katedrální farnost získá varhany, které vznikly v 80. letech pro pražský Palác kultury. Špičkový nástroj sloužil v posledních letech ostravské filharmonii.

celý článek


Videa, která ukazují svět víry

Natáčet videa na portál YouTube není až tak složité, jak si v pandemii vyzkoušelo mnoho farností. Zaujmout širší publikum, to už je něco jiného. Jak se to daří některým…

celý článek


Když chystáme farní ples

S blížícím se postním obdobím začala plesová sezona. Zapojuje se do ní nejedno společenství katolické mládeže, studentů i celých farností. Jak se takový ples připravuje?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay