Chci bojovat za rodiny, ne za kamiony

Vydání: 2013/10 Srdečně poděkoval, rozloučil se a odešel, 5.3.2013, Autor: Jan Paulas

Příloha: Centrum pro rodinu a sociální péči

 

Ostravské Centrum pro rodinu a sociální péči slaví dvacetiny. Lidský jedinec v tomto věku stojí na prahu své dospělosti. Kam až se dostala organizace, která má na svém štítu pomoc rodinám v dobrém i zlém? O tom jsme hovořili s jejím spoluzakladatelem a ředitelem JANEM 
ZAJÍČKEM.

 Když se ohlédnete za dvaceti lety Centra pro rodinu a sociální péči, jaké máte jako jeho šéf pocity?

Můj pocit je, že jsem prožil dvacet krásných let se svou ženou. I když těch let bylo víc, ale co se týče vztahu k organizaci, bylo to obrovsky smysluplných 20 let a stálo za to zrušit firmu a jít do neziskovky. Vnímal jsem rodinu jako obrovskou hodnotu – s tím, že chci bojovat za rodiny, a ne za kamiony.

 Z čeho máte největší radost, co se povedlo, s čím se můžete pochlubit, když se hovoří o Centru?

I když to nevnímám jen jako svou zásluhu, pak asi tím, že vznikla organizace, která má jasně danou vnitřní strukturu, jasně danou vizi, a že se té vizi za těch dvacet let nezpronevěřila. Je jasným bodem v době zmatku dnešního světa. Pro mnoho lidí byla nastartováním nového začátku pro jejich rodinu, pro jejich život. Za těch dvacet let s námi někteří přišli do kontaktu jako děti a dnes jsou z nich naši výborní spolupracovníci na významných postech. Myslím si, že to není běžná věc. Přináší mi velkou vnitřní radost, že z těchto dětí vyrostli lidé, kteří znovu mají hodnotu rodiny velmi vysoko a rozhodli se jít s tímto posláním do světa – něco pro to udělat. Sami čerpali od svých rodičů, získali stejné přesvědčení a chtějí je posunout dál. Pokud budou takoví lidé, můžeme zažít dobré věci.

 Zmínil jste jasně danou vizi. O co tedy Centru jde?

Na předním místě je prevence. Vším, co děláme, se snažíme položit dobrý základ a rozvíjet svébytnost rodiny. Pomáháme lidem posilovat jejich partnerské a rodičovské kompetence. Snažíme se být nablízku rodinám i tehdy, pokud se dostanou do těžkostí či mezních situací. Nabízíme celou škálu odborného poradenství. Máme k dispozici psychology pro děti i dospělé, nabízíme pastorálně terapeutické poradenství a mediaci (pomoc při řešení krizových situací) či rodinné konzultace. Poradenstvím ale naše nabídka nekončí. V něm se zpravidla odhalí kořen, chybějící dovednosti páru nebo jednotlivce, a nabízí se možnost pracovat na jejich zlepšení.

Když užiju metafory: jednorázovou pomocí jim dáme rybu. Následnými programy je učíme ryby chytat. Učíme páry, že správně uchopená krize je šance proměnit věci, které přestaly fungovat. Bohužel v mnoha případech přicházejí páry ve stavu totálního vyčerpání a neschopnosti uvěřit, že lze něco změnit. Vyjít se svou bolestí ven považují za slabost a odbornou pomoc vyhledají až příliš pozdě.

 Jak okolí, kterému Centrum pomáhá, reaguje na to, že jste křesťanská organizace?

Je to velmi rozdílné. Naši klienti, tedy ti, kdo využívají naše služby, už to přestali vnímat jako negativum. Naopak v současné době hodně lidí říká, že díky tomu mají na počátku větší stupeň důvěry. Ale v minulosti to tak nebylo. Zjišťuji, že trend se proměňuje – a to díky pozitivním zkušenostem s církevními organizacemi. A na druhé straně vím, že je to velmi osobní – podle toho, jak to konkrétní člověk v sobě má. Např. na vysokém postu ostravského magistrátu je osoba, která s tím má velký problém, což se přímo finančně promítá do podpory Centra. A s jejím vzrůstajícím funkčním zařazením úměrně klesá podpora naší organizace, protože je vnímána jako křesťanská. Myslím si, že bychom měli lidi hodnotit podle práce, a ne podle jiných měřítek. Naši pracovníci získávají nejvyšší možné vzdělání ve svém oboru, např. mediátoři prošli kurzem asociace mediátorů ČR, což je akreditovaná záležitost a pro oblast vztahové rodinné mediace to nejlepší, co se dá získat. Vzdělávají se i v dalších odbornostech, procházejí supervizemi. Soustavným vzděláváním procházejí pracovníci také z dalších oblastí naší činnosti.

Sdílet článek na: 

Sekce: Přílohy, Speciály, Články

Diskuse

Párové manželství je katolický přínos Michal 9.3.2013 01:05

Zobrazit vše Zobrazit vybrané

Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 4 24. – 30. ledna 2023

Biskupové: Postavme se strachu

Součástí výstavy korunovačních klenotů a lebky sv. Václava ve svatovítské katedrále byla také bohoslužba za vlast. V neděli se jí zúčastnili jak dosluhující prezident,…

celý článek


Varhany hrály komunistům, teď je čeká duchovní hudba

Ostravská katedrální farnost získá varhany, které vznikly v 80. letech pro pražský Palác kultury. Špičkový nástroj sloužil v posledních letech ostravské filharmonii.

celý článek


Videa, která ukazují svět víry

Natáčet videa na portál YouTube není až tak složité, jak si v pandemii vyzkoušelo mnoho farností. Zaujmout širší publikum, to už je něco jiného. Jak se to daří některým…

celý článek


Když chystáme farní ples

S blížícím se postním obdobím začala plesová sezona. Zapojuje se do ní nejedno společenství katolické mládeže, studentů i celých farností. Jak se takový ples připravuje?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay