Chcete vidět přilbu sv. Václava na vlastní oči?

Vydání: 2008/39 Osobnost kardinála Josefa Berana, 23.9.2008, Autor: Jiří Macháně

Od roku 1929 se v České republice neuskutečnila žádná větší výstava věnovaná sv. Václavu. Při příležitosti oslav 1100. výročí narození sv. Václava přišel pražský arcibiskup Miloslav Vlk s iniciativou takovou výstavu uspořádat. A rozhodně nebude patřit mezi ty komornější. Jejím sestavením byl pověřen historik umění Jan Royt. Hovořili jsme s ním o vrcholících přípravách expozice věnované jedné z největších osobností našich dějin.

Co bude k vidění?

Budou tam ty nejkrásnější věci. Přilba sv. Václava, relikviáře s ostatky sv. Václava i umělecká díla toho největšího významu od slavných umělců všech dob od raného středověku až po minulé století. Za zmínku stojí gotická socha z plzeňské katedrály, relikviářová busta ze svatovítského pokladu, veliký Škrétův obraz či Zavraždění sv. Václava od Petra Brandla. Prostě výtvarná špička napříč staletími. Protože prostory nejsou nafukovací, rozhodli jsme se časovou linku vystavených děl ukončit Myslbekovými návrhy pomníku na Václavské náměstí.

Kde a kdy se výstava uskuteční?
V pražském Anežském klášteře. Začne 19. prosince a potrvá až do března.

Snad nejslavnější sochu světce od Petra Parléře z pražské katedrály asi stěhovat nebudete...
Riziko poškození je obrovské, takže určitě ne. Stěhovat kamenné sochy je rovněž nesmírně nákladné. Ta socha je navíc v kontextu nástěnných maleb. Existuje sice kopie, ale od začátku jsme se rozhodli, že vše na výstavě budou pouze originály. Za každým jednotlivým kouskem jsme se museli vypravit, zjistit, v jakém je stavu, zda jej není třeba restaurovat, očistit a podobně.

Uspořádat tak rozsáhlou a výpravnou výstavu určitě není jen tak, kdo všechno se na tom podílí?
Velikou zásluhu na ní má staroboleslavský kanovník a farář od Týna P. Vladimír Kelnar. Sestavili jsme celý tým spolupracovníků z různých institucí, který dává vše dohromady.
Jediným pořadatelem výstavy je Arcibiskupství pražské a prostory Anežského kláštera nám zapůjčila Národní galerie. Je to vyjádření našeho partnerského vztahu, protože valná většina historických uměleckých děl v Národní galerii pochází z majetku katolické církve.
Je už také hotový architektonický návrh Petra Malínského. Vyřešil to skvěle, což uvidí každý návštěvník. K výstavě momentálně připravuji katalog, kde se lidé dozvědí o všech uměleckých skvostech, které budou na výstavě k vidění.

Co z vystavovaných předmětů vás nejvíc oslovuje?
Jednoznačně paladium země české, které je legendicky spojeno se sv. Václavem. Velmi intenzivně mě zajímají i všechny okolnosti a historická fakta, která se jej týkají. Nebudu ale nic prozrazovat, výstava napoví. K vidění bude na nádherném manýristickém oltáři zdobeném drahými kameny, věnovaném přímo paladiu. Ale každý si tam určitě najde „dílo svého srdce“. Výstava je koncipovaná tak, že bude zajímavá nejen pro znalce, ale skutečně pro tu nejširší diváckou veřejnost.


Sdílet článek na: 

Sekce: Domácí, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay