Charita ocenila dobrovolníky

Vydání: 2022/44 Svátek všech přímluvců, 25.10.2022, Autor: Tomáš Kutil

Po slavnostní mši svaté ocenila minulý týden Charita Česká republika devět pracovníků či dobrovolníků diecézních Charit za pomoc potřebným.

 
Cenu dobrovolnici Beatě Jandákové předával prezident Charity ČR biskup Pavel Posád. Snímek Jakub Žák

Každá z diecézních Charit mohla nominovat jednoho člověka, devátého oceněného pak Řeckokatolická charita. Cenu v podobě kříže z dílny novoborského sklářského mistra Davida Wünsche tak získala například Beata Jandáková, dobrovolnice Oblastní charity Rajhrad, která se věnuje nemocným v hospici, maminkám s dětmi a pomáhala i v obcích zasažených tornádem v červnu 2021.

Plných 15 let je pak dobrovolníkem Vladislav Štrejn, který byl jedním z prvních akreditovaných členů Dobrovolnického centra Diecézní charity České Budějovice a je i rekordmanem v délce spolupráce s ním.

Za litoměřickou Charitu získal cenu Jakub Ružbatský, vedoucí Střediska sociální prevence a humanitární pomoci. „Kromě ostatních povinností zajišťoval při letošním požáru v Hřensku logistiku humanitární a materiální pomoci. Je velice skromný, přitom vstřícný a ochotný kolega, a i v krizové situaci zůstává klidný,“ vysvětluje Charita důvod ocenění.

Arcibiskup zakladatel

Oceněn byl také celebrant mše svaté arcibiskup Jan Graubner. Charitu měl jako biskup na starosti od počátku svého působení a s jeho osobní podporou se charitní dílo rozvinulo do dnešní podoby. Významně se podílel na vzniku konkrétních projektů, nejznámější z nich je Tříkrálová sbírka, která je dnes největší sbírkou v ČR.

Řeckokatolická charita ocenila svého dobrovolníka Andrije Penjuka, který je též farářem řeckokatolické farnosti v Karlových Varech, kaplanem věznice Ostrov a dobrovolným duchovním věznice Horní Slavkov.

Věnuje se také práci s dětmi a mládeží, duchovní a sociální péči o vězněné osoby a jejich rodiny, o bezdomovce a sociálně slabé, spolupracuje rovněž s probační a mediační službou. Po vypuknutí války na Ukrajině pomáhal organizovat pomoc v Karlových Varech a okolí jak pro uprchlíky, tak i pro Ukrajince, kteří zůstali ve vlasti a bojují nejen za svou svobodu.

TOMÁŠ KUTIL
 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, ČlánkyAktuální číslo 5 31. ledna – 6. února 2023

Co popřát novému prezidentovi

Ke gratulacím nově zvolenému prezidentovi ČR Petru Pavlovi se připojují i představitelé církve. „Nevidím vítězné ani poražené voliče. Vidím, že v této volbě vyhrály…

celý článek


Není čas naříkat, ale rozhlížet se

Co je církev? Říkáme, že je Kristovo Tělo – a já věřím, že Bůh jej v tomto světě nenechá zaniknout. Dosud se totiž církev dostala i přes sebevětší krize a byla…

celý článek


Proč nás volby rozdělily a co s tím

Důležitý problém kolem prezidentských voleb je „polarizace společnosti“, tedy to, že se lidé o kandidátech a jejich názorech často hádali a někdy i rozkmotřili. A…

celý článek


A stíháš dělat ještě něco?

S narozením prvního potomka si maminky začnou klást otázky: Neztratím se v nekonečném kolotoči krmení, přebalování a péče o domácnost? A kde najdu čas pro sebe, manžela, Boha?

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay