Charita ocenila dobrovolníky

Vydání: 2022/44 Svátek všech přímluvců, 25.10.2022, Autor: Tomáš Kutil

Po slavnostní mši svaté ocenila minulý týden Charita Česká republika devět pracovníků či dobrovolníků diecézních Charit za pomoc potřebným.

 
Cenu dobrovolnici Beatě Jandákové předával prezident Charity ČR biskup Pavel Posád. Snímek Jakub Žák

Každá z diecézních Charit mohla nominovat jednoho člověka, devátého oceněného pak Řeckokatolická charita. Cenu v podobě kříže z dílny novoborského sklářského mistra Davida Wünsche tak získala například Beata Jandáková, dobrovolnice Oblastní charity Rajhrad, která se věnuje nemocným v hospici, maminkám s dětmi a pomáhala i v obcích zasažených tornádem v červnu 2021.

Plných 15 let je pak dobrovolníkem Vladislav Štrejn, který byl jedním z prvních akreditovaných členů Dobrovolnického centra Diecézní charity České Budějovice a je i rekordmanem v délce spolupráce s ním.

Za litoměřickou Charitu získal cenu Jakub Ružbatský, vedoucí Střediska sociální prevence a humanitární pomoci. „Kromě ostatních povinností zajišťoval při letošním požáru v Hřensku logistiku humanitární a materiální pomoci. Je velice skromný, přitom vstřícný a ochotný kolega, a i v krizové situaci zůstává klidný,“ vysvětluje Charita důvod ocenění.

Arcibiskup zakladatel

Oceněn byl také celebrant mše svaté arcibiskup Jan Graubner. Charitu měl jako biskup na starosti od počátku svého působení a s jeho osobní podporou se charitní dílo rozvinulo do dnešní podoby. Významně se podílel na vzniku konkrétních projektů, nejznámější z nich je Tříkrálová sbírka, která je dnes největší sbírkou v ČR.

Řeckokatolická charita ocenila svého dobrovolníka Andrije Penjuka, který je též farářem řeckokatolické farnosti v Karlových Varech, kaplanem věznice Ostrov a dobrovolným duchovním věznice Horní Slavkov.

Věnuje se také práci s dětmi a mládeží, duchovní a sociální péči o vězněné osoby a jejich rodiny, o bezdomovce a sociálně slabé, spolupracuje rovněž s probační a mediační službou. Po vypuknutí války na Ukrajině pomáhal organizovat pomoc v Karlových Varech a okolí jak pro uprchlíky, tak i pro Ukrajince, kteří zůstali ve vlasti a bojují nejen za svou svobodu.

TOMÁŠ KUTIL
 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, ČlánkyAktuální číslo 50 6. – 12. prosince 2022

Středoškoláci mají zájem o spiritualitu

Čtrnáct procent středoškolských studentů věří v Boží existenci a bezmála polovina ze všech dotázaných připouští „něco nad námi“, jak vyplývá z celostátního…

celý článek


Výstava korunovačních klenotů

Při příležitosti třicátého výročí vzniku České republiky budou od 17. do 21. ledna vystaveny české korunovační klenoty. Netradičně přímo v pražské katedrále.

celý článek


Od omezování až k technologickým inovacím

celý článek


DARUJTE Katolický týdeník

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Tím naším můžete povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok! Líbí se vám Katolický týdeník a chcete, aby…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay