Cesta papeže na asijskou periferii

Vydání: 2017/48 Začíná nejkratší adventní doba, 28.11.2017, Autor: Lukáš Nosek

„Začínám apoštolskou cestu do Myanmaru a Bangladéše. Provázejte mne, prosím, svou modlitbou, aby byl můj pobyt pro tamní obyvatelstvo znamením blízkosti a naděje,“ řekl papež František v neděli 26. listopadu pár hodin před svým odletem do Asie.


Svatý otec František krátce po příletu na mezinárodní letiště v Rangúnu v Myanmaru (dříve Barmě). Je to jeho první zastávka na šestidenní pastorační cestě v jihovýchodní Asii. Vedle Myanmaru navštíví také Bangladéš. Snímek ČTK

Papež v pondělí 27. listopadu přiletěl na letiště do Rangúnu v Myanmaru (dříve Barmy) na historicky první papežskou návštěvu země. Odsud by měl odletět ve čtvrtek do sousedního převážně muslimského Bangladéše, kam míří jako teprve třetí papež v historii. Pavel VI. zde byl v roce 1970 a Jan Pavel II. v roce 1986.

Hlavním cílem pastorační návštěvy je setkání s malými katolickými společenstvími obou zemí a s jejich mládeží, aby je povzbudil. Zatímco v Myanmaru převládá buddhismus, v Bangladéši islám. Tato cesta bude tedy i další kapitolou mezináboženského dialogu. Půjde však také o velký test papežské diplomacie kvůli pronásledované muslimské menšině Rohingů.

V Myanmaru žije 55 milionů obyvatel, rozčleněných do 8 velkých kmenů a 135 etnických skupin. Většina obyvatel jsou buddhisté (89 %). Křesťanů zde žije 5 %, tedy kolem 650 tisíc, a muslimů 4 %. Logo papežské cesty, které má podobu srdce, je vytvořeno z barev vatikánské vlajky a barev duhy, což symbolizuje multietnický charakter země.

Po téměř půlstoletí vojenské diktatury je Myanmar od roku 2011 svobodný. Papež se má setkat s jeho demokraticky zvoleným prezidentem Tchin Ťjoem a také s ministryní zahraničí Do Aun Schan Su Ťij, nositelkou Nobelovy ceny míru a faktickou hlavou země. Čekají ho rovněž setkání s mládeží a biskupy, ale i s představiteli buddhismu.

Podle myanmarského kardinála Charlese Maung Boa je nejožehavějším aspektem této papežské cesty otázka indo-árijské muslimské etnické skupiny Rohingů. V Myanmaru dochází k porušování základních lidských práv této komunity ze strany buddhistických mnichů, kteří mají silnou averzi vůči islámu. Na 600 tisíc Rohingů už uprchlo do sousedního Bangladéše. Navíc v obou zemích žijí v těžkých podmínkách tisíce uprchlíků.

„Když se roznesla zpráva o papežské cestě, slyšeli jsme na toto téma velmi negativní komentáře ze strany mnichů a buddhistických extremistů. Zdá se, že si papežovu návštěvu nepřejí. Svatý otec bude muset postupovat s opatrností a obezřetně volit svá slova. Zejména na otázku Rohingů jsou lidé velmi citliví. Hovořili jsme s papežem o tom, že samozřejmě může mluvit o všech obtížích země, o občanské válce, může se vyjadřovat i kriticky, ale poprosili jsme ho, aby se vyhnul užívání slova Rohinga,“ řekl Vatikánskému rozhlasu kardinál Bo. Obává se totiž případné odvety vůči křesťanům. Papež už v létě promluvil o „pronásledování našich rohingských bratrů a sester“ a modlil se, aby jim „byla udělena plná práva“.

Za katolíky do Bangladéše

Ve čtvrtek 30. listopadu zamíří Svatý otec do Dháky, hlavního města Bangladéše, jednoho z nejlidnatějších států světa. Žije zde 157 milionů obyvatel, většina z nich jsou muslimové (83 %). Hinduistů je 16 % a křesťané jsou zde nepatrnou menšinou (cca 0,4 %).

Logem zdejší návštěvy je silueta holubice s křížem a leknínem. Leknín je národní květina, symbol života a naděje. Holubice zase připomíná dlouholeté přátelství obou zemí. Vatikán byl totiž prvním státem, který v roce 1971 uznal nezávislost Bangladéše.

Na programu papeže Františka je schůzka s politickými představiteli či návštěva muzea šajcha Mudžíbura Rahmána, který vedl hnutí za nezávislost země a stal se prvním prezidentem. V pátek 1. prosince má papež slavit mši svatou, při níž udělí v dhácké katedrále kněžské svěcení. Setká se také s bangladéšskými biskupy a představiteli jiných náboženství. V sobotu se pak vydá do Domova Matky Terezy na dháckém předměstí a za místní katolickou mládeží.

LUKÁŠ NOSEK
 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Zahraniční, ZpravodajstvíAktuální číslo 5 25. – 31. ledna 2022

Upřesněné počty věřících

Český statistický úřad (ČSÚ) minulý týden zveřejnil podrobnější data o loňském sčítání lidu, která zpochybnila dříve uváděné informace o výrazném poklesu…

celý článek


Směřovat k jednotě po celý rok

Týden modliteb za jednotu křesťanů právě skončil, ekumenická spolupráce ale trvá na mnoha místech po celý rok. A může být velmi užitečná i pro aktuální synodální cestu.

celý článek


Formace ve světě rozšiřuje obzory

Vstoupit do řeholní formace znamená vydat se na dlouhou cestu. Pro čím dál víc adeptů zasvěceného života to přináší také povinnost na čas opustit rodnou zemi a vydat…

celý článek


Plečnik – architekt, který předběhl koncil

Na 23. leden připadlo 150. výročí narození Jože Plečnika – slovinského architekta, který vtiskl moderní ráz Pražskému hradu. A je též autorem jednoho z nejpozoruhodnějších…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay