Českým středohořím přes tři ruiny

Vydání: 2009/35 Proč tolik prší, 28.8.2009, Autor: Ludmila Křivancová

Příloha: Doma

Když má někdo někoho rád, často ho navštěvuje. České středohoří je mojí láskou, tak jsme tam opět vyrazili. Výchozím bodem byly tentokrát průmyslové Lovosice. Vylezli jsme na vrch Košťál nebo Košťálov – jsou uváděny obě podoby. A zase ten úchvatný výhled na všechny strany a do dalekého daleka. Košťál leží nad Třebenicemi, kde v posledních letech působil a byl zde také brutálně zavražděn MUDr. P. Ladislav Kubíček. Na Košťál pater Ladislav nechodil po vyznačené cestě, ale přímo nahoru, prodíral se křovím. I po cestě je to však zajímavá procházka. Slavným třebenickým rodákem je psycholog a vysokoškolský pedagog Jaro Křivohlavý. V knížce rozhovorů nazvané Dvě lásky rád vzpomíná, jak si jako děti na Košťálu hrály. Webové stránky města Třebenice upozorňují: „Turisté vyhledávají zejména vrcholky Českého středohoří, které skýtají široký rozhled i požitek z putování zajímavými přírodními partiemi.“ Mají pravdu. Když jsme se dostatečně pokochali, putovali jsme dál na druhou zříceninu v obci Vlastislav – Skalku. U zříceniny hradu najdeme zámek s novou střechou a můžeme si prohlédnout výstavu České středohoří očima malířů a fotografů. Jaké bylo naše překvapení, když jsme si v legendě k mapě přečetli, že zámek je rodištěm vídeňského kardinála Schönborna! Naopak majitel zámku pan Zdeslav z Harasova změnil své vyznání čtyřikrát podle politické situace. Současná stavba je z konce 18. století, a pokud by dostala výraznou finanční injekci, mohly by se zde konat výstavy a koncerty. Posledním zdolaným vrchem byl Hrádek neboli Oltářík nad Třebívlicemi. Jeho tvar z dálky opravdu připomíná oltář. Se zájmem jsme si přečetli zápisy ve vrcholové knize. Zvláště nás zaujal jeden od jakési dospívající dívky, která si stěžuje, že má vskutku „ujeté“ rodiče, když ji nutí chodit pěšky po kopcích, a moc se těší na své osmnáctiny, že už si bude moci o životě rozhodovat sama. My jsme napsali, že jsme rádi za zdravé nohy a ostatní, ať si zůstanou třeba v supermarketech. Po sedmnáctikilometrovém pochodu se totiž vyplaví spousta endorfinů a člověk má dobrou náladu navzdory bolavým nohám. Třebívlická hospoda vaří chutná levná jídla, a tak není divu, že jsme opět nestihli navštívit hrob Ulriky von Lewetzov. Sedmnáctiletá Ulrika – nevlastní dcera majitele třebívlického panství se v roce 1821 setkala s dvaasedmdesátiletým německým básníkem J. W. Goethem. Vznikl mezi nimi hluboký citový vztah. Slavný německý básník požádal mladičkou Ulriku o ruku, ta ho však odmítla. Ulrika se již nikdy neprovdala. Vztah obou lidí se stal symbolem romantické, čisté a nenaplněné lásky. Od roku 1824 žila Ulrika trvale v Třebívlicích. Věnovala se přírodě, měla zájem o kulturu, umění a pečlivě se starala o své poddané. Zemřela ve věku 95 let. Příště už hrobku určitě navštívíme. Nebo to udělejte vy.

Sdílet článek na: 

Sekce: Přílohy, Doma, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 12 21. – 27. března 2023

Na cestě ke křtu

„Prosme Pána, aby tento vyvolený překonal každé pokušení. Aby byl vděčný za to, že si ho Bůh vyvolil, že se mu dává poznat,“ zazní pátou neděli postní ve farnostech…

celý článek


Neplést si zpověď s psychoterapií

Svátost smíření, duchovní doprovázení a psychoterapie mají jedno společné: jsou to tři způsoby práce s nitrem člověka. Ale děje se to pokaždé jinak. Zpovědnici nelze…

celý článek


Když se náš svět setká se světem Božím

Bůh většinou mlčí. Jen někdy, výjimečně, hlasitě promluví, viditelně se ukáže, prolomí nebesa, pronikne do našeho srdce. Jednou z takových událostí bylo vzkříšení…

celý článek


Jak uspořádat besedu

Byl by zájem a vy máte chuť zorganizovat program se zajímavým hostem pro svou farnost? Jak na to? O zkušenosti s technikou i propagací se dělí pořadatelé přednášek, debat…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay