Česká pomoc křesťanům na Blízkém východě

Vydání: 2018/46 Drony skenují dřevěné kostely, 13.11.2018, Autor: Jiří Gračka

Zbořené kostely, vypálené domy, ale také snaha vrátit do válkou zničených míst život provázely delegaci v čele s arcibiskupem Janem Graubnerem při cestě po severním Iráku.


Z Karakoše. Snímek P. Petr Gatnar

„Arcibiskup Graubner odjel minulý týden do Iráku zjistit, na jaké konkrétní projekty by mohly být odpovědně využité peníze, které byly vybrány z celostátní kostelní sbírky a ze složenky v KT pro syrské křesťany,“ vysvětlila mluvčí ČBK Monika Klimentová. Dary z arcibiskupovy nedávné narozeninové sbírky ve výši asi půl milionu již byly předány dříve. Více než 12 milionů korun, které dvě výše zmíněné sbírky vynesly, mají podle mluvčí pomoci křesťanům utlačovaným válkou a migrací v zemích Blízkého východu. Další konkrétní směřování peněz biskupská konference podle jejích slov upřesní, jakmile biskupové rozhodnou. „Sbírka pomůže aktivitě Charity na pomoc lidem žijícím v Sýrii. Díky nečekané štědrosti dárců se nabízí možnost rozšířit pomoc do dalších postižených zemí na Blízkém východě. Jednou z nich je také pomoc křesťanům v severním Iráku,“ vysvětlil Lukáš Curylo, ředitel Charity ČR.

Olomoucký arcibiskup jel do Iráku s ředitelem Charity ČR Lukášem Curylem, ředitelem TV Noe P. Leošem Ryškou a poslancem Marianem Jurečkou. Během pobytu ve městech zničených bojovníky tzv. Islámského státu mapovali potřeby obyvatel, kteří se chtějí vrátit domů.

„Návštěva trvala jen dva dny, ale zanechala silné dojmy. Mosul návštěvníka šokuje a zavalí smutkem. Město větší než Praha je totálně zničené. Na některá místa nás ani nepustili, protože nejsou zbavena min,“ popsal po návratu z největšího severoiráckého města arcibiskup Graubner.

Těžištěm jejich pobytu byl Karakoš, křesťanské město, které mělo před příchodem tzv. Islámského státu asi 50 tisíc obyvatel. „Všichni byli vyhnáni, většina domů vypálena, některé zbořeny, jiné poškozeny. Zatím se vrátilo na 23 tisíc lidí a město už žije: hlavní ulice byla večer plná lidí,“ popsal olomoucký arcibiskup.

Návrat obyvatel do zničených domovů je také smyslem finanční pomoci, jejíž využití česká delegace vyjednávala. „Chtěli bychom podpořit například opravy domů v Karakoši, protože je to skvěle a transparentně připravený projekt,“ uvedl arcibiskup Graubner a uvedl podrobnosti: „Neexistuje žádná dokumentace. Jeden farář ale z pověření biskupa zorganizoval mladé dobrovolníky, kteří provedli důkladnou fotodokumentaci sedmi tisíc domů. Tým odborníků ocenil způsobené škody, vytvořil kartotéku celého města a pravidla pro dotace od dárců. Majitel musí dům sám opravit a teprve po kolaudaci dostane dotaci.“

Dar ze sbírek v ČR pro blízkovýchodní křesťany podle něj může pomoci opravit některou ulici. Oprava vypáleného domu vyjde asi na čtvrt milionu korun. V obnově ekonomiky místní lidé projevovali největší zájem o vybudování drůbežárny – dříve jich tu bylo několik, ale nezůstala žádná. „I tento záměr vidíme jako vhodný a budeme hledat cesty realizace,“ dodal olomoucký arcibiskup.

Jako velké povzbuzení pro Evropany vidí víru iráckých křesťanů. „Nikdo se nechce stěhovat tam, kde nefunguje kostel. Vypálené kostely ovšem zatím neopravují, protože bydlení má přednost, jenom je vyklidili a očistili podlahy. Stěny a stropy jsou plné sazí, ale na mši svatou chodí téměř všichni. Nejprve opravili pastorační středisko. Katecheze i různé vzdělávací kurzy tu navštěvuje až 1 500 zájemců denně. Kněží mají mimořádnou úctu všech lidí, ale je vidět, že si ji svou obětavostí a nasazením pro druhé zaslouží,“ uzavírá olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

JIŘÍ GRAČKA

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Články



Aktuální číslo 40 27. září – 3. října 2022

Svatováclavská přilbice v Římě

Bohoslužba v bazilice sv. Petra a slavnostní koncert. Svatováclavské oslavy pořádají Češi v Římě každoročně, do letošní podoby se promítlo i české předsednictví…

celý článek


Santiniho chrám stojí na Zelené hoře 300 let

Kulturním i duchovním programem vyvrcholily o víkendu na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou oslavy 300 let od posvěcení chrámu sv. Jana Nepomuckého.

celý článek


Církev v době velkých změn

Jako církev máme stále hledat Vzkříšeného také za hranicemi vlastní instituce i představivosti, a tím tyto hranice neustále rozšiřovat a otevírat – zdůraznil Mons.…

celý článek


Přibývá lidí s depresí a úzkostí

Psychiku lidí poznamenala pandemie i válka na Ukrajině, stále roste počet pacientů s depresí, úzkostmi, sociální fobií i propadem sebedůvěry. Podle JAROSLAVA ŠPÁCE z…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay