Češi budou vrtat studny na Haiti

Vydání: 2010/30 Neplodnost, 20.7.2010, Autor: Tomáš Kutil

Na pomoc českému misionáři P. Romanu Musilovi vyjela minulý týden už druhá Pragovka. Tentokrát však její korba není plná humanitární pomoci, ale veze vrtnou soupravu, která bude v oblasti Baie de Henne, kde český misionář působí, vrtat studny, a zajišťovat tak pitnou vodu, jíž je zde nedostatek.

„Když byl P. Roman Musil naposledy v České republice, zmínil se nám, že by jim na Haiti velmi pomohlo vybudování nových studní. Slíbili jsme mu, že se to pokusíme zařídit, a tak začala druhá fáze projektu – voda pro Haiti,“ vysvětluje Václav Vacek z občanského sdružení Fidcon, které projekt koordinuje. Kromě druhé Pragovky, která se v těžkém terénu na Haiti už osvědčila, a byla tak logicky vybrána pro přepravu techniky, bylo potřeba sehnat i vhodnou vrtnou soupravu. To se nakonec podařilo, a tak na Haiti vyráží souprava, která prý tamní tvrdé podmínky a nedostatek servisu vydrží. „Člověk by čekal, že vrtná souprava musí být ohromně složitá, ale podařilo se nám sehnat tu, jež je velmi jednoduchá na obsluhu, údržbu i provoz. Navíc má minimum hydraulických částí a věcí, které se mohou poškodit,“ vysvětluje Luděk Dorňák, který naučil čtyřčlennou skupinu vyrážející na Haiti soupravu obsluhovat.

POŽEHNÁNÍ NA CESTU

Před odjezdem se ještě Pragovka i terénní vůz Santana, který darovala pražská městská policie, zastavily na Hradčanském náměstí v Praze před Arcibiskupským palácem, kde jim na cestu požehnal generální vikář pražské arcidiecéze P. Michael Slavík. „Požehnání ale nepatří jen těmto technickým zařízením, ale především lidem, kteří je budou obsluhovat, a všem dárcům, co to celé umožnili,“ řekl P. Slavík. Pragovku teď čeká cesta po vlastních kolech do Hamburku a odtud popluje lodí přes tři týdny do Port-au-Prince. „Jakmile tam dorazí, přiletí za ní čtyřčlenný tým a odveze ji do české misie v Baie de Henne,“ vysvětlil Ivo Roškanin z Fidconu. Nejprve je v plánu vyvrtání několika studní, které vytipoval P. Musil, poté se budou hledat další vhodná místa. „Celá mise bude trvat dva až tři měsíce. Pak se vrátí jen posádka, techniku bychom tam chtěli nechat a využít i později. Vše závisí na tom, jak bude vrtání náročné a kolik vody se podaří zajistit,“ doplnil Ivo Roškanin. Koordinátoři projektu Praga – Haiti mají ale už i další plány. Chtěli by například vybudovat stálou základnu, která by byla zázemím pro pracovníky z České republiky, Slovenska nebo třeba i Polska. Projekt Praga – Haiti koordinuje občanské sdružení Fidcon, ale hrají v něm zásadní úlohu drobní dárci. A mnoho z nich pochází z farnosti Blatnice pod sv. Antonínkem – domova misionáře P. Romana Musila.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay