Centrum pro fi rmy i mosteckou Charitu

Vydání: 2021/33 75 let na cestě smíření, 10.8.2021, Autor: Karel Pučelík

Příloha: Diecézní zpravodajství - Litoměřická diecéze

Zchátralý barokní zámek v Mirošovicích u Bíliny se má proměnit v komunitní centrum, ve kterém najdou zázemí jak firmy, tak i sociální služby Charity a veřejně prospěšné organizace.


Zahájení rekonstrukce požehnal bílinský arciděkan P. Marcin Saj. Snímek Jiří Vopálenský / Člověk a Víra


Ještě předtím bude muset objekt projít velkou a náročnou rekonstrukcí. „V péči Státního statku objekt značně zchátral a nikdo ani v porevoluční době nenašel dostatek sil na jeho náročnou rekonstrukci. Nově zámku svitla velká naděje na záchranu – štafetu převzala obec Hrobčice,“ uvedla starostka Jana Syslová. „Získali jsme dotaci téměř padesát milionů z programu na podnikatelské využití brownfieldů (nevyužívané a zanedbané pozemky – pozn. red.) od ministerstva průmyslu na jeho záchranu a jeho transformaci na dům s pracovním názvem Komunitní centrum Mirošovice,“ odhaluje plány starostka s tím, že Hrobčice budou muset ze svého rozpočtu doplatit ještě asi deset milionů korun.

Péče o seniory

V Mirošovicích má v plánu působit mostecká Charita, konkrétně pak její pečovatelská služba. „Oblastní charita Most by měla v komunitním centru zajišťovat péči o seniory v tomto regio-
nu,“ potvrzuje vedoucí služby Markéta Obrtlíková s tím, že potřebným bude pomáhat třeba se zajištěním stravy, nabídne pomocnou ruku při běžném chodu domácnosti, charitní pečovatelé také budou klienty doprovázet k lékaři nebo na úřady. „Myslím si, že v současné době, kdy naše populace stárne, je tato služba velmi potřebná,“ vysvětluje vedoucí pečovatelské služby.

V trojpodlažní budově najde své místo spektrum organizací i firem. „Nejde však o komunitní centrum v pravém slova smyslu. Hlavní myšlenkou projektu je propojit neziskový sektor s podnikatelským a podpořit vzájemnou spolupráci. Vznikne tak multifunkční budova s kancelářemi k pronájmu, například pro mladé start-upové firmy, místo, kde budou moci působit například advokáti, realitní makléři, autoškola, pohostinství, tak i neziskové organizace jako třeba Charita,“ vysvětluje starostka. Centrum bude mít také sál pro pořádání kulturně-společenských akcí s kavárnou.

Místo s historií

Objekt má poměrně bohatou historii, zmínky v pramenech najdeme už od roku 1209 – původně zde stávala tvrz a později renesanční a následně barokně přestavěný zámek s hranolovitou věží.

KAREL PUČELÍK

 
 

Sdílet článek na: 

Sekce: Diecéze, ČlánkyAktuální číslo 22 24. – 30. května 2022

Jan Graubner: Říkat Bohu ano

Arcibiskup Jan Graubner poskytl KT při příležitosti svého jmenování na pražský svatovojtěšský stolec rozhovor.

celý článek


Vojáci se v Lurdech modlili za mír

Na 10 tisíc poutníků ze 42 zemí světa se sešlo v polovině května ve francouzských Lurdech na 62. mezinárodní vojenské pouti. Po covidové odmlce opět přijeli také Češi.

celý článek


Různé pozvánky na cestu...

Jak zakoušely Boží přítomnost ve svém životě některé osobnosti, s nimiž jsem měl možnost dělat knižní rozhovory?

celý článek


Jak sladit noty na prázdniny

Známky školáci zdaleka uzavřené nemají, ale rodiče už začínají plánovat prázdniny i dovolenou. Do kempu, na chatu, na hory nebo k moři? Za kolik a kam? Vlakem, autem nebo…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay