Celá církev má být charismatická

Vydání: 2019/28 Velehrad: Dávejme ze sebe to nejlepší, 9.7.2019

Se známým slovenským knězem, redemptoristou P. MICHALEM ZAMKOVSKÝM, jsme hovořili o charismatické obnově, křtu v Duchu Svatém a o lidových misiích.


P. Michal Zamkovský. Snímek Jozef Sedlák


Za pár dní vystoupíte jako jeden z přednášejících na Katolické charismatické konferenci v Brně. O čem budete mluvit?

Jelikož mottem letošní konference je „Zůstávejte v mé lásce“ (Jan 15,9), budou všechny přednášky zaměřené na Ježíšovo podobenství o pravém vinném kmeni. Já chci mluvit o tom, že bez Ježíše Krista nemůžeme nic učinit (Jan 15,5). Stále se totiž setkávám s tím, že lidé si chtějí v duchovním životě a v boji se zlem poradit sami. Rád bych něco nabídl i z vlastní zkušenosti života s Kristem a také z mých misijních zkušeností.

Druhá přednáška bude právě na téma „Zůstaňte v mé lásce“ (Jan 15,9), protože právě láska je to, co dává lidskému životu hodnotu i krásu. My křesťané jsme poslaní proměňovat svět láskou, a to láskou milosrdnou.

Máte zkušenosti s podobnými konferencemi i jinde ve světě?

Podobná setkání jsem zažil v USA, Kazachstánu nebo v Polsku, kde na stadion ve Varšavě přišlo 60 tisíc věřících. Rád vzpomínám i na moji první zkušenost s charismatickou konferencí v Praze v roce 1989, když jsme přespávali v bytovce u Aleše Opatrného.

Na Slovensku jsme spolu s americkými charismatiky Ralphem Martinem a Peterem Herbeckem v roce 1995 zorganizovali tři setkání ve velkých halách s názvem Fire (Oheň). V pozměněné formě se pořádají dodnes. Tento proud duchovní obnovy velmi pomohl vnímat potřebu modlitby chval, jakož i potřebu charismatických darů při evangelizaci.

Začátkem června začala oficiálně působit nová mezinárodní služba pro katolickou charismatickou obnovu Charis, kterou zřídilo vatikánské Dikasterium pro laiky, rodinu a život. Jak hodnotíte tento počin?

Už samotný název Charis vyjadřuje to, o co jde papeži Františkovi. Charismatickou obnovu vnímá jako Boží dar, jako proud milostí, který má přinést obnovu v Duchu Svatém všem věřícím. Nemá to být jen jedna z forem náboženské angažovanosti, ale opravdu Boží dar pro všechny, který má budovat jednotu a umožnit křest Duchem Svatým každému křesťanovi.

Centrála Charis je přímo ve Vatikánu, což poukazuje na jednotu v mnohosti, na význam společenství. Žádná konkrétní skupina v tomto hnutí si nemůže dělat nárok na vedení. Velmi důležitou je také úloha vytvářet vlastní národní služby Charis.

Věřící dostávají plnost darů Ducha Svatého ve svátosti biřmování. Není křest v Duchu Svatém jenom něčím navíc?

Určitě ne. Sedm svátostí představuje plnost. K biřmování by měli přistupovat zralí křesťané, které Duch Svatý naplní svými dary a učiní z nich Kristovy bojovníky. Víme však, jak to často v praxi vypadá. Mladí jsou možná připraveni po teoretické stránce, naučí se odpovědi na nějaké otázky, ale to nestačí.

Stále hledáme přiměřenější formu přípravy na biřmování, potřebujeme více využívat institut katechumenátu, který – když nepočítám přípravu dospělých na křest – se jaksi vytratil. Výzva, která před námi stojí, je jasná: Jak zapojit mladé lidi takovým způsobem, aby pro většinu z nich nebylo biřmování slavnostní rozlučkou s církví?

Máte nějaký konkrétní návrh?

Faktem je, že jen malé procento mladých lidí, kteří přijali svátost biřmování, je natolik „probuzených“ Duchem Svatým, že jsou Kristovými svědky ve světě. Jsem přesvědčen, že nejlepší cestu pro mladé nabízejí hnutí. Když se stanou součástí malých společenství, obvykle objeví a prohloubí svou křesťanskou identitu a v určité chvíli vyznají: „Pane, celý se ti dávám a chci ti patřit. Přijmi mě a zalij svým Duchem.“

Vždy je to spjaté s jistým zážitkem. Někdy se setkávám s kritikou duchovních zážitků, ale Bůh je přece láska – a ta přináší množství zážitků. Nemůžeme všechno stavět jen na racionálním zdůvodňování.

Více v rozhovoru, který lze nalézt v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

Michal Zamkovský se narodil v roce 1948. Absolvoval studium na Technické univerzitě v Bratislavě. V roce 1971 prožil duchovní obrácení a tajně vstoupil do Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele. Na kněze ho v roce 1980 vysvětil polský kardinál Franciszek Macharski. Až do pádu totality pracoval v továrně ve Staré Ľubovni. Od roku 1990 působí v klášteře v Podolínci v Prešovském kraji, šest let stál v čele bratislavské provincie redemptoristů.

IMRICH GAZDA

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Rozhovory, ČlánkyAktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay