Být svobodný a na ničem nelpět

Vydání: 2019/40 Ani déšť poutníky nezastavil, 1.10.2019, Autor: Jiří Macháně

Slaví osmdesátiny. Odstěhoval se z Plzně, ale práce mu neubývá. Nejvíc se pořád těší mezi lidi – do pastorace. Emeritní biskup FRANTIŠEK RADKOVSKÝ poskytl u příležitosti životního jubilea KT rozhovor.

Svému předchůdci poblahopřál k osmdesátinám při diecézní pouti v Teplé současný plzeňský biskup Tomáš Holub. Daroval mu píšťalu do restaurovaných varhan katedrály sv. Bartoloměje. Snímek Soňa Pikrtová

Osmdesát let na této zemi je hezký Boží dar. Lidé vám už několik týdnů blahopřejí a projevují přízeň. Těší vás to?

Už se těším, až budou všechny ty oslavy za mnou, ale na druhé straně je to skvělá příležitost, abych děkoval Pánu Bohu a lidem kolem sebe, kteří mi pomáhali a pomáhají. A abych myslel na ty, kteří už zemřeli, a prosil za ně. Je to také čas odprošovat Pána Boha za všechno, co jsem dělal blbě, protože toho bylo taky dost.

Hlavně se ale divím. Těch osmdesát let mi totiž uteklo jako voda. A mnohé věci mi připadají, jako by byly včera. Díky Bohu jsem na tom zdravotně jakžtakž dobře, aktivit mi neubylo, a proto si často říkám: „To už je mi vážně osmdesát?“ Dokud můžu a makám, je mi dobře. Zatím cítím, že těch osmdesát let ještě není tak moc.

Před pár týdny jste se přestěhoval do Karlových Varů, které se tak s trochou nadsázky staly biskupským sídelním městem. Proč takové změny?

Viděl jsem už v době, kdy jsem biskupoval v Plzni, že Karlovy Vary jsou trochu zanedbávané, neb se všechno odehrává v západočeské metropoli. Naváděl jsem proto svého nástupce, že by bylo dobře vyřešit to ustanovením generálního vikáře pro vikariáty Karlovarského kraje. Udělal to a P. Jiří Majkov vykonává svou službu dobře. A když teď přišel do Plzně nový generální vikář P. Jakub Holík, nabídl jsem mu svůj větší byt a napadlo mě, že bych se mohl inspirovat vzorem královéhradecké diecéze – tam sídelní biskup žije v Hradci a pomocný biskup Josef Kajnek v Pardubicích. V našich podmínkách to má trošku nevýhodu, protože z Varů je to do Plzně přece jen větší kus cesty.

Celý kněžský život máte spojený s lázněmi: Františkovy, Mariánské, a teď tedy Karlovy Vary.

Ano, ty mi ještě do sbírky chyběly. V Mariánských Lázních jsem začínal jako čerstvě vysvěcený kaplan a pak jsem byl 18 let ve Františkových Lázních. Tady ve Varech budu snad končit, takže doufám, že už mě nečeká stěhování do těch posledních lázní v naší diecézi, kde jsem zatím nepůsobil – tedy do Konstantinových.

A když mluvíme o lázních, lázeňské kúry jsem zatím nikdy nebral. Maximálně jsme ve „Frantovkách“ pili Kostelní pramen – byl opravdu dobrý, ale skončilo to tím, že jsem si odtamtud odnesl kameny v ledvinách.

Více v rozhovoru, který lze nalézt v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

JIŘÍ MACHÁNĚ

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Rozhovory



Aktuální číslo 39 26. září – 2. října 2023

Na křižovatce civilizací v Marseille

Důraz na téma migrace a soužití lidí z různých kultur kladl papež František při svém dvoudenním pobytu ve francouzské Marseille (22. a 23. září). Znovu se tak vydal…

celý článek


Tři kroky k vnitřní svobodě

„Nemůžeme se stát opravdu svobodnými, pokud nepřijmeme, že ne vždy jsme svobodní,“ říká P. Jacques Philippe, který byl letos hlavním hostem na charismatické konferenci v Brně.

celý článek


Najít pokoj v tekuté společnosti

Jak budeme pěstovat dar pokoje my – křesťané 21. století? Tuto otázku rozebíral opat novodvorského trapistického kláštera na Fóru o míru v benediktinském opatství Pannonhalma…

celý článek


Tajemný host, zkouška pro farnost

Když do vaší farnosti přijde nevěřící, čeho si všimne, jak se bude cítit? Bude rozumět tomu, co se kolem děje? A s jakými pocity bude odcházet? Napovědět může nový…

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay