Být mladý jako Kristus

Vydání: 2019/15 Slavíme Květnou neděli, 9.4.2019, Autor: Tereza Zavadilová

V nové exhortaci Christus vivit papež František mladým lidem vysvětluje, jak „kultura přepínání“ odvádí od toho, co je v životě zásadní.


Pátou neděli postní prožil římský biskup ve farnosti sv. Julia ve čtvrti Monteverde. Při obřadu svěcení nového oltáře do něj vložil ostatky svatých Dona Boska, Markéty Marie Alacoque a Marie Goretti. Kostel se tři roky opravoval kvůli zřícené střeše. Společenství ke sbírce přispělo tím, že dvoje Vánoce organizovalo živý betlém o 400 postavách. Papež se ve farnosti mimo jeho figurantů setkal s nemocnými a dobrovolníky tamní charity, ale také s mladými páry. Modlitba, láska projevovaná skutky a „pasivní charita“, čili absence kritiky – to jsou podle papežových slov pilíře fungující farnosti. Snímek Profimedia
 
„Život, který nám dává Ježíš, je milostným příběhem… Není to spása uložená ‚v cloudu‘ a čekající na stažení, ani nová ‚aplikace‘ nebo technika duševního seberozvíjení,“ píše papež v padesátistránkovém dopise mladým lidem. A cituje také bonmot italského počítačového génia Carla Acutise, který zemřel v 15 letech na leukémii a jehož beatifikační proces probíhá: „Všichni se rodí jako originály, ale mnozí umírají jako fotokopie.“ Svatý otec proto vyzývá mladé, aby se nepoddávali úzkosti a „nepozorovali život z balkónu nebo před obrazovkou“, ale naopak při hledání svého místa v životě využili všech možných „jazyků“ – ticha, kontemplace, umění, hudby, sportu či charity, jak o obsahu exhortace informuje Vatican News.

Běžte proti proudu

Hlavním tématem podzimní synody o mládeži bylo rozlišování povolání. Mládí je „dar, který můžeme zbytečně vyplýtvat, nebo s vděčností přijmout a prožít v plnosti“. Je také dobou rozhodnutí, která ovlivňují zbytek života – uvádí papež a klade důraz na dvě oblasti: na rodinu a práci. „Navzdory všem problémům stojí za to vsadit na rodinu. Věřit, že nic nemůže být definitivní, je podvod. Žádám vás, abyste byli revoluční a šli proti proudu,“ povzbuzuje Svatý otec.

O práci pak mladým lidem vzkazuje: „Někdy budeš muset přijmout to, co najdeš, ale nikdy… definitivně nepohřbi své povolání.“ Zároveň zdůrazňuje, aby ti, kteří mládež doprovázejí, byli pozorní v naslouchání, schopní rozlišovat milost od pokušení a pravdu od klamu, a nenabízeli jim pouze „hotové recepty“.

František se nevyhýbá ani intimnímu životu. Mladé vybízí, aby svou sexualitu nechali dozrát a směřovali k „plnému odevzdání se“. Současně uznává, že učení katolické církve často způsobuje „nepochopení a odcizení“ mladých lidí církvi, kterou vnímají jako „odsuzující“.

Nevidět v druhých lidech hrozbu

Text se věnuje i rizikům stereotypů a ideologií nebo mladým migrantům. „V některých zemích migrace způsobuje strach a znepokojení, často rozdmýchávané a zneužívané k politickým cílům,“ píše Svatý otec a prosí mladé lidi, aby „neskákali podle toho, jak pískají ti, kteří je staví proti jiným mladým“ a svádí je k tomu, aby v druhých viděli hrozbu. S odkazem na Oscara Romera, salvadorského biskupa a vloni svatořečeného mučedníka, papež píše: „Pro předávání křesťanství je zásadní osvobodit se od stereotypů. Křesťanství totiž není souhrnem pravd, v něž je třeba věřit, zákonů, které je třeba dodržovat, a zákazů. Křesťanství je Osoba, která mne tolik miluje, že si nárokuje moji lásku. Křesťanství je Kristus. A Kristus je živý,“ povzbuzuje Svatý otec.

Text exhortace v příbězích Starého i Nového zákona ukazuje hodnotu mladých lidí v době, kdy s nimi společnost příliš nepočítala. Papež si všímá třeba toho, že „Ježíšovi se nelíbilo, když se dospělí na ty nejmladší dívali s opovržením nebo si z nich despotickým způsobem dělali služebníky“. Na druhou stranu však varuje před přerušením vztahů mezi generacemi: „Neznamená to souhlasit se vším, co říkají staří lidé, ale důležité je kráčet společně.“

Stáří a mládí ale není jen otázkou věku, zdůrazňuje František v exhortaci. „Prosme Pána, aby osvobodil církev od těch, kteří chtějí, aby zestárla a upnula se na minulost, od těch, kteří ji brzdí a znehybňují,“ píše papež a připomíná, že Ježíš je „stále mladý“.

TEREZA ZAVADILOVÁ
 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Zahraniční, ZpravodajstvíAktuální číslo 41 4. – 10. října 2022

Papež apeluje na Putina

„Tato strašná a nepředstavitelná rána lidstva místo toho, aby se hojila, stále více krvácí a hrozí, že se rozšíří,“ prohlásil 2. října o ruské válce proti Ukrajině…

celý článek


Nuncius požehnal repliku fatimské kaple

V Koclířově u Svitav požehnal minulou sobotu nuncius Jude Thaddeus Okolo spolu s biskupem Janem Vokálem repliku fatimské kaple Capelinhy, určenou Světovým fatimským apoštolátem…

celý článek


Neublížit svým těžkým batohem

Každý v životě prožil nějaké křivdy. Proč se nám vlastně dějí a jak s nimi naložit, radí psychoterapeutka PETRA VESELÁ z Křesťanského terapeutického centra v Praze.

celý článek


Záchytný bod v místě studií

Věřící studenti vysokých škol mohou téměř v každém univerzitním městě navštěvovat společenství podobně smýšlejících kolegů.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay