Bůh od člověka půst nepotřebuje

Vydání: 2023/7 Zakusili jsme, že jsme jedna církev, 14.2.2023, Autor: Mireia Ryšková

Příloha: Doma 7

Dnes je půst docela módním slovem, zejména pokud jde o různé diety a zdravý životní styl. Ale půst v náboženské tradici znamená něco docela jiného.

 
V těchto dnech se můžeme začít ptát: Jak prožít letošních „čtyřicet dní“? Snímek Pixabay

Smyslem postu (a znají jej různé náboženské tradice) je osvobození se od závislosti, vytvoření prostoru v sobě pro něco nového, důležitého, otevření se. Doba postní je dobou přípravy, opětovného obrácení se k Bohu, osvobození se od sebestřednosti, aby člověk mohl skutečně vstoupit do společenství s Bohem. Zároveň je aktem solidarity s těmi, kterým mnohdy i dnes chybí dostatek toho základního. Na půst je užitečné se připravit především tím, že si člověk uvědomí (a to zabere určitý čas), co ho svazuje, co mu brání v duchovním životě, co je momentálně jeho slabostí – a rozhodne se s tím něco udělat. Vůbec to nemusí souviset s omezováním v jídle a pití, někdy právě naopak.

Omezení se v něčem musí mít skutečný důvod a cíl. Nejde o formální plnění nějakých ustanovení, nýbrž o hledání intenzivnějšího spojení s Bohem, otevření se jeho působení. Může to třeba znamenat víc spát nebo trávit méně času na počítači a využít ušetřeného času k tomu, co člověk zanedbával: k modlitbě, k meditaci, k odkládaným návštěvám, rozhovorům… Jsme plni sami sebe a nejrůznějšího harampádí z vnějšku. Půst nám má pomoci k vyprázdnění, k uspořádání našeho nitra i života.

Bůh od člověka půst nepotřebuje

Ježíš se sám postil, když se připravoval na rozhodující etapu svého života. To si nevybral jako asketické cvičení, nýbrž byl na poušť uveden Duchem. Ačkoliv byl bez hříchu a žil ve stálém spojení s Otcem, i on jako člověk se potřeboval připravit, otevřít se tomu, co mělo následovat. Ve smyslu asketického výkonu však půst nepropagoval, jak ho praktikovali farizeové.

Bůh od člověka půst nepotřebuje, nelze si jím Boha „koupit“; to člověk potřebuje půst jako cestu k obrácení. Proto Ježíš říká na výčitku, že se jeho učedníci nepostí, že to přece nyní nepotřebují (odhlédnuto od toho, že často všichni trpěli nedostatkem), protože dokud je s nimi, mají jej i Otce „na dosah“, ale až tu nebude, budou potřebovat půst k nalézání Boží tváře a vůle v dané situaci. Půst musí vést k vnitřní proměně, jinak se míjí svým cílem.

MIREIA RYŠKOVÁ, teoložka a biblistka

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Doma, ČlánkyAktuální číslo 21 23. – 29. května 2023

Blíží se Noc kostelů

Více než 1 700 kostelů a modliteben se návštěvníkům otevře v pátek 2. června. Organizátoři jubilejního 15. ročníku Noci kostelů dokončují poslední přípravy.

celý článek


Maraton „zušek“ propojí umění a pomoc

Po celé republice mohou v těchto dnech lidé zdarma navštívit některý z pěti set koncertů a dalších akcí festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open. Sedmý ročník…

celý článek


Práce dozorce je službou všem

Historicky první mši sv. za příslušníky a zaměstnance Vězeňské služby ČR hostil ke 30. výročí jejího vzniku minulý čtvrtek vojenský kostel sv. Jana Nepomuckého na…

celý článek


Rabín, který se přátelí s papežem

„Jsme přátelé v nejhlubším významu toho slova,“ popisuje vztah k papeži Františkovi argentinský rabín ABRAHAM SKORKA. Dne 10. května obdržel čestný doktorát Trnavské…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay